BIF-profil glæder sig: Lever for sådan nogle kampe

Jordi Vanlerberghe glæder sig til opgøret mod FC Midtjylland på søndag.



BRØNDBY (Tipsbladet) “Skal jeg skrive på din trøje? Er denne her tusch okay, tror du?”

Sådan spurgte Nicolai Vallys én af de mange håbefulde fans, der var mødt op på Brøndbys træningsanlæg i håb om at score en autograf eller et billede med deres helte, hvorefter han rullede sig ned i græsset for at lege med en hund, der var blevet slæbt med til træningen af en tilhænger. 

Efterårets profil var dog ikke med i sidste weekends kamp mod FC Nordsjælland, da han måtte side over med en skade. Cheftræner Jesper Sørensen forventer dog at have Nicolai Vallys klar til på søndag mod FC Midtjylland. Det kan du læse mere om HER. 

Ja, det går godt på Vestegnen, og overskuddet er da bestemt også til at få øje på i Brøndby-truppen. Det er der da også ganske god grund til, da Brøndby fører ligaen med fire point ned til de nærmeste forfølgere fra FC København og FC Midtjylland.

Netop FC Midtjylland er da også næste modstander for Brøndby i en kamp, der er ganske afgørende for, hvem der vinder det danske mesterskab. Det er da også netop sådan nogle kampe, som den belgiske midterforsvar Jordi Vanlerberghe lever for at spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.

– For mig personligt kan jeg godt lide presset, fordi det betyder, at man bliver nødt til at levere. Nu ligger alt vores fokus på FC Midtjylland.

– Det er sådan nogle kampe, du gerne vil spille som fodboldspiller. Det er ikke kun den ene kamp, der er afgørende. Vi har fem kampe tilbage at spille, som også er vigtige, og det ved alle, men for mig personligt kan jeg lide sådan nogle kampe.

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Jordi Vanlerberghe i aktion mod FC Midtjylland. Foto: Alamy

Vanlerberghe og co. har da også set ganske stabile ud i foråret, hvor man stadig har første nederlag til gode. En stime, som den 27-årige belgier gerne ser forblive intakt resten af sæsonen. 

– Vi vil gerne forblive ubesejret indtil slutningen af sæsonen, fordi hvis vi kan gøre det, så tror jeg at vi har en god chance for at blive mestre. Hver kamp handler om at vinde, og hvis det ikke er muligt at vinde, må man nøjes med uafgjort. Vi går ud for at få tre point mod FC Midtjylland, og vi tror meget på, at vi kan gøre det.

Denne her mesterskabskamp. Er det noget, du har prøvet før? 

– Ja, det har jeg prøvet en enkelt gang før med Club Brügge, men jeg var ikke rigtig en fast starter dengang, afslutter Jordi Vanlerberghe over for Tipsbladet og den øvrige presse.

Jordi Vanlerberghe fik kun otte kampe for Club Brügges førstehold. Langt flere kampe blev det dog til i KV Mechelen. Her blev det til 183 kampe, inden Brøndby købte ham i januars transfervindue. I Brøndby er det blevet til syv kampe med et enkelt mål til følge for den belgiske forsvarsspiller. 





Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Elkjær jubler over Frank

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mourinho meldes tæt på storklub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Prøvede at lokke Eriksen



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Teemu Pukki dominerer

Ikke sket i 8 år

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

– Dumdristigt og naivt

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’