Silkeborg IF – Randers FC
1-0 Nicklas Helenius (26.)
2-0 Nicolai Vallys (49.)
2-1 Vito Hammershøi-Mistrati (54.)
Kampens bedste:
Silkeborg:
Mange Silkeborg-spillere leverede på et højt niveau i sejren, men instrumental var midtbanespilleren Stefan Thordarson, der lagde op til begge af hjemmeholdets scoringer.
Han spillede “kun” 55 minutter, men i den tid var han involveret i mange gode ting for hjemmeholdet. Blandt andet en genial assist ved 1-0-scoringen, som fortjent også får prisen som kampens detalje. Det var også ham, som splittede Randers-forsvaret af med sit dybe løb kort inde i anden halvleg. Uselvisk sendte han bolden på tværs til en fri Nicolai Vallys, som scorede i tomt mål.
En anden kandidat er debutanten Oliver Sonne, som erstattede en skadet Gustav Dahl på venstrebacken. Her beviste han over for Kent Nielsen, at han er fint alternativ til den plads. En bonusinfo omkring den unge forsvarsspiller er, at han er supermodellen Helena Christensens nevø.
Randers:
Det er umuligt at komme uden om Vito Hammershøy-Mistrati, som i øjeblikket præsterer på sit vel nok højeste niveau i karrieren, når man snakker om Randers’ bedste. Midtbanespilleren scorede sin fjerde Superliga-scoring i denne sæson, da han kastede sig efter en løs bold i det lille felt, og det var ovenikøbet også fjerde kamp i træk, at han kommer på måltavlen.
Det er bemærkelsesværdigt at se ham på banen. Både som spilstyrer, men samtidig også som den her offensive midtbanespiller der tager de farlige løb ind i feltet. Han har virkelig fået lagt et slutprodukt på sit spil, som efterhånden også må gøre ham interessant for udlandet, selv om han efterhånden er 29 år gammel.
Kampens værste:
Simon Piesinger spillede en uheldig hovedrolle i torsdagens Europa League-nederlag til Galatasaray, da han tæskede bolden ind på stakkels Frederik Lauenborg, der ikke kunne forhindre et selvmål. Samme situation var ved at gentage sig i dag i første halvleg, da Piesinger fuldstændig upresset tyrede bolden ind på en chanceløs Jesper Lauridsen. Bolden dumpede ned til Stefan Thordarson, der til gengæld skød bolden langt over.
Det er en vane, Piesinger skal vænne sig af med.
Kampens værste går dog til Randers-bredden. I dag var der skiftet ud på fem positioner i forhold til Europa League-kampen i torsdags mod Galatasaray, og der er altså noget at arbejde med for Thomas Thomasberg forud for et efterår, hvor Randers skal spille seks gruppekampe i Conference League.
I dag var Randers næstbedst mod oprykkerne fra Silkeborg, og der er ingen tvivl om, at træthed og manglende niveau hos de sædvanlige udskiftere tæller ned. Silkeborg er en svær modstander, når de spiller hjemme på kunstgræsset, men et hold som Randers, der forventes at være med omkring subtoppen, skal kunne gøre det bedre – selv med flere reserver på banen.
Kampens detalje:
Stefan Thordarson var kampens bedste for Silkeborg, og han stod også for kampens detalje, da han i første halvleg lagde op til Nicklas Helenius’ 1-0-scoring. Her fik han bolden ude i venstre side af feltet af Oliver Sonne, og med en fiks tunnel på sin direkte modstander brød han igennem. Her serverede han bolden uselvisk til Helenius, der huggede oprykkeren i front.
Der er bare noget smukt over at se en gennemført tunnel, der snørrer og ydmyger modstanderen totalt. Den stod Thordarson for, og når han så samtidig kunne skrive en assist på CV’et efterfølgende, napper han fortjent prisen.

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Engelsk legende til Wrexham?

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Elkjær jubler over Frank

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– En stor beslutning

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Prøvede at lokke Eriksen

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

FC Midtjylland – Viborg FF

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK
