Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

Brøndby Support opfordrer Brøndby IF til ikke at åbne op for fans til søndagens kamp mod AC Horsens i kølvandet på de nye restriktioner, Superliga-klubberne er ramt af.



I sidste uge blev det igen indført, at Superliga-klubberne maksimalt må huse 500 personer på stadion til kampe, og af dem vil kun et par hundrede personer være der som tilskuere.

Af den grund opfordrer Brøndby Support nu, sammen med Fanafdelingen og Alpha, at Brøndby IF ikke tildeler billetter til nogle fans til klubbens kamp mod AC Horsens på Brøndby Stadion i weekenden. Det skriver Brøndby Support på sin hjemmeside

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

I stedet håber de, at de knap 150 billetter, der skulle gå til sæsonkortholdere, går til klubbens partnere.

– Med de nye restriktioner er situationen nu ændret markant. Gevinsten for klubben ved at lukke fans ind på stadion er nu ubetydelig. Gevinsten for fansene ved at komme på stadion er ubetydelig. Oplevelsen er ødelagt. Økonomien er ødelagt.

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris

– At åbne et afsnit dedikeret til de få fans, som vil få adgang til kampen, vil kræve mandskab til sikkerhed, indgang, boder og rengøring. Yderligere vil klubben skulle igennem endnu en runde af lodtrækninger blandt klubbens over 10.000 sæsonkortholdere for at udvælge en meget lille gruppe fans, som vil få tilbudt en ekstremt forringet stadionoplevelse.

– Vi har på den baggrund meddelt klubben vores holdning om at undlade at åbne et fanafsnit til kampen, og vi har opfordret klubben til at tildele de cirka 150 billetter, der var tiltænkt sæsonkortholdere, til at blive fordelt blandt klubbens partnere, til gavn for det samarbejde, skriver Brøndby Support.

De nuværende restriktioner er i første omgang gældende til og med 4. oktober, og kampen mod AC Horsens på søndag er Brøndbys eneste hjemmebanekamp i den periode. Først lørdag den 24. oktober skal de igen spille på hjemmebane. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille




Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Spanien – Belgien

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Vilde scener – 135 var mødt op

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

Har droppet stor dansk transfer

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Superligaen er knækket

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’