Bekymret for FCK’s økonomi: De kommende uger bliver svære

Investorer og analytikere er bekymret for, om Parken Sport & Entertainment har penge nok til at komme gennem krisen.



FC København står ikke bare i en sportslig krise. Selskabet bag klubben befinder sig også midt i en økonomisk krise, som investorer og analytikere udtrykker bekymring over, skriver Berlingske.

Parken Sport & Entertainment (PSE) er hårdt ramt af pandemien, der både har kostet FCK og Lalandia store millionbeløb. Koncernen forventer et underskud på mellem 280 og 310 millioner kroner.

Samtidig er FC Københavns position som tophold i Superligaen og fast deltager i europæisk fodbold truet. Og nu udtrykker kilderne i Berlingske altså bekymring for, om PSE “har penge til at komme igennem den nuværende krise”, som avisen skriver.

– De kommende uger bliver økonomisk svære, og oveni det er hele fyringen af Ståle Solbakken formentlig en meget månedlig tilbagevendende økonomisk bekostelig affære, siger Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, til Berlingske.

Læs også:Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Pointerne lægger sig tæt op ad dem, som Aldo Petersen flere gange har fremført, blandt andet her på tipsbladet.dk. Han mener, at PSE både sportsligt og økonomisk er truet, og at selskabet er nødt til at investere langt mere, end tilfældet er i øjeblikket, for at bevare sin position.

Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har beskrevet den klemme, som FC København efter hans mening står i. Som han skrev i en leder i seneste måned:

“For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.

Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.

Læs også:Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart

Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.

Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.”

(…)

“Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.

Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.”

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Analyse: Johan Langes stop øger det presset på Solbakken og FC København
Læs også:Pandemi og manglende transfers: Stort underskud i selskabet bag FCK


Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Det vil være fuldstændigt magisk

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

En kæmpe sejr

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Helt vild med Oscar Schwartau

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse