Brøndby-lejren: Sådan står vi før topkampen

Brøndby står godt til topkampen mod FC Midtjylland, der dog må regnes som favoritter ifølge Niels Frederiksen.



I næste runde byder Superligaen på en vaskeægte topkamp, når rækkens førerhold, Brøndby, gæster den nærmeste forfølger, FC Midtjylland, der har et enkelt point færre.

Man kunne derfor foranledige sig selv til at kalde dette en tidlig guldkamp, men sådan vil Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, dog ikke se på det.

– Sådan betragter vi det ikke, men vi glæder os enormt meget til kampen mod Midtjylland, der helt objektivt er et af de bedste hold i rækken. Det er altid svært at spille deroppe, så vi kommer vel lidt derop som undertippede.

– Vi har tænkt os at bide fra os og glæder os rigtigt meget til den udfordring. Jeg tror, det bliver en rigtig fin kamp, siger Niels Frederiksen.

Som optakt til topkampen blev Vejle besejret med 2-1 søndag aften, og derfor er det ifølge Brøndby-træneren da også et hold i topform, der kommer til udekampen mod FC Midtjylland.

– Jeg synes, vi står rigtigt godt. De seneste seks kampe har vi fem sejre og en uafgjort, vi er det mest scorende hold i ligaen og har den største målforskel.

– Hvis man samtidigt kigger lidt positivt på det, så ved vi, at vi kan præstere endnu bedre. Så kan man kun spørge sig selv, hvad det ikke kan ende med, siger træneren.

Den betragtning er Brøndbys ene topscorer Jesper Lindstrøm enig i, og han ser frem til at revanchere efterårets duel mod midtjyderne, hvor Brøndby smed en 2-0-føring og tabte 2-3 på en scoring dybt inde i tillægstiden.

– Jeg synes, vi står godt. Det var måske ikke den bedste præstation mod Vejle, men vi har ti point i de seneste fire kampe, så jeg synes, vi står godt, siger Jesper Lindstrøm og uddyber:

– Jeg synes altid, vi er ekstra gode mod de gode hold. Sidste gang vi spillede mod Midtjylland dummede vi os til sidst, men vi spillede godt. Så kan vi spille på samme måde derovre, som vi gjorde på hjemmebane, så synes jeg det ser godt ud.

Niels Frederiksen har også planer om at gense de to holds seneste møde med håbet om en gentagelse af de første 60 minutter, men med en afslutning, hvor Brøndby denne gang holder føringen hjem.

– Jeg tror nok, at jeg kommer til at kigge den kamp i gennem igen. Specielt de første 60 minutter for at finde ud af, hvad der egentligt lykkedes så godt. Det kunne jo godt være, at vi skal prøve at gøre noget af det samme igen, siger Brøndby-træneren.

FC Midtjylland vandt i fredags 2-0 på udebane over AaB, og midtjyderne kommer derfor ligeledes til topkampen med en frisk sejr i bagagen.

/ritzau/





Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser


Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

I spil til stort job? Peger på danskere

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

FCM jagter Franculino-erstatning

FC København brager sammen med Tottenham

Prøver at lokke FC København-stjerne

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Riemer forklarer store overraskelser

Glen Riddersholm teaser

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

AaB vil have 75 millioner kroner

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Thomas Frank har fået en undskyldning

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

David Nielsen, den er til dig!

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Steve Cooper overrasker stort

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Lettet Isaksen kigger mod Europa

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF