Dame N’Doye er færdig i FC København.
FCK oplyser på klubbens hjemmeside, at man ikke har kunnet nå til enighed med veteranen om en ny kontrakt, og senegaleseren har dermed spillet sin sidste kamp for løverne. Han er således heller ikke med mod Istanbul Basaksehir i Europa League på onsdag.
FC København ville gerne have beholdt Dame N’Doye, selv om han har været hårdt plaget af skader i denne sæson, men de to parter kunne ikke få enderne til at mødes.
Dermed er det altså slut for den levende FC København-legende efter 217 kampe og 118 mål for klubben.
Læs også:Dansk Aston Villa-legende: Lange får enormt mange penge i hånden
– N’Doye er uden tvivl den bedste angriber i klubbens og Superligaens historie, og han skriver sig en i historiebøgerne som en af de største i FCK nogensinde. Det kan der ikke være to meninger om, siger Ståle Solbakken og fortsætter:
– Vi havde også et ønske om at beholde ham i klubben et år endnu trods de alvorlige skader, men han har takket nej til de tilbud om kontraktforlængelser, vi har fremlagt. Her har vi tilbudt både en kortvarig aftale, så han kunne spille med mod Basaksehir og en forlængelse frem til næste sommer.
– Det er klart, at de alvorlige skader og hans alder har gjort, at vi har måtte være ansvarlige i forhold til økonomien i det, men vi har strukket os så langt, vi overhovedet kunne i den nuværende situation, og vi har givet et godt og fair tilbud, mener vi.
– Vi er kede af, at vi ikke har kunne nå til enighed, men vi har været igennem meget sammen, og vi skilles som venner med masser af respekt for hinanden.
– Der var en del, der undrede sig, da vi hentede N’Doye tilbage til FCK for et par år siden, men han har vist, at han er en spiller på højt internationalt niveau, når han er skadesfri. Samtidig er han en leder i kraft af sin styrke og mentalitet. Vi kommer til at savne ham i klubben, men døren vil altid være åben for ham.
Læs også:Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos
Dame N’Doyes exit gør, at Ståle Solbakken nu vil evaluere angrebssituationen i truppen.
– Nu kommer vi ikke til at kunne have N’Doye blandt mulighederne, så vi har nu en situation, hvor vi har Jonas Wind, Michael Santos og Mikkel Kaufmann som rene angribere, mens Mohamed Daramy og Viktor Fischer også kan spille fremme som mere vandrende forwards. Vi skal nu analysere, hvordan den konstellation kan fungere, og om vi skal justere yderligere der, slutter FCK-manageren.
Dame N’Doye spillede sin sidste kamp for FC København i søndags, hvor han blev matchvinder i 2-1-sejren over FC Nordsjælland.
Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
