Brøndby IF efter fan-opfordring: Finder en løsning

Brøndby har taget kontakt til klubbens partnere, så man kan finde en løsning, efter at Brøndby Support har opfordret til at droppe et fanafsnit mod AC Horsens.



Brøndby Support har tirsdag meddelt, at de sammen med Fanafdelingen og Alpha har opfordret Brøndby IF til at droppe et fanafsnit til søndagens kamp mod AC Horsens. Det vil ikke give mening at åbne for blot 150 fans, lyder begrundelsen.

Og det har man fuld forståelse for i Brøndby IF, hvorfor man nu vil finde en løsning. Det understreger administrerende direktør Ole Palmå over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

– Brøndby Support, Fanafdelingen og Alpha har opfordret os til, at vi til kampen på søndag tildeler alle billetter til partnerne, og at man ikke åbner et fanafsnit, da de på grund af regeringens restriktioner ikke kan se sig selv være en del af kampen. Vi har stor forståelse for deres beslutning. Vi har lyttet til deres ønske om at tildele de godt og vel 150 billetter til vores partnere. Derfor vil vi nu række ud til vores partnere og finde en løsning med de nu i alt ca. 225 billetter, der vil være til rådighed til kampen på søndag, siger direktøren.

Ole Palmå ærgrer sig samtidig over situationen, Brøndby og andre klubber i øjeblikket står i.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

– Det er en utrolig svær og kompleks situation, vi står i, hvor der ingen vindere er. Vi har nogle uforholdsmæssige store omkostninger ved at afvikle kampe med de gældende restriktioner, men vi håber, at vi igen fra 4. oktober får mulighed for at åbne for flere tilskuere. Vi klubber og vores fans har igennem flere måneder bevist igen og igen, at vi kan håndhæve og håndtere de strikse protokoller med fans på stadion, siger han. 

Brøndby IF møder AC Horsens søndag den 27. september, hvor de altså maksimalt må have 500 personer på stadion. Det er den eneste hjemmekamp, de blå-gule spiller inden den 4. oktober. 

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Tung kampstart i Toronto

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Københavns talenter gør rent bord

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

I dialog med Steve Cooper

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Lyngby Boldklub sælger profil

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sender opfordring til Superliga-træner

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen