FC København står ikke bare i en sportslig krise. Selskabet bag klubben befinder sig også midt i en økonomisk krise, som investorer og analytikere udtrykker bekymring over, skriver Berlingske.
Parken Sport & Entertainment (PSE) er hårdt ramt af pandemien, der både har kostet FCK og Lalandia store millionbeløb. Koncernen forventer et underskud på mellem 280 og 310 millioner kroner.
Samtidig er FC Københavns position som tophold i Superligaen og fast deltager i europæisk fodbold truet. Og nu udtrykker kilderne i Berlingske altså bekymring for, om PSE “har penge til at komme igennem den nuværende krise”, som avisen skriver.
– De kommende uger bliver økonomisk svære, og oveni det er hele fyringen af Ståle Solbakken formentlig en meget månedlig tilbagevendende økonomisk bekostelig affære, siger Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, til Berlingske.
Læs også:Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus
Pointerne lægger sig tæt op ad dem, som Aldo Petersen flere gange har fremført, blandt andet her på tipsbladet.dk. Han mener, at PSE både sportsligt og økonomisk er truet, og at selskabet er nødt til at investere langt mere, end tilfældet er i øjeblikket, for at bevare sin position.
Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har beskrevet den klemme, som FC København efter hans mening står i. Som han skrev i en leder i seneste måned:
“For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.
Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.
Læs også:Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart
Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.
Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.”
(…)
“Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.
Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.”
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Analyse: Johan Langes stop øger det presset på Solbakken og FC København
Læs også:Pandemi og manglende transfers: Stort underskud i selskabet bag FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
