Du kender sikkert følelsen af et brud med en kæreste. Du kender sikkert også den der – lidt smålige – følelse, der kan opstå efterfølgende. Følelsen af, at nu handler det om at signalere til omverdenen, at man er kommet godt videre. Og for alt i verden bedre end ens ekspartner.
Hvis FC Midtjylland og Bo Henriksen var i et forhold, er det indiskutabelt sidstnævnte, der er kommet bedst videre efter bruddet.
Hvor Bo Henriksen har landet et nyt job i FC Zürich og har succes i alpelandet, er FC Midtjylland i krise, og tirsdag forliste forholdet med Albert Capellas, der blev hentet ind som Bo Henriksens afløser. Spanieren blev fyret efter 25 kampe.
De fleste vil nok godt kunne forstå, hvis Bo Henriksen dybt inde føler en lille smule skadefro, men den tidligere FC Midtjylland-træner forsikrer, at det på ingen måde er tilfældet. Tværtimod lider han med sin kriseramte eksklub.
– Jeg er ked af det på en kollegas vegne over, at han er blevet fyret, og så tænker jeg på de mennesker, som jeg har haft min daglige gang sammen med. Det er fantastiske spillere, og det er mine drenge. Det er spillere, jeg har brugt rigtig meget tid på og har dannet nogle fede relationer til. Det er aldrig sjovt at se, når noget ikke går godt. Det er sørgeligt, siger Bo Henriksen til Tipsbladet og fortsætter:
– Af de 12 markspillere, som spillede mest for mig sidste år, er 10 af dem stadig tilbage, og jeg synes, FC Midtjylland har et fornuftigt fundament. Det er også en klub med en god kultur, så det er kedeligt for mig at se.
– Jeg havde så mange fede oplevelser i FC Midtjylland. Jeg havde jo aldrig vundet noget, før jeg kom til klubben, og vi nappede pokalen i sidste sæson. Det er kæmpe stort i min erindring, at vi præsterede det sammen, og holdet er jo tæt på identisk med det, der lige nu har det svært.
Skulle FC Midtjylland bare have beholdt dig?
– Det er jo ikke nogen hemmelighed, at jeg mener, det var en forkert beslutning, men det valgte de at gøre, og det er fair. Nu er jeg i Zürich og er kommet godt videre. Det har været den bedst mulige skilsmisse. Jeg har også noget at takke FC Midtjylland for i forhold til det fede job, jeg har i dag.
FC Midtjylland har endnu ikke udpeget en ny cheftræner, så det er Niels Lodberg, der styrer tropperne mod Silkeborg IF på søndag.
– Jeg hentede Lodberg ind som assistenttræner i AC Horsens, så han har jo lært fra den bedste, siger Bo Henriksen med et grin og tilføjer mere alvorligt:
– Jeg er ikke i tvivl om, at FC Midtjylland nok skal komme tilbage, men det er i sidste ende et spørgsmål om kultur. Jeg under dem alt det bedste, og at de laver et lille mirakel og kommer med i top seks.
Bo Henriksen blev fyret i FC Midtjylland i juli sidste år og forlod klubben med et pointgennemsnit på 1,89. Albert Capellas’ snit på Heden var 1,32.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER