Bjørnebye præsenteret som ny sportschef i AGF

AGF har netop præsenteret sin nye sportschef, og det bliver tidligere topspiller Stig Inge Bjørnebye.



AGF har netop sat navn på, hvem der skal være ny sportschef, og det bliver norske Stig Inge Bjørnebye.

Det skriver AGF i en selskabsmeddelelse.

Nordmanden er startet dags dato.

– Stig er en moden og erfaren fodboldleder, der har en stor international karriere bag sig som aktiv, og som leder har han erfaring som assistenttræner for det norske landshold, han har været cheftræner, udviklingsdirektør i det norske fodboldforbund og senest sportschef i Rosenborg. Så han er en stor kapacitet med et godt kendskab til skandinavisk fodbold opbygget gennem mange års virke. Vi har været gennem en god proces med mange samtaler med Stig og er blevet bekræftet i, at han er det rigtige match for os. Så vi glæder os til at tage hul på samarbejdet og til at byde ham velkommen i AGF, siger administrerende direktør i AGF Jacob Nielsen til klubbens hjemmeside.

Stig Inge Bjørnebye, 51 år, har en fortid som sportschef i Rosenborg BK, og han kommer til Århus med masser af rutine fra fodboldverdenen, efter han som aktiv tørnede ud for blandt andre Liverpool, Blackburn og Brøndby IF.

– Fra første færd har vi haft en god dialog og en rigtig fin kemi, der kommer til at danne en god grobund for samarbejdet. AGF er en stor klub i Skandinavien, som jeg naturligvis kender og har fulgt gennem årene. Klubben er i gang med en spændende udvikling, der skal fortsætte hen over de kommende år, hvor vi skal skabe en varig og en sund præstationskultur i hele organisationen med fokus på de værdier, der præger AGF.

– Der er skabt et godt grundlag AGF i de senere år, som vi skal bygge videre på – og det er noget af det, der har tiltrukket mig ved stillingen; At jeg kan være med til at bygge videre på det flotte arbejde, der er i gang og som jeg ser frem til at fortsætte sammen med de mange dygtige medarbejdere, som er i klubben, som jeg glæder mig til at blive kollega med, siger Stig Inge Bjørnebye, der først skal gennem en Covid-19 karantæne inden han starter op på Fredensvang, siger Stig Inge Bjørnebye.

I 2019 stoppede Bjørnebye som sportschef i Rosenborg BK efter fire år.

AGF ansatte først Hans Jørgen Haysen, men han fik ikke jobbet alligevel, efter AGF blev bekendt med en personalesag fra SønderjyskE.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Mål i spansk mandagskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland misser gylden chance

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

I svime over Pelle Mattsson

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia