En sjov leg; nævn den bedste spiller, du kan komme i tanke om, som aldrig nogensinde kom videre til udlandet fra dansk fodbold.
Et godt bud kunne være Marc Dal Hende.
Venstrebacken har spillet over 200 kampe i Superligaen, og flere af sæsonerne var decideret fremragende. I 2017/18-sæsonen vandt han mesterskabet med FC Midtjylland og scorede 11 mål undervejs – ret voldsomt af en defensivspiller. Året efter fulgte en næsten lige så god sæson.
Marc Dal Hende kunne have tjent kassen i udlandet, men i fodbold handler alt om timing, og den var ikke på amagerkanerens side. Så nu kan Dal Hende, der denne sommer er vendt hjem til AB, se tilbage på en karriere, der aldrig bragte ham uden for Danmarks grænser.
– Jeg er en type, der aldrig fortryder noget, men når jeg ser i bakspejlet, kan jeg da godt se, at det var noget af det, jeg ikke nåede, siger Marc Dal Hende til Tipsbladet.
Muligheder har der ellers været nok af – eksempelvis i januars transfervindue 2017. Her valgte han imidlertid at skifte fra Sønderjyske til FC Midtjylland.
– Jeg håbede, at jeg med det skifte kunne komme lidt tættere på landsholdet. Jeg drømte stort dengang. Da jeg stod med muligheden for at forlade FC Midtjylland nogle sæsoner senere, var der nogle ting, der gik skævt. Det var meget tæt på.

Kufferten var pakket
Her en del år senere tør Marc Dal Hende også godt dele, hvilke muligheder det konkret var, han stod med på hånden.
Både Brentford og tyrkiske Sivasspor var ude efter ham i sommeren 2019.
– Sivasspor afgav et rigtig flot bud på mig, men det blev ikke til noget, og så var jeg meget tæt på at komme til Brentford, siger Marc Dal Hende og fortsætter:
– Det var Rasmus Ankersen, der var inde over, og han sagde, at jeg godt kunne pakke min kuffert. Men af en masse årsager gik det ikke alligevel. Jeg havde lige misset skiftet til Tyrkiet, og så kom Ankersen og sagde, at Brentford var en mulighed – de havde jo et meget tæt samarbejde med FC Midtjylland dengang.
– Jeg skulle være backup på deres venstre wingback, og det kunne selvfølgelig have været sjovt. Så det var en lidt ærgerlig sommer.
Da Marc Dal Hende forlod FC Midtjylland et år senere, var det til fordel for Sønderjyske.
– Og den rejse ville jeg aldrig have været foruden, fastslår 34-årige Marc Dal Hende og understreger, at han ikke har nogen former for skuffelse i kroppen over de ting, der aldrig blev til noget.
Marc Dal Hende har i løbet af karrieren vundet to danske mesterskaber og en enkelt pokaltiel med FC Midtjylland. Næste mål er at rykke op i 1. division med AB.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Riemer melder stjerne klar
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie