Det er snart otte år siden, at Mike Jensen forlod Brøndby IF til fordel for Rosenborg BK, og en retur til den københavnske vestegn har aldrig været tættere på.
Midtbanespilleren, 32 år, har spillet syv landskampe, vundet titler med Rosenborg og spillet kampe i Europa, men han er uden kontrakt efter et mislykket ophold i Apoel FC, og dermed er døren åben for Brøndby, hvis de blå-gule ønsker det.
Og det er en overvejelse, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen fra Brøndby.
Læs også:Medie: Superliga-klub vil købe utilfreds norsk forsvarsspiller
– Det giver lidt sig selv, at når en tidligere Brøndby-spiller er i den situation, så skal vi jo nærmest pr. definition kigge på det. Det er ikke det samme, som at det pr. definition også bare skal effektueres. Der har vi en masse ting, vi er nødt til at kigge på, blandt andet positionen og alternativerne, vi har. Der er noget økonomi, og der kan være andre ting, men jeg vil da gå så langt at sige, at vi som klub er forpligtet til at tage det til overvejelse, når vores tidligere spillere er i den type situationer. Det gælder også for Mike, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Brøndbys midtbane er en af de positioner, hvor klubben er stærkest besat. Morten Frendrup spiller fast og bliver bedre og bedre, mens Jesper Lindstrøm ligger som den fremskudte centrale midtbanespiller i klubbens 3-5-2 system. Samtidig har man både Rezan Corlu, Josip Radosevic og Anis Ben Slimane, mens norske Tobias Børkeeiet også fortsat kæmper for at få sit gennembrud i klubben. Lasse Vigen Christensen har også vist fine ting, men han har kun et halvt år igen af aftalen med Brøndby.
Mike Jensen har ved flere lejligheder bedyret, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, inden karrieren er slut.
Det fastslog han blandt andet i april sidste år i et interview med Viaplay Sport Live
Læs også:Medie: Brøndby har forhørt sig om Celtic-spiller
– Det ville være perfekt, hvis ringen skulle sluttes der. Der bor en stor Brøndby-mand inden i mig. Det tror jeg godt, de fleste ved. Jeg kender mange folk i Brøndby, og jeg føler mig jo som en del af den her store Brøndby-familie.
– Derfor har jeg kontakt med forskellige folk, og jeg følger stadig med i alt, hvad der sker i og omkring Brøndby. Alt det positive, som Brøndby står for, identificerer jeg mig stadig med, lød det ved den lejlighed fra Mike Jensen.
Midtbanespilleren fastslog i sidste uge over for norske Adressaavisen, at han ikke vender tilbage til Norge.
Den tidligere danske landsholdsspiller var i sommer på blokken i AaB, men nordjyderne havde ikke held med at lokke Mike Jensen til klubben.
I alt spillede Jensen 170 førsteholdskampe for Brøndby i perioden 2006 til slutningen af 2012. Måske er der flere i vente i den kommende tid.
Læs også:Stor profil pønser på et farvel til AaB
Læs også:Ståle Solbakken vil belønne klubber med naturgræs
Læs også:Mike Jensen tættere på underskrift: For fuld kraft
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC Fredericia
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
– Han fik et lortetilbud fra OB
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Højlund stjæler overskrifter
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
