Det er snart otte år siden, at Mike Jensen forlod Brøndby IF til fordel for Rosenborg BK, og en retur til den københavnske vestegn har aldrig været tættere på.
Midtbanespilleren, 32 år, har spillet syv landskampe, vundet titler med Rosenborg og spillet kampe i Europa, men han er uden kontrakt efter et mislykket ophold i Apoel FC, og dermed er døren åben for Brøndby, hvis de blå-gule ønsker det.
Og det er en overvejelse, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen fra Brøndby.
Læs også:Medie: Superliga-klub vil købe utilfreds norsk forsvarsspiller
– Det giver lidt sig selv, at når en tidligere Brøndby-spiller er i den situation, så skal vi jo nærmest pr. definition kigge på det. Det er ikke det samme, som at det pr. definition også bare skal effektueres. Der har vi en masse ting, vi er nødt til at kigge på, blandt andet positionen og alternativerne, vi har. Der er noget økonomi, og der kan være andre ting, men jeg vil da gå så langt at sige, at vi som klub er forpligtet til at tage det til overvejelse, når vores tidligere spillere er i den type situationer. Det gælder også for Mike, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Brøndbys midtbane er en af de positioner, hvor klubben er stærkest besat. Morten Frendrup spiller fast og bliver bedre og bedre, mens Jesper Lindstrøm ligger som den fremskudte centrale midtbanespiller i klubbens 3-5-2 system. Samtidig har man både Rezan Corlu, Josip Radosevic og Anis Ben Slimane, mens norske Tobias Børkeeiet også fortsat kæmper for at få sit gennembrud i klubben. Lasse Vigen Christensen har også vist fine ting, men han har kun et halvt år igen af aftalen med Brøndby.
Mike Jensen har ved flere lejligheder bedyret, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, inden karrieren er slut.
Det fastslog han blandt andet i april sidste år i et interview med Viaplay Sport Live
Læs også:Medie: Brøndby har forhørt sig om Celtic-spiller
– Det ville være perfekt, hvis ringen skulle sluttes der. Der bor en stor Brøndby-mand inden i mig. Det tror jeg godt, de fleste ved. Jeg kender mange folk i Brøndby, og jeg føler mig jo som en del af den her store Brøndby-familie.
– Derfor har jeg kontakt med forskellige folk, og jeg følger stadig med i alt, hvad der sker i og omkring Brøndby. Alt det positive, som Brøndby står for, identificerer jeg mig stadig med, lød det ved den lejlighed fra Mike Jensen.
Midtbanespilleren fastslog i sidste uge over for norske Adressaavisen, at han ikke vender tilbage til Norge.
Den tidligere danske landsholdsspiller var i sommer på blokken i AaB, men nordjyderne havde ikke held med at lokke Mike Jensen til klubben.
I alt spillede Jensen 170 førsteholdskampe for Brøndby i perioden 2006 til slutningen af 2012. Måske er der flere i vente i den kommende tid.
Læs også:Stor profil pønser på et farvel til AaB
Læs også:Ståle Solbakken vil belønne klubber med naturgræs
Læs også:Mike Jensen tættere på underskrift: For fuld kraft
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
Et slag fra førstepladsen
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
