Dalsgaard: Det her manglede vi under Capellas

Henrik Dalsgaard er ikke i tvivl om, at der er kommet noget af det ind, som de har brug for.



FC Midtjylland vandt 2. påskedag med 1-0 over Lyngby i Superligaen. Det var første gang i tre forsøg, at det lykkedes for midtjyderne at slå de kongeblå i denne sæson – og denne gang var det med den tredje cheftræner på plads i form af Thomas Thomasberg. 

I FCM-anfører Henrik Dalsgaards optik var der noget helt klart, som de havde nu, som de ikke havde før med Albert Capellas. Det fortæller han om i et interview med Discovery+.

– Jeg synes, at nogle af de ting, som vi manglede under Albert (Capellas red.), det var, at vi var træls at spille imod. Det tror jeg, at Lyngby kan skrive under på, at vi er træls at spille mod i dag. Vi vinder nok samtlige andenbolde mod Lyngby, og det gjorde vi i hvert fald ikke i den første kamp mod Lyngby, lyder det fra Dalsgaard.

Når de skal være trælse at spille mod, så mener han også, at det betyder, at man også har andet end styr på andenboldene.

– Det betyder, at vi ikke behøver at spille den op hele vejen. Altså, det er fint nok, hvis vi kan, men nogle gange skal vi også bare få den op på deres halvdel, og så skal vi selvfølgelig være bedre til at sætte tingene sammen heroppe, siger han og fortsætter:

– Men nogle gange skal den bare bringes hurtigt herop og få fat i nogle andenbolde, og så sætte spillet heroppefra. Vi skaber mange flere chancer, end vi har gjort i lang tid, forklarer Dalsgaard.

Han peger desuden på, at konceptet nu er blevet mere klart, og at nogle af spillerne er blevet sluppet lidt mere fri nu.

– Jeg synes jo, at Emiliano (Martinez red.) stråler lige pludselig. Gigovic. Lige pludselig flyver han rundt og vinder andenbolde for os, så folk er steppet op. Folk har fundet deres game, forklarer FCM-anføreren.

Martinez var da også en af de spillere, som var svær at komme udenom ved kampen mod Lyngby. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig