Brøndby IF hentede mod slutningen af transfervinduet den norske midtstopper Henrik Heggheim i Viking, og de danske mestre har udstyret den 20-årige forsvarsspiller med “en længerevarende aftale”.
På trods af sin unge alder har Henrik Heggheim allerede høstet en del ligaerfaring, og han er noteret for 43 kampe i Norges bedste række. I Danmark er han imidlertid et fuldstændig ubeskrevet blad.
Der er dog masser at glæde sig til, lyder det fra Stian André de Wahl, der er journalist på Nettavisen.
– Han er en dygtig spiller med bolden. Han er rolig, og han er sikker i opspillet. Han er okay hurtig, uden at jeg vil kalde det ekstremt. Han har et stort potentiale, men han skal forbedre sin fysik og sin hårdhed, siger Stian André de Wahl til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Han er taktisk klog på det norske niveau, men vi har endnu ikke set, om han omstille sig selv til et højere niveau i en fart, eller om han skal bruge noget tid på at tilpasse sig.
Journalisten blev ikke forbavset, da meldingen om, at Henrik Heggheim var blevet solgt til Brøndby IF tikkede ind.
– Det var ventet, at han ville skifte klub, men måske ikke før, at sæsonen i Norge var færdigspillet. Uanset hvad synes jeg, at det virker som et fornuftigt skridt for ham at tage til Brøndby, siger de Wahl.
Ifølge Ekstra Bladet betalte Brøndby IF otte millioner kroner for Henrik Heggheim. Stian André de Wahl har hørt en lidt højere pris, men under alle omstændigheder har de danske mestre gjort en fornuftig handel.
– Prisen lyder helt fair. Cirka 11 millioner kroner var helt som forventet, fastslår Stian André de Wahl.
Henrik Heggheim kan få debut for Brøndby IF på fredag mod Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: Kæmpe bluffnummer!
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
INTERVIEW
Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Her kan du se Liverpool mod Manchester City
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
FC København bekræfter transfer
Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede
TRANSFER
Voldsomt prisskilt efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
OPTAKT
Silkeborg IF – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
EKSKLUSIVT
– De er vinderne af transfervinduet
TOPNYHED
Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
EKSKLUSIVT
