Casper Højer: ‘Jeg er ikke færdig med AGF’

Casper Højer afslører over for Tipsbladet, at han gerne vil tilbage til hjerteklubben AGF, når det rette tidspunkt kommer.



‘Casper Højer, kom hjem.’

Sådan er der måske nogle AGF-fans, der tænker om Rizespor-danskeren.

Og nu kan det være, at AGF-fansene får deres drøm opfyldt på sigt.

Den 30-årige Højer var nemlig en stor profil for Aarhus-klubben fra februar 2018 til sommeren 2021, og han har bestemt ikke glemt tiden i AGF.

Nu afslører Højer i et interview med Tipsbladet, at han ønsker at slutte karrieren af i AGF, da klubben betyder noget helt særligt for ham.

– Der er bare en masse fede ting ved at være i udlandet, og jeg har spillet mange år i Danmark, før jeg skiftede til udlandet. Jeg vil gerne hjem til Danmark og spille igen. Jeg følger med i Superligaen, og den er speciel for mig. For mig er AGF bare blevet noget helt specielt, og det er også der, at jeg regner med at slutte på et tidspunkt, når tiden er til det for mig og AGF.

– Det har været planen for mig og min familie, siden jeg tog afsted. Det var bare noget specielt for mig i AGF, og jeg skylder klubben at give noget tilbage, når tiden er til det. Jeg er ikke færdig med AGF.

Artiklen fortsætter under billedet.

Har haft danske muligheder

Backen fortæller ligeledes, at han har haft flere muligheder for at komme hjem til Danmark i tidens løb.

– Der skal jo være en klub, der vil sælge én. Jeg ved, at der har været nogle følere ude tidligere, også fra danske klubber. Rizespor havde ikke nogen interesse i at sælge deres anfører. Det er ikke blevet til noget med Danmark eller andre europæiske klubber af den grund.

– Der er jo fordele og ulemper ved at gøre det godt, men jeg er også mega glad for at være her. Det er en mega fed liga. Der er virkelig mange stjerner i ligaen og store stadions samt fede udebaneture. Jeg nyder livet.

– Der har været muligheder fra de bedste klubber i Danmark tidligere, men jeg har altid villet AGF, når jeg skulle hjem, afslutter Casper Højer til Tipsbladet.

Den 30-årige dansker nåede at spille 121 kampe for AGF, og her leverede han 32 assists og 11 mål.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen