Bedst/værst: Det var katastrofalt dårligt!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-2 (0-2)
0-1 Bashkim Kadrii (29.)
0-2 Charly Nouck Horneman (45.)
1-2 Marvin Egho (75.)
2-2 Filip Bundgaard (77.)

Kampens bedste: 
Randers FC
Thomas Thomasbergs tropper sad virkelig på kampen i første halvleg, men det blev aldrig for alvor farligt før pausen. Kronjyderne gjorde egentlig mange ting rigtigt, men man sad aldrig med fornemmelsen af, at OB virkelig var truet før pausen. Anden halvleg var en helt anden historie, for her pressede Randers virkelig OB helt tilbage. Det var til tider et rent skydetelt i gæstenes felt. Hvis man skal pege på en Randers-spiller, der konsekvent skabte problemer for OB, så må det være Tosin Kehinde, der med sin teknik og kreativitet forsøgte at finde nogle løsninger. Filip Bundgaard gjorde også en rigtig god figur, da han kom og udlignede, og teenageren burde være blevet dobbelt målscorer, da Bernat klokkede i det i slutfasen. 

OB
Charly Nouck Horneman fik sin første Superliga-kamp fra start nogensinde, efter at den 18-årige kantspiller fik debut i mandags mod FC Nordsjælland. Mod Randers havde OB-cheftræner Andreas Alm valgt at starte med Nouck i stedet for Jakob Breum, og det viste sig at være en fremragende disposition. Med sin fart formåede Nouck således flere gange at få Randers-defensiven på hælene, og i slutningen af første halvleg viste teenageren så også skarphed i feltet, da han efter en aflevering fra Sander Svendsen sendte bolden køligt forbi Patrik Carlgren i Randers-målet. Charly Nouck Horneman ligner allerede nu en spiller, der kan blive guld værd for OB i denne sæson, hvor fynboerne skal forsøge at slutte i top-seks. 

Kampens værste:
Det må have været en frustrerende eftermiddag for Randers-tilhængerne, for hjemmeholdet formåede slet ikke at udnytte deres overtag i spil og chancer. Randers-defensiven var alt for passiv ved OB’s scoringer, hvor man afventede for meget og positionerede sig dårligt. Det er også et problem for Randers, at Stephen Odey ikke har scoret i Superligaen siden marts. Nigerianeren sparkede forbi bolden, da Brock-Madsen headede ham fri i anden halvleg. Odeys kiks blev dog i den grad overgået af holdkammeraten Marvin Egho, der stod for sæsonens hidtil største afbrænder. Egho sparkede således bolden på overliggeren i slufasen, da målet var helt frit. Det var katastrofalt dårligt af indskifteren, der ellers havde scoret kort forinden. Thomas Thomasberg havde svært ved at finde den rette grimasse ude på sidelinien, og det kan man dårligt bebrejde Randers-træneren. 

Kampens detalje
Bashkim Kadrii er gledet nedad i hierarkiet i OB i de senere år, men den rutinerede angriber fik søndag chancen, da OB måtte undvære flere offensive profiler. Og efter en halv times spil viste Kadrii så klassen, da han ud af det blå sparkede bolden i kassen fra distancen, da Randers-forsvaret gav ham for meget plads. OB havde indtil da været presset i bund, men med Kadriis velplacerede langskud var det pludselig gæsterne, der kom i kontrol. Det var første gang siden juli 2021, at Kadrii scorede i Superligaen. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kæmpe overraskelser hos FCK

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Sønderjyske – AGF

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Brøndby IF – Viborg FF

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Han har været en åbenbaring!

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

United overvejer disse fem managers



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

AaB-krisen fortsætter

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates