Dal Hende afslører to glippede kæmpetransfers

Marc Dal Hende kom aldrig til udlandet - han havde ellers muligheden. I dette interview afslører han to af de største.



En sjov leg; nævn den bedste spiller, du kan komme i tanke om, som aldrig nogensinde kom videre til udlandet fra dansk fodbold.

Et godt bud kunne være Marc Dal Hende.

Venstrebacken har spillet over 200 kampe i Superligaen, og flere af sæsonerne var decideret fremragende. I 2017/18-sæsonen vandt han mesterskabet med FC Midtjylland og scorede 11 mål undervejs – ret voldsomt af en defensivspiller. Året efter fulgte en næsten lige så god sæson.

Marc Dal Hende kunne have tjent kassen i udlandet, men i fodbold handler alt om timing, og den var ikke på amagerkanerens side. Så nu kan Dal Hende, der denne sommer er vendt hjem til AB, se tilbage på en karriere, der aldrig bragte ham uden for Danmarks grænser.

– Jeg er en type, der aldrig fortryder noget, men når jeg ser i bakspejlet, kan jeg da godt se, at det var noget af det, jeg ikke nåede, siger Marc Dal Hende til Tipsbladet.

Muligheder har der ellers været nok af – eksempelvis i januars transfervindue 2017. Her valgte han imidlertid at skifte fra Sønderjyske til FC Midtjylland.

– Jeg håbede, at jeg med det skifte kunne komme lidt tættere på landsholdet. Jeg drømte stort dengang. Da jeg stod med muligheden for at forlade FC Midtjylland nogle sæsoner senere, var der nogle ting, der gik skævt. Det var meget tæt på.

Kufferten var pakket

Her en del år senere tør Marc Dal Hende også godt dele, hvilke muligheder det konkret var, han stod med på hånden.

Både Brentford og tyrkiske Sivasspor var ude efter ham i sommeren 2019.

– Sivasspor afgav et rigtig flot bud på mig, men det blev ikke til noget, og så var jeg meget tæt på at komme til Brentford, siger Marc Dal Hende og fortsætter:

– Det var Rasmus Ankersen, der var inde over, og han sagde, at jeg godt kunne pakke min kuffert. Men af en masse årsager gik det ikke alligevel. Jeg havde lige misset skiftet til Tyrkiet, og så kom Ankersen og sagde, at Brentford var en mulighed – de havde jo et meget tæt samarbejde med FC Midtjylland dengang.

– Jeg skulle være backup på deres venstre wingback, og det kunne selvfølgelig have været sjovt. Så det var en lidt ærgerlig sommer.

Da Marc Dal Hende forlod FC Midtjylland et år senere, var det til fordel for Sønderjyske.

– Og den rejse ville jeg aldrig have været foruden, fastslår 34-årige Marc Dal Hende og understreger, at han ikke har nogen former for skuffelse i kroppen over de ting, der aldrig blev til noget.

Marc Dal Hende har i løbet af karrieren vundet to danske mesterskaber og en enkelt pokaltiel med FC Midtjylland. Næste mål er at rykke op i 1. division med AB.







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

FC København-talent har truffet stor beslutning

Benhård Brian Riemer-melding

Færdig? Manchester City har udset afløser

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Brighton – Liverpool

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Messi rammer gyldent tal

Jubler over ny Brøndby-chef

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Liverpool vender dobbeltopgøret