Bedst/værst: Det var katastrofalt dårligt!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-2)
0-1 Bashkim Kadrii (29.)
0-2 Charly Nouck Horneman (45.)
1-2 Marvin Egho (75.)
2-2 Filip Bundgaard (77.)

Kampens bedste: 
Randers FC
Thomas Thomasbergs tropper sad virkelig på kampen i første halvleg, men det blev aldrig for alvor farligt før pausen. Kronjyderne gjorde egentlig mange ting rigtigt, men man sad aldrig med fornemmelsen af, at OB virkelig var truet før pausen. Anden halvleg var en helt anden historie, for her pressede Randers virkelig OB helt tilbage. Det var til tider et rent skydetelt i gæstenes felt. Hvis man skal pege på en Randers-spiller, der konsekvent skabte problemer for OB, så må det være Tosin Kehinde, der med sin teknik og kreativitet forsøgte at finde nogle løsninger. Filip Bundgaard gjorde også en rigtig god figur, da han kom og udlignede, og teenageren burde være blevet dobbelt målscorer, da Bernat klokkede i det i slutfasen. 

OB
Charly Nouck Horneman fik sin første Superliga-kamp fra start nogensinde, efter at den 18-årige kantspiller fik debut i mandags mod FC Nordsjælland. Mod Randers havde OB-cheftræner Andreas Alm valgt at starte med Nouck i stedet for Jakob Breum, og det viste sig at være en fremragende disposition. Med sin fart formåede Nouck således flere gange at få Randers-defensiven på hælene, og i slutningen af første halvleg viste teenageren så også skarphed i feltet, da han efter en aflevering fra Sander Svendsen sendte bolden køligt forbi Patrik Carlgren i Randers-målet. Charly Nouck Horneman ligner allerede nu en spiller, der kan blive guld værd for OB i denne sæson, hvor fynboerne skal forsøge at slutte i top-seks. 

Kampens værste:
Det må have været en frustrerende eftermiddag for Randers-tilhængerne, for hjemmeholdet formåede slet ikke at udnytte deres overtag i spil og chancer. Randers-defensiven var alt for passiv ved OB’s scoringer, hvor man afventede for meget og positionerede sig dårligt. Det er også et problem for Randers, at Stephen Odey ikke har scoret i Superligaen siden marts. Nigerianeren sparkede forbi bolden, da Brock-Madsen headede ham fri i anden halvleg. Odeys kiks blev dog i den grad overgået af holdkammeraten Marvin Egho, der stod for sæsonens hidtil største afbrænder. Egho sparkede således bolden på overliggeren i slufasen, da målet var helt frit. Det var katastrofalt dårligt af indskifteren, der ellers havde scoret kort forinden. Thomas Thomasberg havde svært ved at finde den rette grimasse ude på sidelinien, og det kan man dårligt bebrejde Randers-træneren. 

Kampens detalje
Bashkim Kadrii er gledet nedad i hierarkiet i OB i de senere år, men den rutinerede angriber fik søndag chancen, da OB måtte undvære flere offensive profiler. Og efter en halv times spil viste Kadrii så klassen, da han ud af det blå sparkede bolden i kassen fra distancen, da Randers-forsvaret gav ham for meget plads. OB havde indtil da været presset i bund, men med Kadriis velplacerede langskud var det pludselig gæsterne, der kom i kontrol. Det var første gang siden juli 2021, at Kadrii scorede i Superligaen. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mohamed Daramy vender tilbage

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny cheftræner stort set på plads i United

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL