• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Boss afviser: Det er ikke 15 mio. plus Mads Døhr

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Superliga-klubben FC Nordsjælland købte sidst i transfervinduet Mads Kristian Hansen i FC Midtjylland, men klubben afviser at have betalt 15 millioner kroner plus Mads Døhr Thychosen.

Af Kenneth Jensen

På sidstedagen i transfervinduet kom noget af en overraskelse, da FC Nordsjælland og FC Midtjylland indgik en aftale. Mads Døhr Thychosen tilbage til FC Midtjylland, og Mads Kristian Hansen til FC Nordsjælland.

Den 19-årige angriber Mads Kristian Hansen har ikke spillet meget Superliga-fodbold endnu, men han har vist sig godt frem på ungdomsniveau og scoret masser af mål i ungdommens Champions League.

Alligevel virker det itl at være en noget voldsom pris, som FCN har betalt. I hvert fald kunne flere medier rapportere, at FCM har fået 15 millioner kroner for angriberen samt Mads Døhr Thychosen.

Til podcasten Sort Snak sagde Claus Steinlein også, at man har fået en god videresalgsklausul på angriberen.

I FC Nordsjælland har de store forventninger til Mads Kristian Hansen, men man afviser, at beløbet er så stort, som det ellers har fremgået i medierne.

- Jeg kan i hvert fald sige, at det ikke er 15 millioner plus Mads Døhr, vi har betlat. Men hvor meget vi så har betalt, vil jeg ikke sige. For os er det en god spiller, og vi er glade for handlen, siger sportsdirektør i FCN Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og fastslår:

- Vi har betalt en fin pris for ham. Men det er ikke det der beløb.

I FC Nordsjælland kommer Mads Kristian Hansen til en klub, hvor han ganske sikkert står til at få mere spilletid end i FC Midtjylland.

Man er glad for, at det lykkedes at købe den dygtige offensivspiller.

- Det lykkedes jo, fordi der var fire parter, der syntes, det var en god idé. Vi har kendt Mads Kristian Hansen i mange år, og han har spillet ungdomsfodbold mod vores hold mange gange. Vi mener, at han virkelig kan give os noget, så vi har været interesseret i ham længe. Det er ikke noget, vi har besluttet os for på sidstedagen i transfervinduet. Planlægningen har været i gang siden november, start-december, og så har vi eksekveret på det. Men Midtjylland har jo også været klar over, at det en god spiller og en fantastisk person, siger Mikkel Hemmersam og forklarer, at man omvendt var ked af at sige farvel til Mads Døhr Thychosen.

- Han kom fra FC Midtjylland og har været en god ambassadør i klubben, men da Midtjylland kom på banen, var det noget spændende, han gerne ville forfølge. På den ene side havde vi ikke lyst til at gøre det, men vi ville gerne anerkende det arbejde, han har leveret kombineret med en løsning, der tilgodeså Mads og Mads. Vi vil savne Mads Døhr, der var god for os. Men vi har også andre unge i truppen, der er klar til at levere.

Selv om det er atypisk, at FCN går ud og køber en ung dansk spiller for mange millioner kroner, er det alligevel ikke et strategiskifte, påpeger bossen.

- Det er vigtigt at sige, at strategien ikke har ændret sig, selv om vi har været aktive på transfermarkedet. Strategien i vores klub er at satse på spillere af egen avl. Men Mads Kristian Hansen har en profil, der passer godt ind til os. Han er ung, dansk og har et videreudvillingspotentiale, siger Mikkel Hemmersam.

FC Nordsjælland indleder forårssæsonen med et opgør mod Brøndby IF søndag den 20. februar. 

Mads Kristian Hansen har indtil videre spillet syv gange i Superligaen. Han har scoret én gang.