BRØNDBY (Tipsbladet) “Skal jeg skrive på din trøje? Er denne her tusch okay, tror du?”
Sådan spurgte Nicolai Vallys én af de mange håbefulde fans, der var mødt op på Brøndbys træningsanlæg i håb om at score en autograf eller et billede med deres helte, hvorefter han rullede sig ned i græsset for at lege med en hund, der var blevet slæbt med til træningen af en tilhænger.
Efterårets profil var dog ikke med i sidste weekends kamp mod FC Nordsjælland, da han måtte side over med en skade. Cheftræner Jesper Sørensen forventer dog at have Nicolai Vallys klar til på søndag mod FC Midtjylland. Det kan du læse mere om HER.
Ja, det går godt på Vestegnen, og overskuddet er da bestemt også til at få øje på i Brøndby-truppen. Det er der da også ganske god grund til, da Brøndby fører ligaen med fire point ned til de nærmeste forfølgere fra FC København og FC Midtjylland.
Netop FC Midtjylland er da også næste modstander for Brøndby i en kamp, der er ganske afgørende for, hvem der vinder det danske mesterskab. Det er da også netop sådan nogle kampe, som den belgiske midterforsvar Jordi Vanlerberghe lever for at spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.
– For mig personligt kan jeg godt lide presset, fordi det betyder, at man bliver nødt til at levere. Nu ligger alt vores fokus på FC Midtjylland.
– Det er sådan nogle kampe, du gerne vil spille som fodboldspiller. Det er ikke kun den ene kamp, der er afgørende. Vi har fem kampe tilbage at spille, som også er vigtige, og det ved alle, men for mig personligt kan jeg lide sådan nogle kampe.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Vanlerberghe og co. har da også set ganske stabile ud i foråret, hvor man stadig har første nederlag til gode. En stime, som den 27-årige belgier gerne ser forblive intakt resten af sæsonen.
– Vi vil gerne forblive ubesejret indtil slutningen af sæsonen, fordi hvis vi kan gøre det, så tror jeg at vi har en god chance for at blive mestre. Hver kamp handler om at vinde, og hvis det ikke er muligt at vinde, må man nøjes med uafgjort. Vi går ud for at få tre point mod FC Midtjylland, og vi tror meget på, at vi kan gøre det.
Denne her mesterskabskamp. Er det noget, du har prøvet før?
– Ja, det har jeg prøvet en enkelt gang før med Club Brügge, men jeg var ikke rigtig en fast starter dengang, afslutter Jordi Vanlerberghe over for Tipsbladet og den øvrige presse.
Jordi Vanlerberghe fik kun otte kampe for Club Brügges førstehold. Langt flere kampe blev det dog til i KV Mechelen. Her blev det til 183 kampe, inden Brøndby købte ham i januars transfervindue. I Brøndby er det blevet til syv kampe med et enkelt mål til følge for den belgiske forsvarsspiller.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT