“CV” om Mike Jensen: Vi er forpligtet til at tage det til overvejelse

Brøndby IF-favoritten Mike Jensen står uden klub, og selv om Brøndby IF har mange centrale midtbanespillere, er den tidligere Brøndby-spiller interessant.



Det er snart otte år siden, at Mike Jensen forlod Brøndby IF til fordel for Rosenborg BK, og en retur til den københavnske vestegn har aldrig været tættere på.

Midtbanespilleren, 32 år, har spillet syv landskampe, vundet titler med Rosenborg og spillet kampe i Europa, men han er uden kontrakt efter et mislykket ophold i Apoel FC, og dermed er døren åben for Brøndby, hvis de blå-gule ønsker det.

Og det er en overvejelse, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen fra Brøndby.

Læs også:Medie: Superliga-klub vil købe utilfreds norsk forsvarsspiller

– Det giver lidt sig selv, at når en tidligere Brøndby-spiller er i den situation, så skal vi jo nærmest pr. definition kigge på det. Det er ikke det samme, som at det pr. definition også bare skal effektueres. Der har vi en masse ting, vi er nødt til at kigge på, blandt andet positionen og alternativerne, vi har. Der er noget økonomi, og der kan være andre ting, men jeg vil da gå så langt at sige, at vi som klub er forpligtet til at tage det til overvejelse, når vores tidligere spillere er i den type situationer. Det gælder også for Mike, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Brøndbys midtbane er en af de positioner, hvor klubben er stærkest besat. Morten Frendrup spiller fast og bliver bedre og bedre, mens Jesper Lindstrøm ligger som den fremskudte centrale midtbanespiller i klubbens 3-5-2 system. Samtidig har man både Rezan Corlu, Josip Radosevic og Anis Ben Slimane, mens norske Tobias Børkeeiet også fortsat kæmper for at få sit gennembrud i klubben. Lasse Vigen Christensen har også vist fine ting, men han har kun et halvt år igen af aftalen med Brøndby.

Mike Jensen har ved flere lejligheder bedyret, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, inden karrieren er slut.

Det fastslog han blandt andet i april sidste år i et interview med Viaplay Sport Live

Læs også:Medie: Brøndby har forhørt sig om Celtic-spiller

– Det ville være perfekt, hvis ringen skulle sluttes der. Der bor en stor Brøndby-mand inden i mig. Det tror jeg godt, de fleste ved. Jeg kender mange folk i Brøndby, og jeg føler mig jo som en del af den her store Brøndby-familie.

– Derfor har jeg kontakt med forskellige folk, og jeg følger stadig med i alt, hvad der sker i og omkring Brøndby. Alt det positive, som Brøndby står for, identificerer jeg mig stadig med, lød det ved den lejlighed fra Mike Jensen.

Midtbanespilleren fastslog i sidste uge over for norske Adressaavisen, at han ikke vender tilbage til Norge.

Den tidligere danske landsholdsspiller var i sommer på blokken i AaB, men nordjyderne havde ikke held med at lokke Mike Jensen til klubben. 

I alt spillede Jensen 170 førsteholdskampe for Brøndby i perioden 2006 til slutningen af 2012. Måske er der flere i vente i den kommende tid.

Læs også:Stor profil pønser på et farvel til AaB
Læs også:Ståle Solbakken vil belønne klubber med naturgræs
Læs også:Mike Jensen tættere på underskrift: For fuld kraft




LIVE

LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Farzam: En gave for FC København

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FC Fredericia – Randers FC

Brøndby i transfer-kovending?

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tæt på at sende millioner til FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Fem bud på David Nielsens afløser

Chelsea – Newcastle

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’