Beslutning vækker opsigt: ‘Én stor misforståelse’

FC København prioriterede ikke at sende en scout til Aserbajdsjan for at besigtige Qarabag. Jacob Neestrup forklarer hvorfor.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Er man gået hen og blevet nærige i FC København?

Det spørgsmål bliver diskuteret flittigt i FCK-kredse i kølvandet på onsdagens Champions League-udekamp mod Qarabag i Aserbajdsjan.

Forud for opgøret fastslog Jacob Neestrup over for Bold, at den danske mesterklub havde valgt ikke at sende en scout til Baku i ugerne op til for at analysere Qarabag – FCK-træneren begrundede det med et spørgsmål om ressourcer.

Det er af nogle blevet tolket som et pengespørgsmål og heraf en undren over, om det nu er et klogt sted at spare af en klub, der som bekendt har tjent et trecifret millionbeløb alene på at deltage i Champions League.

– Det er én stor misforståelse, fastslår Jacob Neestrup.

Handler om signaler

FC København-træneren understreger, at det ikke er økonomiske hensyn, der spillede ind i beslutningen om ikke at sende en scout til Aserbajdsjan.

– Man kan altid sende én ud for at se modstanderen an, men jeg er ikke tilhænger af at sende én ud, som jeg ikke arbejder sammen med i dagligdagen eller sende en U17- eller U19-træner ud for at se en kamp.

– Jeg har altid sagt, at når vi skal kvalificere os til et ligaspil, sender jeg gerne en fra staben, som har en hovedrolle på kampdagen – det gjorde vi mod FC Drita, Malmö og Basel. Når vi har kvalificeret os, sender vi ikke en analytiker, som har en hovedrolle til en Superliga-kamp. Vi fjerner ikke ham fra hans opgaver for at tage til Baku – medmindre det er muligt på en fridag.

– Så det handler også om signaler – jeg synes, det ville være forkert, hvis vi manglede en hovedanalytiker, som gør et kæmpe stykke arbejde, til en Superliga-kamp, fordi han skulle se en kamp i Baku, fastslår Jacob Neestrup.

Lige præcis Qarabag vil det slet ikke give mening at bruge alt for mange ressourcer på, når de spiller hjemme i den aserbajdsjanske liga, lyder det fra FCK-bossen.

– Kampene ville blive spillet på et andet stadion end det, vi skulle spille på. Der ville være maks 5.000 tilskuere mod hold, det overhovedet ikke ville give mening at rejse ned for at se i forhold til det kampbillede, vi kunne forvente – simpelthen fordi modstanderen er for svag, siger Jacob Neestrup.

FC København tabte 0-2 til Qarabag.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson