Benhård TV-kamp kan være på vej i Superligaen

Rettighederne til at vise Superliga skal ikke fordeles på mindst to aktører fra 2024 og fire år frem.



Fra 2024 kan én tv-station købe rettighederne til at vise alle kampe fra den danske Superliga.

I en pressemeddelelse skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at der dispenseres fra et krav om, at kampene skal fordeles ud på mindst to aktører.

Der er tale om en midlertidig dispensation, som gives efter ønske fra Divisionsforeningen, der består af de danske fodboldklubber.

– Divisionsforeningens tilsagn har historisk været med til at sikre, at danske tv-seere ikke har betalt for meget for at se superligafodbold, siger formand for Konkurrencerådet Christian Schultz i meddelelsen.

– De senere år har markedet imidlertid udviklet sig, og det er derfor ikke længere så entydigt, at tilsagnene fortsat vil have den tilsigtede effekt.

– Derfor har vi besluttet at give midlertidig dispensation fra nogle af de gældende tilsagn, som Divisionsforeningen har afgivet om salget af medierettigheder, forklarer han.

De omtalte tilsagn blev formuleret i 2007 og ændret i 2014.

Men mange danskere har i dag bedre mulighed for selv at til- og fravælge tv-kanaler og streamingtjenester.

Styrelsen har op til afgørelsen foretaget “omfattende undersøgelser” hos kanaludbyderne, og af dem står det klart, at seerne er glade for Superligaen, Champions League og til dels Premier League.

– Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen vil derfor senere evaluere, hvilken betydning dispensationen har haft for konkurrencen på markedet og for forbrugerne, lyder det i pressemeddelelsen.

Fra 2024 og fire år frem kan Divisionsforeningen sælge rettighederne til en enkelt aktør, så længe det sker på “lige, gennemsigtige og ikke-diskriminerende vilkår”.

Viaplay Group og Discovery ejer i dag rettighederne til at vise superligafodbold.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay