Brøndby IF efter fan-opfordring: Finder en løsning

Brøndby har taget kontakt til klubbens partnere, så man kan finde en løsning, efter at Brøndby Support har opfordret til at droppe et fanafsnit mod AC Horsens.



Brøndby Support har tirsdag meddelt, at de sammen med Fanafdelingen og Alpha har opfordret Brøndby IF til at droppe et fanafsnit til søndagens kamp mod AC Horsens. Det vil ikke give mening at åbne for blot 150 fans, lyder begrundelsen.

Og det har man fuld forståelse for i Brøndby IF, hvorfor man nu vil finde en løsning. Det understreger administrerende direktør Ole Palmå over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Brøndby-fans opfordrer klubben: Luk fanafsnit mod AC Horsens

– Brøndby Support, Fanafdelingen og Alpha har opfordret os til, at vi til kampen på søndag tildeler alle billetter til partnerne, og at man ikke åbner et fanafsnit, da de på grund af regeringens restriktioner ikke kan se sig selv være en del af kampen. Vi har stor forståelse for deres beslutning. Vi har lyttet til deres ønske om at tildele de godt og vel 150 billetter til vores partnere. Derfor vil vi nu række ud til vores partnere og finde en løsning med de nu i alt ca. 225 billetter, der vil være til rådighed til kampen på søndag, siger direktøren.

Ole Palmå ærgrer sig samtidig over situationen, Brøndby og andre klubber i øjeblikket står i.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

– Det er en utrolig svær og kompleks situation, vi står i, hvor der ingen vindere er. Vi har nogle uforholdsmæssige store omkostninger ved at afvikle kampe med de gældende restriktioner, men vi håber, at vi igen fra 4. oktober får mulighed for at åbne for flere tilskuere. Vi klubber og vores fans har igennem flere måneder bevist igen og igen, at vi kan håndhæve og håndtere de strikse protokoller med fans på stadion, siger han. 

Brøndby IF møder AC Horsens søndag den 27. september, hvor de altså maksimalt må have 500 personer på stadion. Det er den eneste hjemmekamp, de blå-gule spiller inden den 4. oktober. 

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De jagter Henrik Meister

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Barcelona-stjerne får stor hæder

Kæmper om det samme trænerjob