Bekymret for FCK’s økonomi: De kommende uger bliver svære

Investorer og analytikere er bekymret for, om Parken Sport & Entertainment har penge nok til at komme gennem krisen.



FC København står ikke bare i en sportslig krise. Selskabet bag klubben befinder sig også midt i en økonomisk krise, som investorer og analytikere udtrykker bekymring over, skriver Berlingske.

Parken Sport & Entertainment (PSE) er hårdt ramt af pandemien, der både har kostet FCK og Lalandia store millionbeløb. Koncernen forventer et underskud på mellem 280 og 310 millioner kroner.

Samtidig er FC Københavns position som tophold i Superligaen og fast deltager i europæisk fodbold truet. Og nu udtrykker kilderne i Berlingske altså bekymring for, om PSE “har penge til at komme igennem den nuværende krise”, som avisen skriver.

– De kommende uger bliver økonomisk svære, og oveni det er hele fyringen af Ståle Solbakken formentlig en meget månedlig tilbagevendende økonomisk bekostelig affære, siger Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, til Berlingske.

Læs også:Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Pointerne lægger sig tæt op ad dem, som Aldo Petersen flere gange har fremført, blandt andet her på tipsbladet.dk. Han mener, at PSE både sportsligt og økonomisk er truet, og at selskabet er nødt til at investere langt mere, end tilfældet er i øjeblikket, for at bevare sin position.

Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har beskrevet den klemme, som FC København efter hans mening står i. Som han skrev i en leder i seneste måned:

“For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.

Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.

Læs også:Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart

Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.

Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.”

(…)

“Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.

Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.”

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Analyse: Johan Langes stop øger det presset på Solbakken og FC København
Læs også:Pandemi og manglende transfers: Stort underskud i selskabet bag FCK




– Brøndby har min støtte


– Brøndby har min støtte

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Vejle fyrer Prelec

Thomas Frank har fået en undskyldning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland – AGF

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

David Nielsen, den er til dig!

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

LIVE: FC København holder pressemøde

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Tadej vil gerne – holdet siger nej

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Scorer hvert 49. minut

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

– Det er skidt for spillernes helbred

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg