SønderjyskE – AGF 2-3 (2-1)
Peter Christiansen, 1-0
Stefan Gartenmann, 2-0
Patrick Mortensen, 2-1
Jon Dagur Thorsteinsson, 2-2
Patrick Mortensen, 2-3
Kampens bedste
SønderjyskE
Emil Holm spillede en stærk kamp på højre wingback, hvor han drønede frem og tilbage i løbet af kampen. Den svenske wingback fik vist sin styrke og sin boldsikkerhed ad flere omgange, mens han også stod for assisten til kampens første mål. Samtidig forsømte han ikke sine defensive pligter. Han er ved at blive en stor profil hos sønderjyderne.
AGF
Der er et par af de offensive spillere hos AGF, der bejler til den her pris. Jon Dagur Thorsteinsson var århusianernes bedste. Han gjorde flere gange god figur med finurlige driblinger eller chanceskabende aktioner, mens han selvsagt også stod for udligningen, inden han blev udskiftet til en pibekoncert fra hjemmebanefansene ti minutter før tid. Man må også nævne Patrick Mortensen, der trods alt scorede to kasser.
Kampens værste
AGF var uden venstre back Eric Kahl, og af den grund startede Oliver Lund på pladsen. Det var ikke nogen stor succes, og han var i store problemer, men venstrebacken får ikke prisen.
Den går i stedet til Lawrence Thomas i SønderjyskE’s mål. Australieren så ikke for godt ud ved AGF’s andet mål, men han leverede et helt gigantisk drop ved århusianernes tredje mål. Et halvsvagt hovedstød tabte han således under sig selv og ind i eget net. Det fik også kommentator Daniel Ortved levere en særlig, sjov og rammende kommentar: “Han smuldrer som en chokoladekiks i regnvejr!”. Det drop glemmer Lawrence Thomas sent.
Kampens detalje
SønderjyskE scorede kun en gang på en dødbold, men det var AGF’s held. Hver gang sønderjyderne havde en dødbold, var de således farlige, og de fik også sendt bolden i nettet på et andet hjørnespark, men det blev dog retmæssigt annulleret for hånd på bolden. AGF havde store problemer med at dække op på de defensive dødbolde, hvor SønderjyskE næsten havde nemt ved at blive farlige, og det er et problem, David Nielsen og kompagni skal fikse.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
