CV: Investerer mere end nogensinde i Masterclass

Brøndby har aldrig smidt flere penge i Masterclass end tilfældet er nu.



Brøndby kunne onsdag aften præsentere et underskud for første halvår af 2023 på hele 62,8 millioner kroner. 

Et blodrødt regnskab som må få det til at løbe koldt ned ad ryggen på de fleste Brøndby-fans. Klubben selv peger dog på, at det er i overensstemmelse med ledelsens forventninger, og både administrerende direktør Ole Palmå og fodbolddirektør Carsten V. Jensen forholder sig roligt til det på klubbens hjemmeside. 

Her peger begge på, at klubben investerer heftigt – både i Brøndby Stadion, men også i den sportslige sektor. 

Netop i den sportslige sektor har klubbens talentsatsning Masterclass en stor rolle. Det er et emne, som kan være følsomt for klubbens fans, der gerne vil se lokale Brøndby-drenge komme op og brage igennem på førsteholdet – som eksempelvis Jesper Lindstrøm gjorde det. Det har været lidt af en mangelvare på det seneste, hvilket har sendt kritik i retning af 'CV' for at købe spillere, der kan gøre vejen til førsteholdsfodbold for de unge talenter længere, og Jesper Sørensen, som ikke har brugt Oscar Schwartau særlig meget. 

Carsten V. Jensen påpeger dog på klubbens hjemmeside, at Masterclass tages dybt alvorligt, og at klubben investerer mere end nogensinde.

– I den sportslige sektor har vi i årets første seks måneder fortsat med at øge vores investeringer og ressourcer i at styrke vores sportslige setup, både i vores Superliga-trup såvel som i Brøndby Masterclass. I Superliga-truppen har vi i dag mulighed for strategisk at fastholde spillere som markedet finder attraktive, indtil vi finder at timingen er den rigtige.

– Det betyder, at vi i dag har en stærk og konkurrencedygtig Superliga-trup bestående af flere erfarne spillere blandet med unge talenter som står på spring, og samtidig investerer vi flere ressourcer end nogensinde før i Brøndby Masterclass. I dag er vi således oppe på 25 fuldtidsansatte og 8 deltidsansatte i Brøndby Masterclass, der er dedikeret til vores talenter på U15-, U17- og U19-mandskaberne, forklarer han. 

Carsten V. Jensen nævner ligeledes vigtigheden af et velfungerende Masterclass ved at bruge Jesper Lindstrøm som eksempel. Med 'CV's egne ord har Brøndby sikret sig indtægter svarende til to-tre Conference League-gruppespil på salget af den danske landsholdsspiller, der lige er skiftet til storklubben Napoli.

Brøndby ventes at lande et underskud på mellem 130 og 170 millioner kroner, når regnskabsåret slutter den 30. juni 2024.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bo Henriksen fyret

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Storklub meldes interesseret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Brøndby er chanceløse

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes