Nul point i tre kampe.
Det er Brøndbys pauvre udbytte af de foreløbig tre indbyrdes kampe mod FC Midtjylland i denne sæson.
Hvis klubben fra den københavnske vestegn på nogen måde skal holde sig inde i mesterskabskampen, skal nederlagsstimen mod guldkonkurrenten slutte søndag aften, når de to hold mødes på Brøndby Stadion.
Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, finder dog optimisme i, at alle de bagvedliggende parametre i de tre indbyrdes opgør peger på, at Brøndby burde have fået point med i alle tre tilfælde i stedet for tre etmålsnederlag. Det siger han til Ekstra Bladet.
– Vi har slet ikke fået de resultater, vi fortjente i de tre opgør mod FC Midtjylland. De er dygtige, og jeg anerkender, at de kun går op i at vinde fodboldkampe, men vi har ikke bare været godt med, vi havde fortjent meget mere i de kampe.
– Det handler groft sagt om kvalitet. Vi har haft mange chancer, men ikke scoret på de muligheder, vi har tilspillet os, siger Niels Frederiksen til avisen.
FC Midtjyllands cheftræner er delvist enig med sin trænerkollega. I sæsonens første opgør mellem holdene var Brøndby klart bedst, mener træneren. Til gengæld var de to andre kampe tætte og tippede over til midtjydernes fordel hjemme på MCH Arena, siger han til Herning Folkeblad.
Før søndagens kamp er der fire point mellem de to hold, og der er fire kampe tilbage. Vinder midtjyderne, er afstanden øget til syv point før de sidste tre kampe – og danmarksmesterskabet er i så fald snublende tæt på at blive forsvaret.
Selv om Brian Priske næsten kan lugte guldet, understreger den succesfulde FCM-træner, at intet bliver afgjort uanset udfaldet søndag aften.
– Betydningen af kampen skal lægges væk. Vi skal lægge alle hvis’erne til side. Vi tager til Brøndby for at vinde. Sådan er det også denne gang, ligesom det har været vores mindset hele vejen igennem, siger FCM-træneren til Herning Folkeblad.
Opgøret på Brøndby Stadion går i gang søndag klokken 18. Der vil være op til 8000 tilskuere på tribunerne til topkampen.
/ritzau/

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

FC København henter stortalent i Malmö FF

Danmarksmester i at spotte andres talenter

På jagt efter Superliga-stjerne

På vej til Superligaen?

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Tottenham præsenterer FC København-emne

Sejr til Brøndby

Går i flæsket på Erik ten Hag

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

De henter Christian Gytkjær

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

FC København bekræfter

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

– Det skal være en rigtig god pris

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Officielt: FC København henter Suzuki

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Fyret!

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul