FC Midtjylland – Lyngby 1-0 (1-0)
1-0 Pione Sisto (14.)
Kampens bedste:
Læs også:Endnu dyrere: Her er Pione Sistos virkelige løn i FC Midtjylland
FC Midtjylland:
Det er tænkevækkende, at Pione Sisto endnu ikke er helt på 100 procent endnu, når han kan levere sådan en kamp. Scoringen i sig selv var i topklasse, mens de øvrige 70 minutter, han fik på banen, var med teknisk højt niveau og forsøg på at skabe muligheder med elegante løft og stikninger.
Samtidig var det en fornøjelse at se ham sammen med en legekammerat som Evander inde på midtbanen, som gav midtjyderne mange strenge at spille på. Dermed var det ikke bare nok for Lyngby at lukke ned for én spiller. Desuden var Jens Lys Cajuste som en prop defensivt, hvor der blev lukket ned for modangreb.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Lyngby Boldklub:
Ligesom i første spillerunde af den nye Superliga-sæson var Thomas Mikkelsen den store redningsmand for Lyngby. Det var i virkeligheden en kamp, hvor midtjyderne kunne have vundet langt mere komfortabelt, men med stærke redninger fra den 37-årige Lyngby-målmand blev spændingen om kampens udfald holdt i live.
De øvrige spillere havde mest travlt med at dæmme op for midtjyderne, og de offensive kom kun frem til meget små muligheder for at få scoret. Dog leverede Hebo en meget fin indsats arbejdsmæssigt, hvor der blev løbet mange kilometer.
Kampens værste:
Der var en del spillere på Lyngby-midtbanen, som havde svært ved at få fat, og de var simpelthen overmatchet i store dele af kampen. Derfor var det ikke underligt, at Christian Nielsen hurtigt valgte at pille spillere som Kasper Enghardt og Christian ‘Greko’ Jakobsen ud. Hos FCM havde lidt mere skarphed foran mål fra Dions Cools side lukket kampen omkring midtvejs.
Kampens detalje:
Forud for kampen blev Erik Sviatchenko, som sad over til kampen, kåret som årets spiller af Spillerforeningen. Dermed har han gjort rent bord, da han også vandt Divisionsforeningens udgave, ligesom han blev både Efterårets og Forårets Profil i Tipsbladet.
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
