Brøndby-boss afviser: De penge har vi altså ikke

Brøndby IF har ikke pengene til at hente en til en-afløsere for Andreas Maxsø og Mikael Uhre, hvis de sælges, lyder det fra fodbolddirektøren.



Der er under to uger til, at transfervinduet åbner, og det kan blive et særdeles spændende transfervindue for Brøndby IF. Både forsvarsstjernen Andreas Maxsø samt topscorer Mikael Uhre kan således meget vel tiltrække sig interesse og måske forlade Vestegnen.

Og hvis det sker, skal Brøndby-tilhængere nok ikke regne med direkte afløsere. Det fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen i podcasten “BrøndbyLyd”.

I podcasten erkender fodbolddirektøren, at det vil “usandsynligt” at hente en spiller, der har samme erfaring og kan levere samme målsnit som Mikael Uhre, og at Brøndby IF ganske enkelt ikke har råd til at afløse de to profiler en til en.

– Sagen er, at det er to tunge profiler (Mikael Uhre og Andreas Maxsø, red.) på holdet, og det må vi kigge på. Hvis man vil have det samme på markedet, som man afleverer, kender man også prisen. De penge har vi altså ikke til enkelte spillere. Der er vi bare ikke. Det er noget med at være mere realistiske og være smarte med det, vi gør.

– Selvfølgelig kigger vi på erfaring, men “proven perfomance” koster voldsomt meget, så det handler også meget om at kigge på sportsligt og økonomisk potentiale. Det er jo sagens kerne i det her og er en del af det her med at få et sundt Brøndby, hvor vi er langtidsholdbare og økonomiske ansvarlige.

– Jeg ved godt, at det er kedeligt at høre på, men det hænger sådan sammen. Indtil for et halvt år siden var vi ret ringe stillet i forhold til at kunne træffe valg, som kostede noget. Nu står vi meget bedre, og vi er i stand til at reagere på, hvad der nu skulle ske med truppen. Men vi kommer ikke til at sætte alt på et bræt og sige, at vi går all in på et eller andet vanvittigt med hensyn til de et eller to moves, der laves, lyder det fra Carsten V. Jensen i BrøndbyLyd.

Andreas Maxsø har en frikøbsklausul på blot 11 millioner kroner. Mikael Uhre har også blot et år tilbage af sin kontrakt, hvorfor januars transfervindue måske er sidste chance for de blå-gule til at tjene på angriberen.





Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FC København-stjerne straffes af UEFA

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Samler informationer om FCK’er

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Medie peger på FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Sæsonens hurtigste hattrick

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Choktransfer?

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Superliga-stortalenter topper international liste

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco