Brøndby overtager billetsalg: Skal øge sikkerheden

Superliga-klubben Brøndby IF havde store problemer i efteråret med ballade på tribunerne, og det kostede i de sidste kampe også retten til at medbringe fans.



De kaldte det selv et af de absolutte lavpunkter i den fælles historie, da Brøndby IF foruden en stor bøde i efteråret fik frataget retten til at medbringe udebanetilskuere i et par kampe.

Det skyldes, at der var ballade, da klubben gæstede Viborg FF, og den kom også i forlængelse af ballade i forbindelse med seneste derby i Parken..

Klubben er nu blevet enig med de øvrige Superliga-klubber om, at Brøndby IF fremover skal stå for at sælge billetter til udebaneafsnittet, skrives det på klubbens hjemmeside. 

Dermed kan Brøndby IF registrere fans med billede og id, så det er nemmere at identificere, hvis der er ballade.

Det fortæller Mickel Lauritsen, der er sikkerhedschef, til klubbens hjemmeside.

– Efteråret bød på en række udfordringer på vores udebaneafsnit, som desværre endte med, at vi måtte slutte efteråret af med en række udebanekampe uden Brøndby-fans på lægterne. Vi har derfor brugt de sidste par måneder på at være rundt og besøge de øvrige 3F Superliga-klubber og gennemgået de enkelte udebaneafsnit, særligt indgangspartierne, for at sikre, at vi fremadrettet kan tilrettelægge de mest optimale forhold både sikkerhedsmæssigt, men også i forhold til at forbedre vores fans adgangsforhold, mindske ventetiden osv., fortæller sikkerhedschefen og fortsætter:

– De øvrige klubber har helt generelt taget godt imod vores forslag og er klar til at arbejde sammen med os i forhold til at sikre vores afsnit og sørge for, at kampene bliver afviklet så godt som muligt. Det er altsammen en omkostning, som vi tager på os, men vi gør det, da vi ønsker at undgå at stå i en situation igen, som den vi stod med i efteråret, samtidig med vi ser det som en mulighed for at skabe de bedst mulige rammer for vores fans.

På billetterne vil der fremadrettet være påtrykt navn,  og der skal vises billed-id.

Samtidig vil BIF fremadrettet også medbringe et mobilt ansigtsgenkendelsessystem, oplyser sikkerhedschefen.

Klubben indleder med en hjemmekamp mod AC Horsens næste søndag.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama