Efter triumfen med det danske mesterskab mandag aften var det en lykkelig klubejer Jan Bech Andersen, der kunne fejre med spillere og fans. Bestyrelsesformanden og klubejeren kunne allerede i aftes fortælle kortvarigt om, at der allerede ligger en plan for, hvordan planen for fremtiden skal skæres, nu da klubben er sikret europæisk deltagelse med minimum en tur i Europa League-gruppespillet.
– Vi har talt om en Plan A og en Plan B – og nu er jeg glad for at vi kan accelerere tingene en smule, og der er, hvad vi går efter, lød det fra Jan Bech Andersen.
Hos Discoverys ekspertpanel med Lars Jacobsen og Flemming Povlsen er man ikke i tvivl om, at den plan meget vel kan handle om at styrke spillertruppen frem mod den kommende sæson.
– Det kan være noget infrastrukturelt – men det kan også være på spillertruppen, at de bliver nødt til at accelerere processen i forhold til at klare sig europæisk.
– Det kan sagtens være, at man hele tiden har haft den plan, der har heddet, at sker det (at man vinder mesterskabet, red), så speeder man processen et år hurtigere op. Men man skal ikke glemme, hvor man kommer fra – det håber jeg ikke, at de gør, siger Lars Jacobsen med henvisning til, at Brøndby tidligere har købt for dyre spillere og ikke præsteret efter forventningerne.
Kollega Flemming Povlsen er enig i, at Brøndby er nødsaget til at se på truppens styrke, nu da der både venter europæisk gruppespil og en Superliga, hvor målet igen vil være at spille med om mesterskabet.
– Jeg er ikke i tvivl om, at Brøndby har lært af fortidens fejl og nu med CV (Carsten V. Jensen) i førersædet. Men man skal kunne bestå internationalt og nationalt. Derfor kan det blive nemmere nu at gå ud og håndplukke to-tre spillere og sige til dem, at “det kan godt være, at vi kommer i Champions League – men vi kommer helt sikkert i Europa League.”
– I får en platform at spille på, og det tror jeg kan være med til at speede processen op. Man kommer lige en hylde højere op i processen omkring at købe nye spillere.
Om de to eksperter får ret, kan kun de kommende måneder vise, flere spillere kan også være på vej ud. En af dem var målscorer i guldkampen – læs mere om det her

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

‘En dyr fejl’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-duo skal væk

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vil af med Sory Kaba

Det kan ende helt galt

Afvist af United

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FCK-retur droppet

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

– Det virker bare lidt mærkeligt

Giver grønt lys til stor transfer

Henter Emil Riis

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Nu kan de hentes gratis

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’