Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

Brøndby Support opfordrer Brøndby IF til ikke at åbne op for fans til søndagens kamp mod AC Horsens i kølvandet på de nye restriktioner, Superliga-klubberne er ramt af.



I sidste uge blev det igen indført, at Superliga-klubberne maksimalt må huse 500 personer på stadion til kampe, og af dem vil kun et par hundrede personer være der som tilskuere.

Af den grund opfordrer Brøndby Support nu, sammen med Fanafdelingen og Alpha, at Brøndby IF ikke tildeler billetter til nogle fans til klubbens kamp mod AC Horsens på Brøndby Stadion i weekenden. Det skriver Brøndby Support på sin hjemmeside

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

I stedet håber de, at de knap 150 billetter, der skulle gå til sæsonkortholdere, går til klubbens partnere.

– Med de nye restriktioner er situationen nu ændret markant. Gevinsten for klubben ved at lukke fans ind på stadion er nu ubetydelig. Gevinsten for fansene ved at komme på stadion er ubetydelig. Oplevelsen er ødelagt. Økonomien er ødelagt.

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris

– At åbne et afsnit dedikeret til de få fans, som vil få adgang til kampen, vil kræve mandskab til sikkerhed, indgang, boder og rengøring. Yderligere vil klubben skulle igennem endnu en runde af lodtrækninger blandt klubbens over 10.000 sæsonkortholdere for at udvælge en meget lille gruppe fans, som vil få tilbudt en ekstremt forringet stadionoplevelse.

– Vi har på den baggrund meddelt klubben vores holdning om at undlade at åbne et fanafsnit til kampen, og vi har opfordret klubben til at tildele de cirka 150 billetter, der var tiltænkt sæsonkortholdere, til at blive fordelt blandt klubbens partnere, til gavn for det samarbejde, skriver Brøndby Support.

De nuværende restriktioner er i første omgang gældende til og med 4. oktober, og kampen mod AC Horsens på søndag er Brøndbys eneste hjemmebanekamp i den periode. Først lørdag den 24. oktober skal de igen spille på hjemmebane. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille






LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig