Landstræner bekymret for BIF-duo: Det er ikke godt

Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er røget ud i kulden i Brøndby, og det bekymrer den norske U21-landstræner.



Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim har flere ting tilfælles. De er begge nordmænd, de spiller begge på det norske U21-landshold, de blev begge købt af Brøndby i Viking FK, og så er de begge i øjeblikket langt fra fast spilletid.

Sebastian Sebulonsen har set Brøndbys seneste fire kampe fra bænken, og værre er det for Henrik Heggheim, som slet ikke har været i truppen i de fire kampe, og som kun har spillet to kampe for Brøndby i denne sæson. Sidstnævnte er heller ikkke i truppen til søndagens opgør mod Randers FC.

Det er en en skidt udvikling, og i Norge ser man til bekymret til. Det fortæller Norges U21-landstræner Leif Gunnar Smerud til Tipsbladet.

– Det er ikke godt. Tit er det jo ikke nogen god situation hverken for spilleren eller landsholdet. Men det er en konkurrence, som spillerne må tage. Jeg er helt sikker på, at Brøndby vil spille med det bedste hold, de kan, så den udfordring skal både Sebastian og Henrik tage og gøre deres bedste for at spille sig tilbage på holdet.

– Vi har snakket om deres situation, men man må også som spiller tage konkurrencen og tåle den. Det er en mulighed for at udvikle sig eller blive bedre. Men det er klart, at når man over tid ikke spiller, så er det ikke heldigt, og det er drengene også klar over, fortæller han.

Han har stor tiltro til begge spillere, som er etablerede på hans U21-landshold. Senest var de også begge udtaget, da Norge spillede to testkampe mod Schweiz og Spanien i slutningen af september.

– Begge to havde gode kampe på U21-landsholdet, så jeg er ikke i tvivl om, at niveauet er der. Vi må så overbevise Brøndby om, at de fortjener chancen, og så må de levere nogle gode præstationer, siger han og afviser, at han har talt med Niels Frederiksen om situationen hos de to spillere. 

Begge spillere var med i de to testkampe, så de har fået sig noget tiltrængt kamptræning. Henrik Heggheim udgik med et slag i den første kamp mod Schweiz, men spillede herefter fuld tid mod Spanien. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul