Bundgaard var den sværeste: Ros til CV!

Jacob Rasmussen sender en tak til sin sportsdirektør for at købe Filip Bundgaard, så han fremover slipper for at spille mod ham.



PORTUGAL (Tipsbladet): Superligaen råder over en masse spændende offensivspillere, og Brøndby købte i januar en af de mest interessante af disse overhovedet. Filip Bundgaard er ny spiller på Vestegnen, og det er noget, som får Jacob Rasmussen til at klappe i hænderne.

Han er nemlig lykkelig over ikke mere at skulle være modstander til Filip Bundgaard, udover på træningsbanen. Den vævre teknikker formåede nemlig at sætte et enormt aftryk på Jacob Rasmussen, de to gange de stod overfor hinanden i efteråret. 

Uanset hvor mange dårlige aktioner og træk, han har haft, så er han stadig forholdsvis optimistisk.

Jacob Rasmussen
Brøndby IF

Derfor peger Jacob Rasmussen faktisk på Filip Bundgaard, da Tipsbladet spørger Brøndby-stopperen om, hvilken angriber, som har overrasket ham mest, og som har været sværest at spille imod. 

– Jeg kan lige så godt give den til Filip, siger Jacob Rasmussen efter en lang tænkepause, hvorefter han uddyber: 

– På hjemmebane da vi spillede mod Randers, havde vi rimelig godt styr på dem, men han formåede stadig at være ret nærgående i den måde, han spillede på. Det fede ved ham er, at uanset hvor mange dårlige aktioner og træk, han har haft, så er han stadig forholdsvis optimistisk. Og det er noget, man hele tiden lige skal være opmærksom på som forsvarsspiller, og noget man skal tænke over.

– I Randers havde vi et lidt andet kampbillede, hvor han var lidt ala det samme: Ungt gåpåmod som kan være lidt ubehageligt at spille overfor. Så ros til 'CV' for at hente ham. Så skal jeg ikke tænke mere på det!

Jacob Rasmussen sender altså en lille tak til sportsdirektør Carsten V. Jensen for at finde pengepungen frem i de sidste timer af transfervinduet og købe Filip Bundgaard fri. 

Bruger ikke energi på de andre
Han kan konstatere, at Brøndby offensiv får sig et skarpt våben mere, og det skader bestemt ikke klubbens – og ikke mindst Jacob Rasmussens – ambitioner om Superliga-guld.

Jacob Rasmussen er glad for, at han ikke længere har Filip Bundgaard som modstander i Superligaen. Foto: Malte Dunk.

Brøndby er dog ikke det eneste tophold, som har forbedret sig i januar. FC København hentede eksempelvis Runar Alex Runarsson, Scott McKenna og Magnus Mattsson, men det er ikke sådan, at Jacob Rasmussen har siddet og fulgt grundigt med i, hvad konkurrenterne har gjort.

– Det kommer jo lidt af sig selv nogle gange, at det er ting, man snakker om. Det er ikke noget, jeg følger alt for meget med på. Men det er lidt svært ikke at se, hvad nogle af de andre laver. Nu har vi hentet Filip, og det bliver spændende. Så må vi se, hvordan alle de andre klarer sig. Det bruger vi ikke så meget energi på.

Så kan han nøjes med at bruge energi på det, der er vigtigt. Nemlig at vinde fodboldkampe. Til det har Brøndby købt sig en spiller, som med ungt gåpåmod kan blive rigtig ubehagelig for modstanderne at spille imod.





Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal



Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning



Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby