“CV” om Mike Jensen: Vi er forpligtet til at tage det til overvejelse

Brøndby IF-favoritten Mike Jensen står uden klub, og selv om Brøndby IF har mange centrale midtbanespillere, er den tidligere Brøndby-spiller interessant.



Det er snart otte år siden, at Mike Jensen forlod Brøndby IF til fordel for Rosenborg BK, og en retur til den københavnske vestegn har aldrig været tættere på.

Midtbanespilleren, 32 år, har spillet syv landskampe, vundet titler med Rosenborg og spillet kampe i Europa, men han er uden kontrakt efter et mislykket ophold i Apoel FC, og dermed er døren åben for Brøndby, hvis de blå-gule ønsker det.

Og det er en overvejelse, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen fra Brøndby.

Læs også:Medie: Superliga-klub vil købe utilfreds norsk forsvarsspiller

– Det giver lidt sig selv, at når en tidligere Brøndby-spiller er i den situation, så skal vi jo nærmest pr. definition kigge på det. Det er ikke det samme, som at det pr. definition også bare skal effektueres. Der har vi en masse ting, vi er nødt til at kigge på, blandt andet positionen og alternativerne, vi har. Der er noget økonomi, og der kan være andre ting, men jeg vil da gå så langt at sige, at vi som klub er forpligtet til at tage det til overvejelse, når vores tidligere spillere er i den type situationer. Det gælder også for Mike, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Brøndbys midtbane er en af de positioner, hvor klubben er stærkest besat. Morten Frendrup spiller fast og bliver bedre og bedre, mens Jesper Lindstrøm ligger som den fremskudte centrale midtbanespiller i klubbens 3-5-2 system. Samtidig har man både Rezan Corlu, Josip Radosevic og Anis Ben Slimane, mens norske Tobias Børkeeiet også fortsat kæmper for at få sit gennembrud i klubben. Lasse Vigen Christensen har også vist fine ting, men han har kun et halvt år igen af aftalen med Brøndby.

Mike Jensen har ved flere lejligheder bedyret, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, inden karrieren er slut.

Det fastslog han blandt andet i april sidste år i et interview med Viaplay Sport Live

Læs også:Medie: Brøndby har forhørt sig om Celtic-spiller

– Det ville være perfekt, hvis ringen skulle sluttes der. Der bor en stor Brøndby-mand inden i mig. Det tror jeg godt, de fleste ved. Jeg kender mange folk i Brøndby, og jeg føler mig jo som en del af den her store Brøndby-familie.

– Derfor har jeg kontakt med forskellige folk, og jeg følger stadig med i alt, hvad der sker i og omkring Brøndby. Alt det positive, som Brøndby står for, identificerer jeg mig stadig med, lød det ved den lejlighed fra Mike Jensen.

Midtbanespilleren fastslog i sidste uge over for norske Adressaavisen, at han ikke vender tilbage til Norge.

Den tidligere danske landsholdsspiller var i sommer på blokken i AaB, men nordjyderne havde ikke held med at lokke Mike Jensen til klubben. 

I alt spillede Jensen 170 førsteholdskampe for Brøndby i perioden 2006 til slutningen af 2012. Måske er der flere i vente i den kommende tid.

Læs også:Stor profil pønser på et farvel til AaB
Læs også:Ståle Solbakken vil belønne klubber med naturgræs
Læs også:Mike Jensen tættere på underskrift: For fuld kraft




Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Helt vild med Brøndby-profil

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Vejle Boldklub – FC København

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Det er aldrig sket før

FC Nordsjælland – Viborg FF

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Her spiller Lasse Schöne i dag

OB – Randers FC

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage