Landstræner bekymret for BIF-duo: Det er ikke godt

Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er røget ud i kulden i Brøndby, og det bekymrer den norske U21-landstræner.



Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim har flere ting tilfælles. De er begge nordmænd, de spiller begge på det norske U21-landshold, de blev begge købt af Brøndby i Viking FK, og så er de begge i øjeblikket langt fra fast spilletid.

Sebastian Sebulonsen har set Brøndbys seneste fire kampe fra bænken, og værre er det for Henrik Heggheim, som slet ikke har været i truppen i de fire kampe, og som kun har spillet to kampe for Brøndby i denne sæson. Sidstnævnte er heller ikkke i truppen til søndagens opgør mod Randers FC.

Det er en en skidt udvikling, og i Norge ser man til bekymret til. Det fortæller Norges U21-landstræner Leif Gunnar Smerud til Tipsbladet.

– Det er ikke godt. Tit er det jo ikke nogen god situation hverken for spilleren eller landsholdet. Men det er en konkurrence, som spillerne må tage. Jeg er helt sikker på, at Brøndby vil spille med det bedste hold, de kan, så den udfordring skal både Sebastian og Henrik tage og gøre deres bedste for at spille sig tilbage på holdet.

– Vi har snakket om deres situation, men man må også som spiller tage konkurrencen og tåle den. Det er en mulighed for at udvikle sig eller blive bedre. Men det er klart, at når man over tid ikke spiller, så er det ikke heldigt, og det er drengene også klar over, fortæller han.

Han har stor tiltro til begge spillere, som er etablerede på hans U21-landshold. Senest var de også begge udtaget, da Norge spillede to testkampe mod Schweiz og Spanien i slutningen af september.

– Begge to havde gode kampe på U21-landsholdet, så jeg er ikke i tvivl om, at niveauet er der. Vi må så overbevise Brøndby om, at de fortjener chancen, og så må de levere nogle gode præstationer, siger han og afviser, at han har talt med Niels Frederiksen om situationen hos de to spillere. 

Begge spillere var med i de to testkampe, så de har fået sig noget tiltrængt kamptræning. Henrik Heggheim udgik med et slag i den første kamp mod Schweiz, men spillede herefter fuld tid mod Spanien. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada