Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

Brøndby Support opfordrer Brøndby IF til ikke at åbne op for fans til søndagens kamp mod AC Horsens i kølvandet på de nye restriktioner, Superliga-klubberne er ramt af.



I sidste uge blev det igen indført, at Superliga-klubberne maksimalt må huse 500 personer på stadion til kampe, og af dem vil kun et par hundrede personer være der som tilskuere.

Af den grund opfordrer Brøndby Support nu, sammen med Fanafdelingen og Alpha, at Brøndby IF ikke tildeler billetter til nogle fans til klubbens kamp mod AC Horsens på Brøndby Stadion i weekenden. Det skriver Brøndby Support på sin hjemmeside

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

I stedet håber de, at de knap 150 billetter, der skulle gå til sæsonkortholdere, går til klubbens partnere.

– Med de nye restriktioner er situationen nu ændret markant. Gevinsten for klubben ved at lukke fans ind på stadion er nu ubetydelig. Gevinsten for fansene ved at komme på stadion er ubetydelig. Oplevelsen er ødelagt. Økonomien er ødelagt.

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris

– At åbne et afsnit dedikeret til de få fans, som vil få adgang til kampen, vil kræve mandskab til sikkerhed, indgang, boder og rengøring. Yderligere vil klubben skulle igennem endnu en runde af lodtrækninger blandt klubbens over 10.000 sæsonkortholdere for at udvælge en meget lille gruppe fans, som vil få tilbudt en ekstremt forringet stadionoplevelse.

– Vi har på den baggrund meddelt klubben vores holdning om at undlade at åbne et fanafsnit til kampen, og vi har opfordret klubben til at tildele de cirka 150 billetter, der var tiltænkt sæsonkortholdere, til at blive fordelt blandt klubbens partnere, til gavn for det samarbejde, skriver Brøndby Support.

De nuværende restriktioner er i første omgang gældende til og med 4. oktober, og kampen mod AC Horsens på søndag er Brøndbys eneste hjemmebanekamp i den periode. Først lørdag den 24. oktober skal de igen spille på hjemmebane. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille




LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’