• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Brøndby IF efter fan-opfordring: Finder en løsning

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Brøndby har taget kontakt til klubbens partnere, så man kan finde en løsning, efter at Brøndby Support har opfordret til at droppe et fanafsnit mod AC Horsens.

Af Victor Risager

Brøndby Support har tirsdag meddelt, at de sammen med Fanafdelingen og Alpha har opfordret Brøndby IF til at droppe et fanafsnit til søndagens kamp mod AC Horsens. Det vil ikke give mening at åbne for blot 150 fans, lyder begrundelsen.

Og det har man fuld forståelse for i Brøndby IF, hvorfor man nu vil finde en løsning. Det understreger administrerende direktør Ole Palmå over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

- Brøndby Support, Fanafdelingen og Alpha har opfordret os til, at vi til kampen på søndag tildeler alle billetter til partnerne, og at man ikke åbner et fanafsnit, da de på grund af regeringens restriktioner ikke kan se sig selv være en del af kampen. Vi har stor forståelse for deres beslutning. Vi har lyttet til deres ønske om at tildele de godt og vel 150 billetter til vores partnere. Derfor vil vi nu række ud til vores partnere og finde en løsning med de nu i alt ca. 225 billetter, der vil være til rådighed til kampen på søndag, siger direktøren.

Ole Palmå ærgrer sig samtidig over situationen, Brøndby og andre klubber i øjeblikket står i.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen - 2. spillerunde

- Det er en utrolig svær og kompleks situation, vi står i, hvor der ingen vindere er. Vi har nogle uforholdsmæssige store omkostninger ved at afvikle kampe med de gældende restriktioner, men vi håber, at vi igen fra 4. oktober får mulighed for at åbne for flere tilskuere. Vi klubber og vores fans har igennem flere måneder bevist igen og igen, at vi kan håndhæve og håndtere de strikse protokoller med fans på stadion, siger han. 

Brøndby IF møder AC Horsens søndag den 27. september, hvor de altså maksimalt må have 500 personer på stadion. Det er den eneste hjemmekamp, de blå-gule spiller inden den 4. oktober. 

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund - Her er Brøndbys pris

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus