Brøndby-profil klar til luftkrig mod “AGF-ven”: Ved hvad han vil

Brøndby-stopper Sigurd Rosted er ved at genfinde fortidens målform for sin danske klub, men på mandag skal han også forsøge at stoppe en gammel ven fra Sandefjord.



Han scorede det sene sejrsmål i sæsonåbneren mod FC Nordsjælland, han åbnede scoringen på udebane i Randers, og han lagde på i sidste mandags sikre sejr over Lyngby.

Brøndbys 26-årige centerforsvarer Sigurd Rosted har virkelig vist sin målfarlighed i dette efterår, og de tre mål gør ham også til den farligste forsvarer i Superligaen indtil videre, men faktisk er det ikke noget nyt for nordmanden.

– Jeg har jo altid været målfarlig, og det er en stor ambition for mig at score mange mål. Jeg lavede seks mål i den ene sæson i Belgien (for Gent). Det er helt klart noget, som jeg skal bidrage med.

– Vi arbejder selvfølgelig meget med dødboldene og man får jo nogle relationer til hinanden, samtidig med at der sidder nogle gode fødder på dem, der sparker boldene indover, så det er fint, siger Sigurd Rosted – og griner da tipsbladet.dk forsøger at lokke lidt om løbemønstre og placeringssamarbejdet med Andreas Maxsø ud af ham.

For det er selvfølgelig en forretningshemmelighed, som man ikke giver videre.

– Et par dage eller dagen før kamp øver vi på dødboldene, og så er der forskellige tilgange til det, alt efter hvad for en modstander vi møder. Det er jo Retov, der står for det og vurderer, hvad vi skal gøre, og om vi skal prøve noget nyt, siger den målfarlige forsvarer.

På mandag gælder det en svær kamp i Aarhus mod et AGF-hold, som Rosted allerede har mødt tre gange, begyndende med et 2-1 nederlag i Aarhus, men fulgt op af 0-0 i Brøndby og en afsluttende 1-0 sejr ude i mesterskabsspillet i sidste sæson, så på forhånd er det helt lige i tvekampen mod en gammel holdkammerat fra tiden i norske Sandefjord.

Læs også:– Alt, hvad han sparker til, ryger jo ind

– AGF er et meget fysisk hold, så det bliver en anden kamp end den, vi spillede mod Lyngby. Og så har AGF jo også min gamle holdkammerat Patrick Mortensen på toppen. Det bliver en hård kamp, men det jeg kan godt lide, for så bliver det også fysisk, og det passer mig godt, siger Sigurd Rosted.

Han spillede sammen med Patrick Mortensen i to sæsoner i Sandefjord, hvor den sidste endte med bronzemedaljer og et forsvarerskifte til belgiske Gent.

– Vi har ikke kontakt på den måde, men hver gang vi har spillet mod hinanden, har vi haft en lang snak efter kampen. Vi har det fint med hinanden, og jeg under ham al mulig succes, bare ikke mod os. Og så skal de selvfølgelig heller ikke have alt for mange point.

– Men han er en virkelig god fyr og en virkelig god spiller. Han udviklede sig vældig meget i Norge og gør det stadig væk, så han er en meget vigtig spiller for AGF, siger forsvareren, der ikke er helt sikker på, om de mange fælles træningstimer i Sandefjord er en fordel.

– Tjo, han kender jo også mig så. Jeg ved godt, hvad han vil, men han ved det samme med mig. Vi kender hinandens styrker og svagheder.

Svær periode i vinter
Sidste år ved denne tid pegede vurderingen af Sigurd Rosted i Brøndby-trøjen mere mod svaghed end styrke. Nordmanden havde det tit svært i kampene og havde problemer med opspillet med højrebenet fra pladsen som venstre forsvarer, hvilket blandt andet blev vendt og drejet på tv.

Og det gik skidt i den første kamp mod AGF, hvor han med en fejlaflevering var medvirkende til et AGF-mål og blev trukket ud i pausen med en advarsel, balancerende på kanten af en udvisning.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?

– Det var en svær periode for mig i vinter. Jeg kom jo til Brøndby i sommer med noget ekstra energi, men da vi så kom til vinteren, gik det lidt tungere. Så vinterpausen kom på et godt tidspunkt, og efter coronapausen er det virkelig gået godt, og tingene er faldet på plads.

– Jeg føler mig som en del af holdet, og at jeg bidrager godt, og det er jo en dejlig fornemmelse. Og en fodboldkarriere er jo også bare sådan. Det går op, og det går ned, og det var nok ikke sidste gang, at jeg blev ramt af sådan en periode, siger Rosted, der nu ikke blev tynget af mediekritikken sidste år.

– Nej, det er ikke noget, jeg lytter efter. Vi analyserer for os selv, og ud fra det prøver jeg selvfølgelig hele tiden at forbedre mig. Og så er der selvfølgelig også en lille forskel i at spille til højre eller til venstre, men man skal jo stadig kunne begge dele, lyder det fra forsvareren, der nu er rykket over i mere vante rammer på højre side af Andreas Maxsø, mens Brøndby-holdet er rykket frem i tabellen og ligger på førstepladsen før den 11. spillerunde.

– Selvfølgelig er det flot, og det er fint for fansene at se på, men skal jeg være ærlig, så tænker jeg ikke så meget på det, når der er så lang tid tilbage af sæsonen. Der er kun spillet 10 kampe, bare en tredjedel af sæsonen, så der er langt igen og mange kampe, så man tænker bare på den næste kamp.

– Men jeg synes, at vi havde et godt mesterskabsspil i sidste sæson. Efter coronapausen har vi arbejdet godt med det hold, vi har. Der er vældig mange unge spillere, og mange af stjernerne forlod holdet, men jeg synes, at vi har arbejdet godt som et hold, som vi viste i mesterskabsspillet, og som vi er fortsat med i denne sæson, siger Sigurd Rosted og fortsætter:

– Brøndby har jo altid ambitionen om at slutte i top tre. Det første mål er selvfølgelig altid at komme i top seks, og så derefter arbejde på at komme så højt som muligt efter det. Men det er jo en speciel sæson, hvor alle slår alle, og det kan være godt for nogle andre end de store, som FC Midtjylland, siger Sigurd Rosted.

Mandag aften skal han og Superligaens førerhold op mod sidste sæsons bronzevinder fra AGF, og der er kickoff i Aarhus klokken 19.00.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:– Det havde været frygteligt, hvis der ikke var pres på i Brøndby
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind




Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Han stiller ultimative krav

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Voldsom udmelding om Froholdt

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

LIVE: FC København og AGF må til lommerne



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

De må have mareridt om ham i nat!

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

United overvejer disse fem managers

Supercomputer spår FCM-nedtur

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!