FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Er man gået hen og blevet nærige i FC København?
Det spørgsmål bliver diskuteret flittigt i FCK-kredse i kølvandet på onsdagens Champions League-udekamp mod Qarabag i Aserbajdsjan.
Forud for opgøret fastslog Jacob Neestrup over for Bold, at den danske mesterklub havde valgt ikke at sende en scout til Baku i ugerne op til for at analysere Qarabag – FCK-træneren begrundede det med et spørgsmål om ressourcer.
Det er af nogle blevet tolket som et pengespørgsmål og heraf en undren over, om det nu er et klogt sted at spare af en klub, der som bekendt har tjent et trecifret millionbeløb alene på at deltage i Champions League.
– Det er én stor misforståelse, fastslår Jacob Neestrup.
Handler om signaler
FC København-træneren understreger, at det ikke er økonomiske hensyn, der spillede ind i beslutningen om ikke at sende en scout til Aserbajdsjan.
– Man kan altid sende én ud for at se modstanderen an, men jeg er ikke tilhænger af at sende én ud, som jeg ikke arbejder sammen med i dagligdagen eller sende en U17- eller U19-træner ud for at se en kamp.
– Jeg har altid sagt, at når vi skal kvalificere os til et ligaspil, sender jeg gerne en fra staben, som har en hovedrolle på kampdagen – det gjorde vi mod FC Drita, Malmö og Basel. Når vi har kvalificeret os, sender vi ikke en analytiker, som har en hovedrolle til en Superliga-kamp. Vi fjerner ikke ham fra hans opgaver for at tage til Baku – medmindre det er muligt på en fridag.
– Så det handler også om signaler – jeg synes, det ville være forkert, hvis vi manglede en hovedanalytiker, som gør et kæmpe stykke arbejde, til en Superliga-kamp, fordi han skulle se en kamp i Baku, fastslår Jacob Neestrup.
Lige præcis Qarabag vil det slet ikke give mening at bruge alt for mange ressourcer på, når de spiller hjemme i den aserbajdsjanske liga, lyder det fra FCK-bossen.
– Kampene ville blive spillet på et andet stadion end det, vi skulle spille på. Der ville være maks 5.000 tilskuere mod hold, det overhovedet ikke ville give mening at rejse ned for at se i forhold til det kampbillede, vi kunne forvente – simpelthen fordi modstanderen er for svag, siger Jacob Neestrup.
FC København tabte 0-2 til Qarabag.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM