Brøndby-direktør: Uheldig formulering i en mail

Der er tale om en uheldig formulering i en mail, skriver Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk, efter det er kommet frem, at klubben spurgte, om FCK ville frasige sig udebaneafsnittet på onsdag.



Det bliver uden udebanetilskuere, når FC København søndag tager imod Brøndby IF i Alka Superligaen. Noget, der naturligvis er ærgerligt for stemningen til derbyopgøret i Telia Parken.

Men som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere fredag, havde Brøndby forsøgt at lave en aftale med FC København om, at klubben, der fører Superligaen, i onsdagens pokalopgør på Brøndby Stadion frasiger sig udebaneafsnittet. En historie, FCK over for tipsbladet.dk bekræftede. Og en aftale, som FCK over for Brøndby havde afvist.

Tipsbladet.dk talte med kommunikationschef Christian Schultz om historien og ville gerne tale med administrerende direktør Jesper Jørgensen, hvilket dog ikke var muligt på daværende tidspunkt. Jesper Jørgensen er senere vendt tilbage med en meddelelse via mail, hvor han forklarer sin side af sagen i et citat. Tipsbladet.dk har foreslået, at Brøndby offentliggør mailen eller refererer fra mailen, hvilket Brøndby dog ikke vil.

– Tidligere i dag har der været en længere mailkorrespondance mellem os, FC København og Divisionsforeningen vedr. afviklingen af kampene på hhv. søndag og onsdag ift. hvordan begge klubber skal forholde sig til udebaneafsnit. I en enkelt af disse mails kommer en uheldig formulering desværre til at fremstå som om, at vi foreslår FC København, at de frasiger sig udebaneafsnittet til onsdagens derby, skriver Jesper Jørgensen i mailen og forklarer:

– Vi ønsker at slå fast for enhver, at vi som klub ønsker at byde velkommen til FC Københavns fans på onsdag og at vi ser frem til et brag af en pokalsemifinale mellem de to hold her på Brøndby Stadion. Vi har en flot tradition på Brøndby Stadion for, at byde alle velkomne, såvel udeholdenes fans på udebaneafsnittet såvel som helt almindelige fodboldelskere på vores neutrale afsnit, og så glæder vi os til at se et forhåbentligt tæt ved udsolgt Brøndby Stadion proppet med tusindvis af Brøndby-fans.

Kampen i DBU Pokalen er returopgøret i semifinalen, der spilles på Brøndby Stadion, efter det første opgør endte med en deling 1-1 i Parken. Men først er der altså en Superliga-kamp, der skal spilles.







LIVE

LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

David Nielsen har sagt op

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

I forhandlinger med Nartey

Brian Riemer giver klar besked

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF tager pis på FC Midtjylland

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Var direkte fra træningsbanen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’