Dame N’Doye er færdig i FC København

Dame N’Doye har spillet sin sidste kamp for FC København.



Dame N’Doye er færdig i FC København.

FCK oplyser på klubbens hjemmeside, at man ikke har kunnet nå til enighed med veteranen om en ny kontrakt, og senegaleseren har dermed spillet sin sidste kamp for løverne. Han er således heller ikke med mod Istanbul Basaksehir i Europa League på onsdag.

FC København ville gerne have beholdt Dame N’Doye, selv om han har været hårdt plaget af skader i denne sæson, men de to parter kunne ikke få enderne til at mødes.

Dermed er det altså slut for den levende FC København-legende efter 217 kampe og 118 mål for klubben. 

Læs også:Dansk Aston Villa-legende: Lange får enormt mange penge i hånden

– N’Doye er uden tvivl den bedste angriber i klubbens og Superligaens historie, og han skriver sig en i historiebøgerne som en af de største i FCK nogensinde. Det kan der ikke være to meninger om, siger Ståle Solbakken og fortsætter:

– Vi havde også et ønske om at beholde ham i klubben et år endnu trods de alvorlige skader, men han har takket nej til de tilbud om kontraktforlængelser, vi har fremlagt. Her har vi tilbudt både en kortvarig aftale, så han kunne spille med mod Basaksehir og en forlængelse frem til næste sommer.

– Det er klart, at de alvorlige skader og hans alder har gjort, at vi har måtte være ansvarlige i forhold til økonomien i det, men vi har strukket os så langt, vi overhovedet kunne i den nuværende situation, og vi har givet et godt og fair tilbud, mener vi.

– Vi er kede af, at vi ikke har kunne nå til enighed, men vi har været igennem meget sammen, og vi skilles som venner med masser af respekt for hinanden.

– Der var en del, der undrede sig, da vi hentede N’Doye tilbage til FCK for et par år siden, men han har vist, at han er en spiller på højt internationalt niveau, når han er skadesfri. Samtidig er han en leder i kraft af sin styrke og mentalitet. Vi kommer til at savne ham i klubben, men døren vil altid være åben for ham.

Læs også:Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos

Dame N’Doyes exit gør, at Ståle Solbakken nu vil evaluere angrebssituationen i truppen.

– Nu kommer vi ikke til at kunne have N’Doye blandt mulighederne, så vi har nu en situation, hvor vi har Jonas Wind, Michael Santos og Mikkel Kaufmann som rene angribere, mens Mohamed Daramy og Viktor Fischer også kan spille fremme som mere vandrende forwards. Vi skal nu analysere, hvordan den konstellation kan fungere, og om vi skal justere yderligere der, slutter FCK-manageren.

Dame N’Doye spillede sin sidste kamp for FC København i søndags, hvor han blev matchvinder i 2-1-sejren over FC Nordsjælland. 

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Spændende OB-nyhed



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brøndby IF – Randers FC

‘De går amok!’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

“De havde det bedste transfervindue”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Tottenham boykotter Viaplay

Stjernetransfer på plads alligevel

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse