Superliga
Dommer: M. Tykgaard
Man 19. maj kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Over 3,5 mål
Odds 2,45
Odds fra maj 14, 2026. Odds kan være ændret.
Brøndby jagter bronze, mens FC Midtjylland jagter guld. Mandag mødes de på Vestegnen, og de blågule kan glæde sig over, at de har krammet på gæsterne fra Heden.
Holdnyt:
Brøndby:
Der er lavvande i pointhøsten hos Brøndby, der åbnede slutspillet med tre sejre på stribe, men i de følgende fem runder har de kun vundet én og spillet tre remis.
Snakken om en outsider-mulighed for guld til Birk og Co. er forstummet, og før denne runde er de endda henvist til 4. pladsen på grund af dårligere målscore end Randers.
Senest var Brøndby på sejrskurs i Farum, hvor de førte 2-1 20 minutter før tid, men Noah Nartey trak et unødvendigt rødt kort, og så pressede Farum-holdet hårdt på og fik udlignet til 2-2.
Nu må Brøndby så også undvære karantæneramte Nartey i denne kamp, og han afløses formentlig af svenske Tahirovic i startopstillingen.
Brøndby lukker sæsonen på udebane mod helt og aldeles slukkede AGF, så de blågule kan godt drømme om at hente tre point på Ceres Park Vejlby, men det ville nok lune godt, hvis de også slog FCM.
Endnu engang. Hvis de slog FCM endnu engang.
For Brøndby har krammet på holdet fra den jyske Hede. I de to dueller i grundspillet og i deres første kamp i slutspillet har Brøndby vundet. Dem alle tre.
De blågule sendte endda også FCM ud af DBU Pokalen, da de mødtes i slutningen af oktober.
Og der er mere. Brøndby har vundet de seneste fire gange, de har haft besøg af FC Midtjylland. Tre i ligaen og altså pokalkampen fra oktober.
Noah Nartey er ude med karantæne for Brøndby.
FC Midtjylland:
FCM var sølle syv minutter fra at snuppe sejren, da de i seneste runde gæstede Parken og rivalerne fra FCK.
Havde Ulvene hentet tre point i dén kamp, havde de også generobret 1. pladsen i Superligaen.
Det gjorde de altså ikke, for Thomas Delaney headede 1-1-målet ind og udlignede Oliver Sørensens føringsmål fra 1. halvleg.
Så det er Thomas Thomasberg og hans Ulve-flok, der er på jagt, for de er ét point efter FCK før sæsonens sidste to runder.
I sidste runde har FCM hjemmebane på MCH Arena mod Randers, som jagter bronze i et intenst parløb med netop Brøndby. Som Facebook nok vill formulere det: It’s complicated.
Hvad der til gengæld ikke er kompliceret, er kravene til de forsvarende mestre. De skal bruge to sejre i de to sidste runder, hvis de stadig vil drømme om guld.
Og selv seks point mere er ikke engang nødvendigvis nok, for FCM er stadig afhængige af, at FCK smider point enten i Randers eller i sidste runde mod FCN.
Valdemar Byskov er ude med karantæne for FCM, der håber, at Aral Simsir til gengæld er tilbage efter en skadespause. Denil Castillo er retur fra karantæne, mens Cho Gue-Sung stadig er skadet.
Karantæner:
Brøndby: Noah Nartey
FC Midtjylland: Valdemar Byskov
Bud på startopstillinger:
Brøndby: (3-4-2-1): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Tahirovic, Divkovic – Suzuki, Vallys – Kvistgaarden
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Han-Beom, Bech, Bak – Bravo, Castillo, Sørensen – Franculino, Buksa, Gogorza
Dom:
Det kan blive en fremragende fodboldkamp på Vestegnen.
Begge hold har al mulig grund til at jagte sejren og tre point.
Kampens betydning kan måske lægge en dæmper på åbningen – også afhængigt af udfaldet af Randers – FCK søndag aften – men det bør hurtigt blive til en åben affære med masser af action i begge felter.
Dommen lyder, at FCM vinder en sjælden sejr mod Brøndby på 3-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 14, 2026 10:12 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’