Bedst/værst: Så bliver det svært at overleve!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem AC Horsens og Lyngby.



AC Horsens – Lyngby 1-0 (1-0)
1-0 Anders K. Jacobsen (21.)

Kampens bedste:
AC Horsens
Jens Berthel Askous tropper blev ikke spået mange chancer inden sæsonstarten, men man må bare konstatere, at AC Horsens har vist sig rigtigt godt frem i sæsonens to første spillerunder. Der er flere interessante spillere på AC Horsens-mandskabet, som eksempelvis James Gomez i defensiven, men det er især offensivt, at AC Horsens ser gode ud. Erfarne Anders K. Jacobsen er stadig en god afslutter, men det var især Casper Tengstedt, der skabte problemer for Lyngby-defensiven med sin fart og sit gåpåmod. Tengsted scorede 15 kasser i NordicBet Ligaen i sidste sæson, og den energiske angriber ligner også en spiller, der kan score mange mål i Superligaen i denne sæson. 

Lyngby
De kongeblå imponerede i den grad i sæsonpremieren mod Silkeborg, men i kampen mod Horsens var det langt hen ad vejen en anden historie. Lyngby var således bestemt ikke særligt farlige i de første 45 minutter, hvor AC Horsens sad tungt på spillet. Lyngby manglede en del kvalitet på den sidste tredjedel af banen, både i det etablerede spil, men også i omstillingerne, hvor gæsterne bare ikke formåede at blive farlige. Det blev markant bedre efter pausen, hvor Lyngby pludselig fandt et andet gear og kom frem til en række store chancer, hvor man dog manglede den afgørende skarphed. Der skal trænes afslutninger i Lyngby i resten af ugen. Ligesom i sæsonpremieren var Adam Sørensen en spiller, der skilte sig ud på Lyngby-holdet. Den unge wingback har både fart og teknik, hvilket han igen gav prøver på i dette opgør. 

Kampens værste:
Lyngby er ikke blevet spået store chancer for at undgå nedrykning, og i dagens udekamp leverede Lyngby da også noget forsvarsspil, der var under al kritik, da AC Horsens scorede opgørets eneste mål. Hjemmeholdets scoring i første halvleg kom således efter en sekvens, som Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson må være alt andet end tilfreds med. Der var således tale om en dobbeltfejl fra gæsterne, hvor Lyngby-målmand Frederik Ibsen først headede bolden ud til en Horsens-spiller, der herefter sendte en svævende afslutning afsted mod målet, som Pascal Gregor burde have ladet Ibsen tage sig af. I stedet headede Gregor dog bolden direkte i fødderne på Casper Tengstedt, der herefter nemt kunne servere bolden på et sølvfad for Anders K. Jacobsen, der klinisk sendte bolden i nettet. Lyngby skal have den slags defensive blundere ud af deres spil fremadrettet, for ellers kan det blive svært for dem at overleve i Superligaen. 

Kampens detalje: 
Der var tale om et opgør, der var præget af fysisk spil og mange fejlafleveringer, men Adam Sørensen leverede i anden halvleg en lækker detalje, som kunne have sikret Lyngby point i opgøret, hvis Rasmus Thellufsen havde haft mere præcision i sin afslutning. Adam Sørensen snørede således Horsens-defensiven, da den hurtige wingback efter en hurtig Lyngby-omstilling lavede en fiks hælaflevering til Thellufsen på kanten af feltet.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Endelig godt nyt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Storklub meldes interesseret

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FC København-profil ude med sygdom

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC København-handling går verden rundt 

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?