Bedst og værst: Sisto overskyggede alle mod Lyngby

FC Midtjylland vandt lørdag eftermiddag med 1-0 over Lyngby. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland  – Lyngby 1-0 (1-0)
1-0 Pione Sisto (14.)

Kampens bedste:

Læs også:Endnu dyrere: Her er Pione Sistos virkelige løn i FC Midtjylland

FC Midtjylland:
Det er tænkevækkende, at Pione Sisto endnu ikke er helt på 100 procent endnu, når han kan levere sådan en kamp. Scoringen i sig selv var i topklasse, mens de øvrige 70 minutter, han fik på banen, var med teknisk højt niveau og forsøg på at skabe muligheder med elegante løft og stikninger.

Samtidig var det en fornøjelse at se ham sammen med en legekammerat som Evander inde på midtbanen, som gav midtjyderne mange strenge at spille på. Dermed var det ikke bare nok for Lyngby at lukke ned for én spiller. Desuden var Jens Lys Cajuste som en prop defensivt, hvor der blev lukket ned for modangreb.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Lyngby Boldklub:
Ligesom i første spillerunde af den nye Superliga-sæson var Thomas Mikkelsen den store redningsmand for Lyngby. Det var i virkeligheden en kamp, hvor midtjyderne kunne have vundet langt mere komfortabelt, men med stærke redninger fra den 37-årige Lyngby-målmand blev spændingen om kampens udfald holdt i live.

De øvrige spillere havde mest travlt med at dæmme op for midtjyderne, og de offensive kom kun frem til meget små muligheder for at få scoret. Dog leverede Hebo en meget fin indsats arbejdsmæssigt, hvor der blev løbet mange kilometer.

Kampens værste:
Der var en del spillere på Lyngby-midtbanen, som havde svært ved at få fat, og de var simpelthen overmatchet i store dele af kampen. Derfor var det ikke underligt, at Christian Nielsen hurtigt valgte at pille spillere som Kasper Enghardt og Christian ‘Greko’ Jakobsen ud. Hos FCM havde lidt mere skarphed foran mål fra Dions Cools side lukket kampen omkring midtvejs.

Kampens detalje:
Forud for kampen blev Erik Sviatchenko, som sad over til kampen, kåret som årets spiller af Spillerforeningen. Dermed har han gjort rent bord, da han også vandt Divisionsforeningens udgave, ligesom han blev både Efterårets og Forårets Profil i Tipsbladet.

Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed




Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League