Bedst/værst: Fødselsdagsbarnet fra helvede

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem FC København og Viborg FF.



FC København – Viborg FF 2-1 (1-0)

1-0 Hákon Arnar Haraldsson (13.)

2-0 Mohamed Daramy (65.)

2-1 Nils Mortimer (69.)

Kampens bedste:

FC København:
Elias Jelert er blevet udtaget til landsholdet, og det er en højre back i forrygende form, der stempler ind i lejren i Helsingør mandag. Mod Viborg diskede FC København-talentet igen op med en flot præstation. Jelert var aggressiv, forudseende og slog nogle fine indlæg. Det var holdkammeraternes skyld, at Elias Jelert ikke blev noteret for en assist denne søndag. Den højre back-position i FCK ser Kevin Diks eller Peter Ankersen ikke igen foreløbig. Eller jo, lige i den kommende kamp gør de rent faktisk. Elias Jelert fik nemlig en advarsel og har karantæne i det første opgør i mesterskabsspillet. 

Viborg FF:
Målscorer Nils Mortimer gjorde en forskel efter sit indhop i anden halvleg, og Zan Zaletel gjorde det solidt i det centrale forsvar. Viborgs spillede til tider fint i Parken, men det var mere kollektivet end enkeltmandspræstationerne, der bar gæsterne. Finurlige Elias Achouri prøvede, men havde ikke så meget held med sine aktioner. 

Kampens værste:
Tillykke med fødselsdagen, Lucas Lund Pedersen. Sikke en møgdag det blev! På sin 23 års fødselsdag var det Viborg-keeperen, der gav FCK en gave, da han i første halvleg forærede Hákon Arnar Haraldsson målet til 1-0. Lund afleverede bolden lige ud i fødderne på islændingen, der let kunne score. Viborg-keeperen var flere gange rystende usikker i spillet med fødderne. Fødselaren havde et par gode redninger, skal det retfærdigvis nævnes, men personlige fejl på det niveau må man aldrig begå som målmand. 

Denis Vavro slap modsat Lucas Lund Pedersen afsted med det uden at blive straffet, men FCK-stopperen spillede en elendig kamp. Slovakken lavede nogle håbløse fejl og havde uhyre vanskeligt ved at kontrollere bolden. Man blev stresset bare af at se på Denis Vavro. 

Kampens detalje:
Der blev ikke leveret de helt store lækkerier inde på banen, men kulissen i Parken fortjener en bemærkning og en anerkendelse med på vejen. FC København er nu et sted på fanscenen, hvor klubben kan melde udsolgt til en Superliga-kamp mod Viborg FF i marts. 32.678 tilskuere er opsigtsvækkende og dybt imponerende. Også de medrejsende Viborg-fans bidrog til en flot ramme om kampen, hvor FC København sikrede sig andenpladsen i grundspillet. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Har ikke ubegrænset kredit

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm