Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Steve Cooper kommenterer blandt andet de to stopperes situation.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Transfervinduet er slut, og derfor arbejdes der ikke længere på transfers på højtryk i Brøndby.

I stedet knokler Steve Cooper og co. for at få sat holdet bedst muligt op til søndagens Superliga-genstart mod Randers FC. 

Og selvom der har været godt gang i udskiftningen i spillertruppen i Brøndby, er man i gang med at skabe et nyt sammentømret hold. I hvert fald er Steve Cooper glad for det, han ser på træningsbanen. 

Det siger den walisiske træner efter fredagens træning i Brøndby, som blev holdt indendørs, til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

 – Det er som ved ethvert transfervindue. Nogle spillere kan komme ind og ligne nogle, der har været her forevigt, mens andre skal bruge lidt længere tid. Der er ikke nogen perfekt måde at integrere en måde på. Vi må kigge på spillerne individuelt. Nogle er kommet uden spilletid, og nogle er kommet ind og er helt klar. Der er også hele processen med at falde til uden for banen, som der skal tages højde for.

– Men det er jo normalt i transfervinduet, at man ændrer og tilføjer til holdet, og så skal man blive et samlet hold igen og blive bedre dag efter dag. Vi spiller ikke så mange kampe, som vi ville, men det giver os mange træningsdage, og det er på en måde godt for nye spillere, siger Steve Cooper og tilføjer: 

– Der er virkelig høj stemning i truppen, og træningen har været virkelig god. De seneste uger har været gode, men særligt den seneste uge. Der er virkelig stor motivation og engagement. Og det er godt, for ingen skal være garanteret en startplads, og for at gøre sig fortjent til det skal man kæmpe hver dag. 

Melder ud om Vanlerberghe og Lauritsen 

To spillere, der har været meget omtalt i det netop overståede transfervindue, er Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe. 

Begge spillere blev måneden igennem rygtet væk fra Brøndby. Ja, i første omgang fik Vanlerberghe endda lov til at blive hjemme fra træningslejr for at afsøge et klubskifte. Men transfervinduet er nu lukket i en lang række lande, og de er stadig at finde i truppen. 

– Det er ingen hemmelighed, at jeg og klubben var klare i mælet om, hvordan vi udsigterne for nogle spillere. Man skal altid være ærlig over for hinanden, synes jeg. De har også deres tanker og idéer, siger Steve Cooper. 

– Jeg vil sige, at de har været fantastiske i deres attitude og engagement under de her omstændigheder. Jeg synes, vi har støttet dem godt i det, der kan være svære situationer, og truffet gode beslutninger sammen.

– Nu er de her. De er gode og erfarne fyre, og de er en del af holdet. Hvis og når vi skal bruge dem, ved jeg at de vil være klar, og det vil ikke være noget problem for mig

Og alt i alt er Steve Cooper ganske glad for, hvordan samarbejdet har været i løbet af transfervinduet, og for den trup, han nu står med. 

– Det har været et godt samarbejde – med mig, Benjamin, rekrutteringsafdelingen, ejerskabet og så videre. Det handler ikke kun om mig og Benjamin. Der er mange involverede i en transfer, 

– Vi gik ind i transfervinduet med en klar plan, men det går sjældent efter planen. Det er ikke noget negativt. Det er bare virkeligheden. Det har også været tilfældet denne gang. Der var nogle ting, der var planlagt tidligt i vinduet, og så kommer der nogle skader, salg og nogle overraskelser, som man måske vil udnytte. Men det er slut nu, og det er irrelevant, hvad der kunne ske. Nu skal vi arbejde hver dag og støtte spillerne. Vi har stor tiltro til dem, og jeg nyder at arbejde med dem, lyder det. 

Brøndby er nummer tre i Superligaen og indleder foråret mod Randers FC søndag. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Han kan blive den næste store profil!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Hylder Manchester United-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

AGF og OB var enige om at spille søndag

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brian Riemer på plads til topkamp

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Spændende OB-nyhed

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud