Dame N’Doye er færdig i FC København

Dame N’Doye har spillet sin sidste kamp for FC København.



Dame N’Doye er færdig i FC København.

FCK oplyser på klubbens hjemmeside, at man ikke har kunnet nå til enighed med veteranen om en ny kontrakt, og senegaleseren har dermed spillet sin sidste kamp for løverne. Han er således heller ikke med mod Istanbul Basaksehir i Europa League på onsdag.

FC København ville gerne have beholdt Dame N’Doye, selv om han har været hårdt plaget af skader i denne sæson, men de to parter kunne ikke få enderne til at mødes.

Dermed er det altså slut for den levende FC København-legende efter 217 kampe og 118 mål for klubben. 

Læs også:Dansk Aston Villa-legende: Lange får enormt mange penge i hånden

– N’Doye er uden tvivl den bedste angriber i klubbens og Superligaens historie, og han skriver sig en i historiebøgerne som en af de største i FCK nogensinde. Det kan der ikke være to meninger om, siger Ståle Solbakken og fortsætter:

– Vi havde også et ønske om at beholde ham i klubben et år endnu trods de alvorlige skader, men han har takket nej til de tilbud om kontraktforlængelser, vi har fremlagt. Her har vi tilbudt både en kortvarig aftale, så han kunne spille med mod Basaksehir og en forlængelse frem til næste sommer.

– Det er klart, at de alvorlige skader og hans alder har gjort, at vi har måtte være ansvarlige i forhold til økonomien i det, men vi har strukket os så langt, vi overhovedet kunne i den nuværende situation, og vi har givet et godt og fair tilbud, mener vi.

– Vi er kede af, at vi ikke har kunne nå til enighed, men vi har været igennem meget sammen, og vi skilles som venner med masser af respekt for hinanden.

– Der var en del, der undrede sig, da vi hentede N’Doye tilbage til FCK for et par år siden, men han har vist, at han er en spiller på højt internationalt niveau, når han er skadesfri. Samtidig er han en leder i kraft af sin styrke og mentalitet. Vi kommer til at savne ham i klubben, men døren vil altid være åben for ham.

Læs også:Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos

Dame N’Doyes exit gør, at Ståle Solbakken nu vil evaluere angrebssituationen i truppen.

– Nu kommer vi ikke til at kunne have N’Doye blandt mulighederne, så vi har nu en situation, hvor vi har Jonas Wind, Michael Santos og Mikkel Kaufmann som rene angribere, mens Mohamed Daramy og Viktor Fischer også kan spille fremme som mere vandrende forwards. Vi skal nu analysere, hvordan den konstellation kan fungere, og om vi skal justere yderligere der, slutter FCK-manageren.

Dame N’Doye spillede sin sidste kamp for FC København i søndags, hvor han blev matchvinder i 2-1-sejren over FC Nordsjælland. 

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde




LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tagliafico sakser Saka i hadkamp

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Det er jeg træt af’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys