Brøndby-boss afviser: De penge har vi altså ikke

Brøndby IF har ikke pengene til at hente en til en-afløsere for Andreas Maxsø og Mikael Uhre, hvis de sælges, lyder det fra fodbolddirektøren.



Der er under to uger til, at transfervinduet åbner, og det kan blive et særdeles spændende transfervindue for Brøndby IF. Både forsvarsstjernen Andreas Maxsø samt topscorer Mikael Uhre kan således meget vel tiltrække sig interesse og måske forlade Vestegnen.

Og hvis det sker, skal Brøndby-tilhængere nok ikke regne med direkte afløsere. Det fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen i podcasten “BrøndbyLyd”.

I podcasten erkender fodbolddirektøren, at det vil “usandsynligt” at hente en spiller, der har samme erfaring og kan levere samme målsnit som Mikael Uhre, og at Brøndby IF ganske enkelt ikke har råd til at afløse de to profiler en til en.

– Sagen er, at det er to tunge profiler (Mikael Uhre og Andreas Maxsø, red.) på holdet, og det må vi kigge på. Hvis man vil have det samme på markedet, som man afleverer, kender man også prisen. De penge har vi altså ikke til enkelte spillere. Der er vi bare ikke. Det er noget med at være mere realistiske og være smarte med det, vi gør.

– Selvfølgelig kigger vi på erfaring, men “proven perfomance” koster voldsomt meget, så det handler også meget om at kigge på sportsligt og økonomisk potentiale. Det er jo sagens kerne i det her og er en del af det her med at få et sundt Brøndby, hvor vi er langtidsholdbare og økonomiske ansvarlige.

– Jeg ved godt, at det er kedeligt at høre på, men det hænger sådan sammen. Indtil for et halvt år siden var vi ret ringe stillet i forhold til at kunne træffe valg, som kostede noget. Nu står vi meget bedre, og vi er i stand til at reagere på, hvad der nu skulle ske med truppen. Men vi kommer ikke til at sætte alt på et bræt og sige, at vi går all in på et eller andet vanvittigt med hensyn til de et eller to moves, der laves, lyder det fra Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd.

Andreas Maxsø har en frikøbsklausul på blot 11 millioner kroner. Mikael Uhre har også blot et år tilbage af sin kontrakt, hvorfor januars transfervindue måske er sidste chance for de blå-gule til at tjene på angriberen.





Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Mikel Arteta LIVE

TransferLIVE: Stor Arsenal-handel på plads


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Bekræfter interesse

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag



Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Officielt: FC København henter Suzuki

Vil af med dansk keeper


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vallys er åben for BIF-forlængelse

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

De henter Christian Gytkjær

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Går i flæsket på Erik ten Hag

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu



Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!