Brøndby har i den næste tid håneretten i forhold til ærkerivalen FC København. I søndagens derby på Brøndby Stadion vandt hjemmeholdet 2-1 og bragte sig foreløbigt tilbage på Superligaens førsteplads.
Brøndby har 41 point foran FC Midtjylland, der senere søndag møder AGF, på andenpladsen med 39.
For FCK er nederlaget et hårdt slag. Jess Thorups tropper kunne tage et stort skridt tilbage mod den absolutte top, men er nu syv point efter Brøndby.
Søndagens derby var længe af den mere tamme slags, men det fik drama i opgørets sidste del, som faldt ud til Brøndbys fordel.
I et opgør med ganske få store chancer scorede Lasse Vigen først til 1-0 efter et gennembrud, og anfører Andreas Maxsø slog sejren fast på straffespark kort før tid.
Inden for få minutter i slutfasen udspillede sig et stort VAR-drama, da FCK først troede, at holdet havde udlignet til 1-1, og i stedet blev Brøndby tildelt straffespark efter VAR og scorede til 2-0.
Indledningen bar præg af holdenes indbyrdes respekt for hinanden, og ingen skulle nyde noget af at åbne sig for meget op i jagten på et mål.
Som første halvleg skred frem, blev kampen dog mere livlig, og FCK havde mest at byde på offensivt.
Gæsterne havde ganske enkelt flest spillere, der kunne skabe noget på egen hånd, og det gav Mohamed Daramy den første store chance efter et kvarter.
Hans afslutning havde kurs mod hjørnet, men keeper Marvin Schwäbe fik viftet bolden til hjørnespark.
Brøndby havde fokus på den gode organisation og så ellers hurtige omstillinger, der har været holdets varemærke. Det gav en stor mulighed til Mikael Uhre efter 25 minutter.
Jesper Lindstrøm sendte en perfekt aflevering i dybden, men Uhres afslutning i fri position gik et godt stykke forbi mål.
Anden halvleg blev en meget taktisk affære, og der skulle en fejl til, for at scoringen blev åbnet op med 20 minutter tilbage af affæren.
FCK-backen Karlo Bartolec tabte bolden på banens midte, og Brøndbys netop indskiftede Lasse Vigen stak i løb mod mål.
Vigen havde en afleveringsmulighed, men så åbningen til at skære mod mål selv, og fra kanten af feltet sendte han bolden ind i fjerneste siden af målet til 1-0.
Den tidligere Brøndby-topscorer Kamil Wilczek var netop sendt på banen, og efter et hjørnespark sparkede han bolden ind fra nært hold ti minutter før tid, men efter et VAR-check blev målet annulleret for arm på bolden i feltet.
I stedet kom Brøndby foran 2-0. VAR-billede viste, at Maxsø fik en albue i hovedet i feltet, og anføreren omsatte selv straffesparket.
Der kom dog alligevel ny spænding, da Jens Stage efter et frispark reducerede til 1-2 i tillægstiden, men mere blev det ikke til trods otte minutters tillægstid.
/ritzau/

Afsløring: Ny klub henvender sig til Frederik Birk

Stor AGF-signing? Han har lige købt hus i Aarhus

Ekspert dybt uenig med Vingegaard

Dybt forundret over Steve Coopers TV-optræden

Arbejdede i Brøndby – ansatte ny AaB-træner

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

Dansk klub i kæmpekamp: ‘Så er vi sikret 100.000’

Christian Eriksen: Her er der kun én klub for mig

Kasper Hjulmand skriver historie

Chok inden afrejse til Danmark

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Godt Yussuf Poulsen-nyt

Må gå for vildt millionbeløb – på én betingelse

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Fabrizio Romano om stjerne: ‘Det er slut’

Skuffet over Superliga-hold: – Uret tikker

Fem FCK-spillere misser pokalkamp

‘Han er sateme en mundfuld for modstanderne!’

Drømmeaften for Pierre-Emile Højbjerg

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Thomas Delaney-udtalelse rammer udlandet

Utilfreds Jonas Wind overvejer fremtiden

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Knæskade holder Barcelona-stjerne ude i månedsvis

Optur for Pione Sisto

Ellevilde med Mustapha Bundu

Stortalent til Brøndby? Prisen er aftalt

Computerspil var afgørende for kæmpe Utd-succes

– Jeg er helt ærligt bekymret for FC København

Pønser på chokindkøb i sin nye klub

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

Tidligere dansk landstræner fyret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘Chokskifte’ i Premier League?

AaB dybt ærgerlige: Topchef har sagt op

Midtbanespilleren Mohammed Rawa er i Brøndby

Kæmpe kovending

Kæmpe bøde til Brøndby for pyro og ølkast

‘Det var aldrig sket i Champions League’

‘Pænt surrealistisk’

Forstår intet af Steve Cooper-beslutning

Ajax-træner stejler over Dolberg-spørgsmål

FCK-truppen straffes af Jacob Neestrup

Så er den gal igen med Robert Skov

Riviera-drenge kan holde Roma i ro

Flotte mål sender OB videre i pokaltuneringen

Verdensstjerne håber på Trump-besøg

‘En katastrofe – bliv væk, mens Messi er der’

Dansk kaptajn melder afbud til VM

Tidligere Man Utd-stjerne risikerer fængsel

AGF tilføres kæmpe millionbeløb

‘Vi vil angribe AGF’

Straffes for at konfrontere dansk dommertrio

Varsler protester mod Israel til vigtig kamp
