– Det er et kæmpe job for ham. Helt vildt stort. Hold da op.
Martin Laursen kan ikke skjule sin forbavselse, da tipsbladet.dk i telefonen overbringer ham nyheden om, at Aston Villa har ansat Johan Lange som sportsdirektør. Den tidligere danske landsholdsspiller tørnede ud for Aston Villa fra 2004 og frem til sit karrierestop i 2009, så han kender klubben fra Birmingham bedre end de fleste.
Den her ansættelse havde han dog slet ikke set komme.
– Jeg er vildt overrasket over, at de har valgt Johan Lange. Senest havde de en spansk sportsdirektør, og sådan én kan man vælge over hele verden. Nu har de så valgt en dansker. Det er spektakulært, synes jeg. Kæmpe tillykke til Johan, siger Martin Laursen til tipsbladet.dk.
Johan Lange kommer fra et job som teknisk direktør i FC København, og han har været med til store ting i den danske hovedstad. Det blegner dog i forhold til den hverdag, der nu venter ham i England.
Læs også:Glæde i Aston Villa efter ansættelsen af Johan Lange
– FC København er en stor klub i Danmark, men det her bliver en helt anden liga for Johan Lange. Nu får han rigtig mange penge mellem hænderne, fordi dem er der altså nok af i Aston Villa. Nu skal de bare sørge for at få noget mere ud af dem, og det bliver Langes største udfordring, siger Martin Laursen og fortsætter:
– De brugte en milliard sidste sommer, og alligevel var de meget tæt på at rykke ned. Det siger noget om, at de slet ikke fik nok ud af det.
– At gå ind og blive sportsdirektør i en Premier League-klub er sgu ikke sådan lige til, og jeg kan kun gentage, at det bliver et meget stort skridt for Johan Lange. Det kan godt være, at Aston Villa lige nu er et bundhold, men det er en historisk meget stor klub, og det er en klub, mange gerne vil have i Premier League.
At det er en historisk stor klub, er svært at være uenig med Martin Laursen i. Aston Villa har blandt andet vundet syv engelske mesterskaber og syv FA Cup-titler, og i 1982 blev det også til sejr i Europa Cuppen for mesterhold, som vi i dag kender som Champions League. Storhedstiden er dog forbi.
I den forgangne sæson overlevede Aston Villa i Premier League ét point foran både Bournemouth og Watford, og 17. pladsen kom kun i hus takket være en imponerende slutspurt, hvor holdet blandt andet slog Arsenal i næstsidste spillerunde.
Dermed er det en Premier League-trup, Johan Lange skal forme, og der bliver nok at se til i det forestående transfervindue.
Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
– Han skal sætte sig ned med manager Dean Smith og danne sig et overblik over truppen, og så er jeg sikker på, at han også skal hente nogle nye spillere. Og så er der jo hele spørgsmålet om Jack Grealish, som alle de store klubber i England viser interesse for. Ham skal Johan Lange nu forholde sig til, og det kan godt blive den første helt store udfordring. Han er en klassespiller, og ham kan Johan sælge for en helvedes masse penge, fastslår Martin Laursen.
Aston Villa anno 2020 er på mange måde en sovende kæmpe, lyder det fra klubbens tidligere forsvarsprofil. Derfor bliver Johan Langes opgave at sammensætte en trup, der kan overleve i Premier League.
– De var i store problemer i denne sæson, men det hører også med til historien, at de var ramt af mange skader på vigtige positioner. Defensivt var Aston Villa dårlige og lukkede alt for mange mål ind, men de formåede heldigvis at sætte en flot spurt ind til sidst. Umiddelbart tror jeg, man skal forvente, at Aston Villa også skal kæmpe i bunden i den kommende sæson, lyder det fra Martin Laursen.
Johan Lange er tiltrådt i Aston Villa med øjeblikkelig virkning.
Læs også:Tidligere FCK-spiller kritiserer Johan Lange: Jeg bryder mig ikke om ham
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

FC København henter stortalent i Malmö FF

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

FC København-keeper får nummer 42, men…

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu