• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Dame N'Doye er færdig i FC København

Foto: Jan Sommer/Getty Images

Dame N'Doye har spillet sin sidste kamp for FC København.

Af Ole Hoffskov

Dame N'Doye er færdig i FC København.

FCK oplyser på klubbens hjemmeside, at man ikke har kunnet nå til enighed med veteranen om en ny kontrakt, og senegaleseren har dermed spillet sin sidste kamp for løverne. Han er således heller ikke med mod Istanbul Basaksehir i Europa League på onsdag.

FC København ville gerne have beholdt Dame N'Doye, selv om han har været hårdt plaget af skader i denne sæson, men de to parter kunne ikke få enderne til at mødes.

Dermed er det altså slut for den levende FC København-legende efter 217 kampe og 118 mål for klubben. 

Læs også:Dansk Aston Villa-legende: Lange får enormt mange penge i hånden

- N'Doye er uden tvivl den bedste angriber i klubbens og Superligaens historie, og han skriver sig en i historiebøgerne som en af de største i FCK nogensinde. Det kan der ikke være to meninger om, siger Ståle Solbakken og fortsætter:

- Vi havde også et ønske om at beholde ham i klubben et år endnu trods de alvorlige skader, men han har takket nej til de tilbud om kontraktforlængelser, vi har fremlagt. Her har vi tilbudt både en kortvarig aftale, så han kunne spille med mod Basaksehir og en forlængelse frem til næste sommer.

- Det er klart, at de alvorlige skader og hans alder har gjort, at vi har måtte være ansvarlige i forhold til økonomien i det, men vi har strukket os så langt, vi overhovedet kunne i den nuværende situation, og vi har givet et godt og fair tilbud, mener vi.

- Vi er kede af, at vi ikke har kunne nå til enighed, men vi har været igennem meget sammen, og vi skilles som venner med masser af respekt for hinanden.

- Der var en del, der undrede sig, da vi hentede N'Doye tilbage til FCK for et par år siden, men han har vist, at han er en spiller på højt internationalt niveau, når han er skadesfri. Samtidig er han en leder i kraft af sin styrke og mentalitet. Vi kommer til at savne ham i klubben, men døren vil altid være åben for ham.

Læs også:Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos

Dame N'Doyes exit gør, at Ståle Solbakken nu vil evaluere angrebssituationen i truppen.

- Nu kommer vi ikke til at kunne have N'Doye blandt mulighederne, så vi har nu en situation, hvor vi har Jonas Wind, Michael Santos og Mikkel Kaufmann som rene angribere, mens Mohamed Daramy og Viktor Fischer også kan spille fremme som mere vandrende forwards. Vi skal nu analysere, hvordan den konstellation kan fungere, og om vi skal justere yderligere der, slutter FCK-manageren.

Dame N'Doye spillede sin sidste kamp for FC København i søndags, hvor han blev matchvinder i 2-1-sejren over FC Nordsjælland. 

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub

Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes

Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020