Bekymret for FCK’s økonomi: De kommende uger bliver svære

Investorer og analytikere er bekymret for, om Parken Sport & Entertainment har penge nok til at komme gennem krisen.



FC København står ikke bare i en sportslig krise. Selskabet bag klubben befinder sig også midt i en økonomisk krise, som investorer og analytikere udtrykker bekymring over, skriver Berlingske.

Parken Sport & Entertainment (PSE) er hårdt ramt af pandemien, der både har kostet FCK og Lalandia store millionbeløb. Koncernen forventer et underskud på mellem 280 og 310 millioner kroner.

Samtidig er FC Københavns position som tophold i Superligaen og fast deltager i europæisk fodbold truet. Og nu udtrykker kilderne i Berlingske altså bekymring for, om PSE “har penge til at komme igennem den nuværende krise”, som avisen skriver.

– De kommende uger bliver økonomisk svære, og oveni det er hele fyringen af Ståle Solbakken formentlig en meget månedlig tilbagevendende økonomisk bekostelig affære, siger Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, til Berlingske.

Læs også:Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Pointerne lægger sig tæt op ad dem, som Aldo Petersen flere gange har fremført, blandt andet her på tipsbladet.dk. Han mener, at PSE både sportsligt og økonomisk er truet, og at selskabet er nødt til at investere langt mere, end tilfældet er i øjeblikket, for at bevare sin position.

Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har beskrevet den klemme, som FC København efter hans mening står i. Som han skrev i en leder i seneste måned:

“For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.

Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.

Læs også:Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart

Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.

Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.”

(…)

“Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.

Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.”

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Analyse: Johan Langes stop øger det presset på Solbakken og FC København
Læs også:Pandemi og manglende transfers: Stort underskud i selskabet bag FCK


Steve Cooper varsler store ændringer

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe triumf for Frank

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’