BRØNDBY (Tipsbladet) “Skal jeg skrive på din trøje? Er denne her tusch okay, tror du?”
Sådan spurgte Nicolai Vallys én af de mange håbefulde fans, der var mødt op på Brøndbys træningsanlæg i håb om at score en autograf eller et billede med deres helte, hvorefter han rullede sig ned i græsset for at lege med en hund, der var blevet slæbt med til træningen af en tilhænger.
Efterårets profil var dog ikke med i sidste weekends kamp mod FC Nordsjælland, da han måtte side over med en skade. Cheftræner Jesper Sørensen forventer dog at have Nicolai Vallys klar til på søndag mod FC Midtjylland. Det kan du læse mere om HER.
Ja, det går godt på Vestegnen, og overskuddet er da bestemt også til at få øje på i Brøndby-truppen. Det er der da også ganske god grund til, da Brøndby fører ligaen med fire point ned til de nærmeste forfølgere fra FC København og FC Midtjylland.
Netop FC Midtjylland er da også næste modstander for Brøndby i en kamp, der er ganske afgørende for, hvem der vinder det danske mesterskab. Det er da også netop sådan nogle kampe, som den belgiske midterforsvar Jordi Vanlerberghe lever for at spille, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse.
– For mig personligt kan jeg godt lide presset, fordi det betyder, at man bliver nødt til at levere. Nu ligger alt vores fokus på FC Midtjylland.
– Det er sådan nogle kampe, du gerne vil spille som fodboldspiller. Det er ikke kun den ene kamp, der er afgørende. Vi har fem kampe tilbage at spille, som også er vigtige, og det ved alle, men for mig personligt kan jeg lide sådan nogle kampe.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Vanlerberghe og co. har da også set ganske stabile ud i foråret, hvor man stadig har første nederlag til gode. En stime, som den 27-årige belgier gerne ser forblive intakt resten af sæsonen.
– Vi vil gerne forblive ubesejret indtil slutningen af sæsonen, fordi hvis vi kan gøre det, så tror jeg at vi har en god chance for at blive mestre. Hver kamp handler om at vinde, og hvis det ikke er muligt at vinde, må man nøjes med uafgjort. Vi går ud for at få tre point mod FC Midtjylland, og vi tror meget på, at vi kan gøre det.
Denne her mesterskabskamp. Er det noget, du har prøvet før?
– Ja, det har jeg prøvet en enkelt gang før med Club Brügge, men jeg var ikke rigtig en fast starter dengang, afslutter Jordi Vanlerberghe over for Tipsbladet og den øvrige presse.
Jordi Vanlerberghe fik kun otte kampe for Club Brügges førstehold. Langt flere kampe blev det dog til i KV Mechelen. Her blev det til 183 kampe, inden Brøndby købte ham i januars transfervindue. I Brøndby er det blevet til syv kampe med et enkelt mål til følge for den belgiske forsvarsspiller.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER