Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Steve Cooper fremhæver Brøndby-talent, der udviste stor modenhed mod FC Nordsjælland.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med en 2-0-sejr over FC Nordsjælland spillede Brøndby sig søndag op på andenpladsen i Superligaen, og efter slutfløjtet var Steve Cooper overordnet set tilfreds, da Brøndby-bossen talte med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.

– Jeg var ikke tilfreds med alt, men jeg var tilfreds med mange ting. Vi gav selvfølgelig nogle chancer væk tidligt i kampen, som vi kunne være blevet straffet for. Ingen tvivl om det. Der var et par individuelle fejl. Man kunne se, at vi gerne ville presse højt oppe i dag, og med det følger der også noget risiko.

– Men efter de chancer, de havde – vi bliver også nødt til at nævne situationen, hvor Binks redder den på stregen, hvilket faktisk var lige så vigtigt som de mål, vi scorede – kom vi ind i en periode, hvor vi ikke fik lavet nok afleveringer.

– Men da vi så faldt ind i tingene, synes jeg, at vi var gode. Jeg synes, at vi var det bedste hold. Vi scorede de to mål på den måde, vi havde planlagt på træningsbanen. Vi var nødt til at justere et par ting i pausen, hvilket vi gjorde, og i anden halvleg så vi gode ud, og vi kunne og burde have scoret det tredje mål, som havde været rart, lød det fra Steve Cooper

Brøndby har nu vundet fem af deres seneste seks Superliga-kampe, men Steve Cooper har stadig fødderne solidt plantet på jorden.

– Vi har stadig en lang vej foran os, ingen tvivl om det.

– Men det føles som om, at vi har skridt i den rigtige retning. Vi havde et ungt hold på banen i dag, og det er godt. Der var masser af energi på holdet, meget positivitet og fremadrettet fokus. Det er også derfra, fejlene i starten kom fra, fordi vi prøvede at være positive.

– Men jeg nyder bare at presse de her drenge til at spille stabilt som et stort hold. Det er den proces, vi er i, lød det fra Brøndby-træneren.

Cooper gav i søndagens sejr debut til den blot 18-årige midtbanespiller André Escobar, hvilket fik hjemmeholdets fans til at kvittere med Masterclass-sangen.

– Tate (assistenttræner Alan Tate, red.) og jeg smilede til hinanden. I sidste ende ønsker man bare at se unge spillere få chancen. Så at give ham chancen og se hvordan publikum reagerede, var ret specielt, hvis jeg skal være ærlig. Vi giver ikke de her spillere chancen bare for at give kampen lidt ekstra, vi giver dem chancen fordi de fortjener det. De fortjener mulighederne, og de griber dem i høj grad, lød det fra Steve Cooper, der herefter valgte at fremhæve Mathias Jensen, der havde en vigtig fod med i det første mål:

– Jeg synes, at Mathias var forrygende igen i dag. Han løb selvfølgelig lidt tør for energi, så det var godt at have ‘Benji’ (Tahirovic, red.) tilbage på bænken, men han (Jensen, red.) spiller med så stor modenhed. Han spiller som om han har spillet 100 kampe. Man må bare rose hele hans mentalitet og hans ro i spillet. Hans første startplads på hjemmebane, foran et fyldt stadion – så fyldt, som det kunne være. 

Brøndby spiller igen den 23. november, ude mod FC København.





‘Det er slut’




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?