OB – Randers FC 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
OB:
Hans Christian Bernat fik en sjælden startplads i buret, fordi Martin Hansen måtte udgå med en skade under opvarmningen. Den unge målmand – som var udskældt i begyndelsen af sæson – gjorde det rigtig godt. Han havde to fremragende indgreb på nogle Randers-indlæg, og så udstrålede han et overraskende stort overskud, hvis vi tænker på, at Hans Christian Bernat har siddet på bænken i mange måneder efterhånden. Og så havde keeperen en vigtig redning i overtiden. Andreas Alm kan roligt bruge ham i kassen, hvis Martin Hansens skade er alvorlig.
Randers FC:
Carl Johansson fik sin Superliga-debut for Randers FC i Odense, og den kan han se tilbage på med tilfredshed. Forsvarsspilleren kom i vejen for flere OB-angreb, mens han ligeledes var sikker med kuglen, når han havde den mellem fødderne. Svenskeren blev også præsenteret for en advarsel, da han lavede et professionelt frispark – men de skal laves hist og her. Han kan sagtens blive en gevinst for Thomas Thomasberg og kompagni.
Kampens værste:
Helt ad helvedes til. Sådan beskrev Jeppe Tverskov banen i pausen, da han talte med Discovery+. Og OB-kaptajnen sagde ikke noget forkert. Grønsværen i Odense får intet kvalitetsstempel for sin forfatning søndag eftermiddag. Den var så dårlig, at det var tæt på umuligt at spille en poleret gang fodbold, og derfor blev det undervejs mere slåskamp end boldspil.
Kampens detalje:
Det var en aktion med masser af kvalitet i anden halvleg, da Emmanuel Sabbi vendte i en telefonboks på kanten af gæsternes felt, hvorefter han serverede bolden på et sølvfad for Franco Tongya. Desværre for de fynske striber manglede den samme kvalitet i kantspillerens afslutning, som Patrik Carlgren snuppede uden for alvor at få sved på panden. Det var en tiltrængt lækkerbisken fra Emmanuel Sabbi, for kampen blev generelt ikke spillet på et særligt højt niveau.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
