Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

Har Thomas Delaney ekstra snor at give af over for dommerne? Det blev et tema efter kampen mod FC Midtjylland.



(PARKEN) Tipsbladet Skulle Thomas Delaney have haft et rødt kort i topkampen mod FC Midtjylland, men slap for det, fordi han er charmerende og har gode taleevner?

Det spørgsmål blev FCK-stjernen stillet efter et opgør, hvor midtbanestjernen fik et gult kort, men også samtidig brokkede sig til fjerdedommeren og var i andre situationer, der skabte debat om en eventuel udvisning. 

– Det (at være charmerende, red.) har jeg fået at vide hele min karriere. Jeg har 285 kampe for FCK og nogle og 60 gule kort. Hvis jeg altid lænede mig op ad et rødt kort, så havde jeg sgu nok fået det, siger Thomas Delaney, der dog fik en advarsel, som koster ham næste kamp mod Randers. 

– Det er sgu irriterende. Jeg bad sgu nok om det gule kort i løbet af kampen, lyder det fra Thomas Delaney, der altså ikke mener, at han også bad om et rødt kort.  

– Nej, det gjorde jeg ikke. Jeg bad om at få det (gule, red.) trukket tilbage, men det kan man åbenbart ikke. 

Thomas Delaney slap altså for en udvisning, og i stedet blev han helten for FC København med sit udlignende mål, der giver løverne matchbold i mesterskabsspillet. 

– Det er en svær kamp, jeg synes, at Midtjylland er gode, og vi må arbejde for at komme ind i det, og det gør vi også. Jeg synes, at indskifterne gør en stor forskel i dag, jeg sagde også til Falk forleden, at vi får brug for dig. Han er en spiller, som sætter sig igennem, og det gjorde han i dag, forklarer han og siger om det uafgjorte resultat: 

– Jeg fejrer en uafgjort, hvis det betyder, at vi har vundet mesterskabet, som vi gjorde dengang på Brøndby Stadion, men selvfølgelig er vi også klar over gående ind til denne kamp, at vi skal kæmpe for et kryds, fordi status quo er i vores favør. 

– Vi står et rigtig godt sted med to kampe tilbage. Det var ikke en sejr, men det var et godt resultat. 

FC København har to kampe tilbage i Superligaen – ude mod Randers og hjemme mod FC Nordsjælland.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton