Chicago Bears skiller sig af med cheftræneren

Chicago Bears har tabt de seneste seks kampe i træk, og nu har holdet fyret cheftræner Matt Eberflus.



Seks nederlag i træk blev for meget for Chicago Bears, der fredag har taget konsekvensen og fyret holdets cheftræner, Matt Eberflus.

Det oplyser Chicago Bears på klubbens hjemmeside.

Holdet fra det nordlige USA fik ellers en god start på sæsonen med fire sejre i de første seks kampe.

Siden da er det gået ned ad bakke, og Chicago Bears har altså tabt de seneste seks kampe. Senest torsdag da holdet tabte en tæt kamp til topholdet og divisionsrivalen Detroit Lions.

Det blev for meget for klubbens ledelse, der derfor har taget konsekvensen og skilt sig af med Eberflus. Han havde stået i spidsen for holdet siden 2022.

– Efter at have mødtes med formand George McCaskey og direktør Kevin Warren informerede vi Matt om, at vi ville fortsætte i en anden retning med lederskabet for vores hold og cheftrænerpositionen, siger Chicagos general manager, Ryan Poles.

Poles kom til klubben samme år som Eberflus, og det har været et par svære år i Chicago med flere nederlag end sejre.

Inden denne sæson løftede forventninger sig dog, da man i forårets draft med det første valg fik fat i det store collegetalent quarterbacken Caleb Williams.

Samtidig investerede man kraftigt i holdets offensiv, og det gav pote i de første kampe af sæsonen, hvor det altså blev det en del sejre.

Siden er luften dog gået af ballonen, og det har altså ført til, at man nu har skilt sig af med cheftræneren.

Den offensive koordinator, Thomas Brown, overtager midlertidigt cheftrænerposten.

Det er første gang i Chicago Bears’ 104 år lange historie, at klubben skiller sig af med en cheftræner i løbet af sæsonen.

Fyringen er den tredje cheftrænerfyring i NFL i denne sæson. Tidligere har New York Jets og New Orleans Saints også skilt sig af med cheftrænerne.

/ritzau/





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM

Superliga-profiler topper international liste

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Midtjylland henter ny back

Brøndby-flop færdig i danskerklub