Claus Thomsen slår fast: Uudtømmelige pengetanke er en myte

Folkesundheden er vigtigst, men det er helt forkert at lukke øjnene for de økonomiske konsekvenser af coronakrisen. Sådan lyder det fra Divisionsforeningen.



Aktuelt bliver der kun lukket 500 personer ind til kampene i Superligaen. Sådan har det været længe, og det bliver med al sandsynlighed sådan resten af 2020. 

Dermed er den tidligere Superliga-ordning, som gav klubberne lov til at lukke flere tusinde tilskuere ind, blevet droppet, og det rammer naturligvis klubberne benhårdt på økonomien. Derudover føler klubberne, at de bliver straffet unødigt hårdt, da ingen superspreder-begivenheder kan spores tilbage til en fodboldkamp.

Pengene fosser lige nu ud af de danske klubber, og ifølge Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, står klubberne til samlet at tabe mere end 850 millioner kroner.

Læs også:Zanka-interview: Der var ikke brug for én, der råbte, skreg og kritiserede

Flere Superliga-klubber er ejet af rigmænd med milliarder på bankbogen, men det er ikke en formildende omstændighed, fastslår Divisionsforeningen.

– Der er ikke uudtømmelige pengetanke. Det er en myte, siger Claus Thomsen i et interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Der findes også et argument om, at man bare kører videre på et lavere niveau. Det, synes jeg, at man skal sige direkte til de mennesker, der enten har mistet eller mister deres arbejde i denne krise. Vi sætter ikke økonomi over folkesundheden. Men skadesvirkning nummer to af Covid-19 er, at folks livsgrundlag bliver taget væk, og det skal vi også tage alvorligt.

Læs også:Jess Thorup fordobler sin løn i FC København

Claus Thomsen håber derfor, at en faktabaseret dialog med sundhedsmyndighederne kan åbne op for flere tilskuere på de danske stadions.

Du kan læse hele interviewet med Divisionsforeningens direktør i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du desuden et stort interview med Mathias “Zanka” Jørgensen, et interview med DBU-direktør Peter Møller, et kig på løvernes nye cheftræner Jess Thorup, en fortælling om fodbolden i Roskilde – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:FCM: Det virker til, at FCK er hunden, der bjæffer for at få opmærksomhed
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan Jess Thorup triumfere mod FC Midtjylland?
Læs også:Peter Møller tror på EM i Danmark med tilskuere: Men frygter en lang næse






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Åbner for sommertransfer

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Argentina – Kap Verde

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening