Dame N’Doye er færdig i FC København

Dame N’Doye har spillet sin sidste kamp for FC København.



Dame N’Doye er færdig i FC København.

FCK oplyser på klubbens hjemmeside, at man ikke har kunnet nå til enighed med veteranen om en ny kontrakt, og senegaleseren har dermed spillet sin sidste kamp for løverne. Han er således heller ikke med mod Istanbul Basaksehir i Europa League på onsdag.

FC København ville gerne have beholdt Dame N’Doye, selv om han har været hårdt plaget af skader i denne sæson, men de to parter kunne ikke få enderne til at mødes.

Dermed er det altså slut for den levende FC København-legende efter 217 kampe og 118 mål for klubben. 

Læs også:Dansk Aston Villa-legende: Lange får enormt mange penge i hånden

– N’Doye er uden tvivl den bedste angriber i klubbens og Superligaens historie, og han skriver sig en i historiebøgerne som en af de største i FCK nogensinde. Det kan der ikke være to meninger om, siger Ståle Solbakken og fortsætter:

– Vi havde også et ønske om at beholde ham i klubben et år endnu trods de alvorlige skader, men han har takket nej til de tilbud om kontraktforlængelser, vi har fremlagt. Her har vi tilbudt både en kortvarig aftale, så han kunne spille med mod Basaksehir og en forlængelse frem til næste sommer.

– Det er klart, at de alvorlige skader og hans alder har gjort, at vi har måtte være ansvarlige i forhold til økonomien i det, men vi har strukket os så langt, vi overhovedet kunne i den nuværende situation, og vi har givet et godt og fair tilbud, mener vi.

– Vi er kede af, at vi ikke har kunne nå til enighed, men vi har været igennem meget sammen, og vi skilles som venner med masser af respekt for hinanden.

– Der var en del, der undrede sig, da vi hentede N’Doye tilbage til FCK for et par år siden, men han har vist, at han er en spiller på højt internationalt niveau, når han er skadesfri. Samtidig er han en leder i kraft af sin styrke og mentalitet. Vi kommer til at savne ham i klubben, men døren vil altid være åben for ham.

Læs også:Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos

Dame N’Doyes exit gør, at Ståle Solbakken nu vil evaluere angrebssituationen i truppen.

– Nu kommer vi ikke til at kunne have N’Doye blandt mulighederne, så vi har nu en situation, hvor vi har Jonas Wind, Michael Santos og Mikkel Kaufmann som rene angribere, mens Mohamed Daramy og Viktor Fischer også kan spille fremme som mere vandrende forwards. Vi skal nu analysere, hvordan den konstellation kan fungere, og om vi skal justere yderligere der, slutter FCK-manageren.

Dame N’Doye spillede sin sidste kamp for FC København i søndags, hvor han blev matchvinder i 2-1-sejren over FC Nordsjælland. 

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde


Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk målsluger færdig