Brøndby IF efter fan-opfordring: Finder en løsning

Brøndby har taget kontakt til klubbens partnere, så man kan finde en løsning, efter at Brøndby Support har opfordret til at droppe et fanafsnit mod AC Horsens.



Brøndby Support har tirsdag meddelt, at de sammen med Fanafdelingen og Alpha har opfordret Brøndby IF til at droppe et fanafsnit til søndagens kamp mod AC Horsens. Det vil ikke give mening at åbne for blot 150 fans, lyder begrundelsen.

Og det har man fuld forståelse for i Brøndby IF, hvorfor man nu vil finde en løsning. Det understreger administrerende direktør Ole Palmå over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

– Brøndby Support, Fanafdelingen og Alpha har opfordret os til, at vi til kampen på søndag tildeler alle billetter til partnerne, og at man ikke åbner et fanafsnit, da de på grund af regeringens restriktioner ikke kan se sig selv være en del af kampen. Vi har stor forståelse for deres beslutning. Vi har lyttet til deres ønske om at tildele de godt og vel 150 billetter til vores partnere. Derfor vil vi nu række ud til vores partnere og finde en løsning med de nu i alt ca. 225 billetter, der vil være til rådighed til kampen på søndag, siger direktøren.

Ole Palmå ærgrer sig samtidig over situationen, Brøndby og andre klubber i øjeblikket står i.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

– Det er en utrolig svær og kompleks situation, vi står i, hvor der ingen vindere er. Vi har nogle uforholdsmæssige store omkostninger ved at afvikle kampe med de gældende restriktioner, men vi håber, at vi igen fra 4. oktober får mulighed for at åbne for flere tilskuere. Vi klubber og vores fans har igennem flere måneder bevist igen og igen, at vi kan håndhæve og håndtere de strikse protokoller med fans på stadion, siger han. 

Brøndby IF møder AC Horsens søndag den 27. september, hvor de altså maksimalt må have 500 personer på stadion. Det er den eneste hjemmekamp, de blå-gule spiller inden den 4. oktober. 

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic




SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Åbner op for sommertransfer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Køber ind i Barcelona

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu