Aktuelt bliver der kun lukket 500 personer ind til kampene i Superligaen. Sådan har det været længe, og det bliver med al sandsynlighed sådan resten af 2020.
Dermed er den tidligere Superliga-ordning, som gav klubberne lov til at lukke flere tusinde tilskuere ind, blevet droppet, og det rammer naturligvis klubberne benhårdt på økonomien. Derudover føler klubberne, at de bliver straffet unødigt hårdt, da ingen superspreder-begivenheder kan spores tilbage til en fodboldkamp.
Pengene fosser lige nu ud af de danske klubber, og ifølge Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, står klubberne til samlet at tabe mere end 850 millioner kroner.
Læs også:Zanka-interview: Der var ikke brug for én, der råbte, skreg og kritiserede
Flere Superliga-klubber er ejet af rigmænd med milliarder på bankbogen, men det er ikke en formildende omstændighed, fastslår Divisionsforeningen.
– Der er ikke uudtømmelige pengetanke. Det er en myte, siger Claus Thomsen i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Der findes også et argument om, at man bare kører videre på et lavere niveau. Det, synes jeg, at man skal sige direkte til de mennesker, der enten har mistet eller mister deres arbejde i denne krise. Vi sætter ikke økonomi over folkesundheden. Men skadesvirkning nummer to af Covid-19 er, at folks livsgrundlag bliver taget væk, og det skal vi også tage alvorligt.
Læs også:Jess Thorup fordobler sin løn i FC København
Claus Thomsen håber derfor, at en faktabaseret dialog med sundhedsmyndighederne kan åbne op for flere tilskuere på de danske stadions.
Du kan læse hele interviewet med Divisionsforeningens direktør i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du desuden et stort interview med Mathias “Zanka” Jørgensen, et interview med DBU-direktør Peter Møller, et kig på løvernes nye cheftræner Jess Thorup, en fortælling om fodbolden i Roskilde – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:FCM: Det virker til, at FCK er hunden, der bjæffer for at få opmærksomhed
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan Jess Thorup triumfere mod FC Midtjylland?
Læs også:Peter Møller tror på EM i Danmark med tilskuere: Men frygter en lang næse
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
