En af de største skandaler i europæisk fodbold i det seneste år er Evertons kæmpekrise og en overtagelse af amerikanske investorer, der nu måske aldrig bliver til noget.
Den engelske traditionsklub har i flere år været i dyb økonomisk krise og har to gange i denne sæson fået frataget point som straf for brud på Premier Leagues licensregler og finansregler.
Og problemerne skyldes ikke mindst, at et opkøb af klubben af den amerikanske investorgruppe 777 Partners er trukket ud i over et halvt år og nu måske ikke bliver til noget.
Tipsbladet kunne tidligere på året fortælle, at 777 Partners havde undersøgt muligheden for at gå ind i dansk klubfodbold.
777 Partners ejer lige nu Genoa i Serie A, Vasco Da Gama i Brasilien, Standard Liège i Belgien, Red Star i Frankrig og har betydelige investeringer i Hertha Berlin, Sevilla og Melbourne Victory.
Og så overvejede man altså også en investering i dansk fodbold ved siden af det gigantiske køb af Everton, der efter planen skal koste over 4,5 milliarder kroner, og som 777 Partners allerede har lånt langt over en milliard kroner til.

Men ifølge flere britiske medier er handlen mellem 777 Partners og Evertons hidtidige ejer Farhad Moshiri nu så meget i fare, at Everton både har hyret konsulenter med ekspertise i betalingsstandsning og konkurser ind, og er begyndt at tale med andre investorer.
Ifølge mediet Daily Mail er en af de potentielle investorer, Everton taler med som alternativ til kriseramte 777 Partners, MSP Sports Capital, der har været med til at finansiere Evertons hamrende dyre stadionprojekt.
MSP Sports Capital er et investeringsselskab med de amerikanske investorer Jeff Moorad og Jahm Najafi i spidsen, og de er medejere af Brøndbys ejerkreds i Global Football Holdings og nogle af GFH-frontfigur David Blitzers nærmeste forretningspartnere inden for sport.
Everton skylder op mod 3,5 milliarder kroner i lån, klubben har taget fra både den nuværende ejere, 777 Partners og andre parter, dels i forbindelse med det dyre stadionbyggeri, dels for at dække voldsomme driftsunderskud i klubben, der i årevis havde det største spillerbudget i Premier League uden for den absolutte top bestående af bysbørnene Liverpool FC og kæmpeklubberne i London og Manchester.
Everton er i så store økonomiske problemer, at klubben i denne sæson flere gange har haft svært ved at betale de løbende regninger, og hvis eventuelle nye ejere beslutter at lade klubben gå i betalingsstandsning, vil man få yderligere ni point i straf.
777 Partners har haft betydelige problemer i den luftfarts-branche, hvor investeringsselskabet har afsæt.
Og det samme gælder for flere af de klubber, selskabet ejer, som Standard Liège og Vasco Da Gama, hvor også gentagne gange har været udfordringer med at betale regninger og det, man skylder i forbindelse med fodbold-aktiviteter som transfers.
777 Partners blev i sidste uge hevet i retten i New York af en forretningspartner for at have stillet sikkerhed for et milliardlån med aktiver, 777 Partners ifølge forretningspartneren enten ikke ejer eller allerede har stillet som sikkerhed i andre forretningsaftaler.
Det britiske medie The Guardian fortæller fredag, at Everton kunne gå i betalingsstandsning allerede næste uge, især hvis klubben i weekenden slår allerede nedrykkede Sheffield United, og Everton dermed ville kunne overleve i Premier League selv med en ny fratrækkelse på ni point, der er standard i Premier Leagues regler i tilfælde af betalingsstandsning.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE