Bemærker særlig detalje: Nye tegn hos FCK?

Thomas Gravesen kalder det usædvanligt, at klubbens nye førsteangriber German Onugkha kun har fået en toårig kontrakt.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Det er godt nok sjældent, man efterhånden ser nyindkøb kun blive udstyret med en toårig kontrakt, men det er lige netop det, som FC København har udstyret klubbens nye angriber German Onugkha med.

Dermed står københavnerne i en situation om bare et år, hvor man ser ind i enten en forlængelse, et salg eller en risiko for at miste Onugkha, hvis pris kan løbe op i 15 millioner kroner, gratis. 

Thomas Gravesen bider også mærke i den særlige detalje, og han ser, at det kan være et nyt tegn hos FC København, at de ikke vil brænde sig på dyre spillere, som ikke præsterer.

– Det er usædvanligt. Jeg synes, der er pres på ham, og det kan være, det er nye tegn inde hos FCK, som er blevet brændt på Cornelius. Nu bliver man nødt til at sige, at vi har lært af det, der skete med Cornelius, og det værst tænkelige scenarie var for ham, at han blev skadet i så lang tid. FCK blev bidt én gang, og så er man klar til den næste angriber.

– Så gør dig fortjent til en længere kontrakt, lyder det fra Thomas Gravesen, der altså godt kan se logikken i kontraktlængden.

272406

German Onugkha har kunnet fejre mange mål i Superligaen. Foto: Alamy

En stor træner
Han kalder den seneste tid for tumultarisk for FC København, og det er nok de færreste, der vil indvende noget imod den formulering. 

Problemer på banen kombineret med transferusikkerhed og sene handler har domineret snakken, når den falder på FC København. Sidste weekends derbysejr over Brøndby gjorde dog underværker, og Thomas Gravesen bed efterfølgende også mærke i, at det var som om, at der forsvandt en lille byrde hos Jacob Neestrup, der bør få en masse ud af disse dage, mens landsholdsbolden ruller.

– Vi ser en Jacob Neestrup lade følelserne få frit løb, ned ad sidelinjen og jubler og er så glad over den her sejr. Den var tiltrængt også! 

De her 14 dage, som Jacob Neestrup får, er kærkomne, siger “Graver”, der kalder Neestrup for en “stor” træner.

– Det er en FC København-træner, som har klub-DNA’et hele vejen igennem kroppen. Alt det, man forventer af en FCK-træner, er, hvad Jacob Neestrup er.

– At han ikke har fået det til at fungere, tager jo ikke det andet væk. Han skal arbejde med det, der foregår på banen. Med alt det rundt omkring, hans faglighed og måden, han er træner på, så er han en stor træner.

FC København lykkedes med at kvalificere sig til Conference League, og med sejren over Brøndby før landsholdstermingen har man skrabet 14 point til sig i Superligaen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!