• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Brøndby Support opfordrer Brøndby IF til ikke at åbne op for fans til søndagens kamp mod AC Horsens i kølvandet på de nye restriktioner, Superliga-klubberne er ramt af.

Af Victor Risager

I sidste uge blev det igen indført, at Superliga-klubberne maksimalt må huse 500 personer på stadion til kampe, og af dem vil kun et par hundrede personer være der som tilskuere.

Af den grund opfordrer Brøndby Support nu, sammen med Fanafdelingen og Alpha, at Brøndby IF ikke tildeler billetter til nogle fans til klubbens kamp mod AC Horsens på Brøndby Stadion i weekenden. Det skriver Brøndby Support på sin hjemmeside

Læs også:Rundens Hold i Superligaen - 2. spillerunde

I stedet håber de, at de knap 150 billetter, der skulle gå til sæsonkortholdere, går til klubbens partnere.

- Med de nye restriktioner er situationen nu ændret markant. Gevinsten for klubben ved at lukke fans ind på stadion er nu ubetydelig. Gevinsten for fansene ved at komme på stadion er ubetydelig. Oplevelsen er ødelagt. Økonomien er ødelagt.

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund - Her er Brøndbys pris

- At åbne et afsnit dedikeret til de få fans, som vil få adgang til kampen, vil kræve mandskab til sikkerhed, indgang, boder og rengøring. Yderligere vil klubben skulle igennem endnu en runde af lodtrækninger blandt klubbens over 10.000 sæsonkortholdere for at udvælge en meget lille gruppe fans, som vil få tilbudt en ekstremt forringet stadionoplevelse.

- Vi har på den baggrund meddelt klubben vores holdning om at undlade at åbne et fanafsnit til kampen, og vi har opfordret klubben til at tildele de cirka 150 billetter, der var tiltænkt sæsonkortholdere, til at blive fordelt blandt klubbens partnere, til gavn for det samarbejde, skriver Brøndby Support.

De nuværende restriktioner er i første omgang gældende til og med 4. oktober, og kampen mod AC Horsens på søndag er Brøndbys eneste hjemmebanekamp i den periode. Først lørdag den 24. oktober skal de igen spille på hjemmebane. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus