BRØNDBY (Tipsbladet) Torsdag eftermiddag viste Danmark sig fra sin bedste side.
Solen skinnede højt over Brøndbys træningsanlæg, fans og presse havde fundet shorts og solbriller frem, og spillere løb rundt med sveden rendende ned fra panden iført tanktops, som om de spillede basketbold.
Selvom det officielt ikke er sommer ifølge den danske kalender, føltes det på mange måder som en sommerdag, da Tipsbladet og den øvrige presse var til stede på Brøndbys træningsanlæg.
En af de spillere, som løb rundt i tanktops, var den 27-årige midtstopper Jordi Vanlerberghe, der i januar kom til fra belgiske KV Mechelen. I dag er der der overskyet og 16 grader i Mechelen, hvorimod der på Brøndbys træningsanlæg var høj sol og 20 grader.
Jeg tror, at hvis vi skulle møde et tophold fra Belgien, ville det være en jævnbyrdig kamp
Jordi VanlerbergheMidterforsvar, Brøndby IF
Det er da ikke kun det danske vejr, der skiller sig ud herhjemme i Danmark i forhold til i Belgien. Også spillet inden for kridtstregerne er markant anderledes, fortæller Jordi Vanlerberghe.
– Hvis man sammenligner den med den belgiske liga, synes jeg, at den danske liga er mere tæt og kompetitiv og taktisk. I Belgien er der flere åbne kampe, men den helt store forskel er dødboldene. Her er der mange flere dødbolde, og det er meget nyt for mig.
Hvad med niveauet?
– I Belgien er der måske seks-syv tophold, hvor der kun er tre eller fire her, men niveauet her er det samme som i Belgien. Jeg tror, at hvis vi skulle møde et tophold fra Belgien, ville det være en jævnbyrdig kamp.
Jordi Vanlerberghe kommer da også med blandede erfaringer fra belgisk fodbold.
Han har nemlig både optrådt for både KV Oostende, Club Brügge og KV Mechelen. Flest kampe er det dog blevet til i KV Mechelen, som også var den klub, Brøndby købte ham i tilbage i januar.
I Belgien kan han også bryste sig af et mesterskab, selvom han ikke følte, at han var en særlig stor del af den bedrift.
– Ja, jeg har prøvet at vinde mesterskabet en enkelt gang med Club Brügge, men jeg var ikke rigtig en starter dengang.
I Brøndby har belgieren da også en noget større rolle, og derfor håber han da også på, at han kan lov til at løfte mesterskabet i Superligaen.
– Jeg er meget optimistisk omkring mesterskabet, det bliver man nødt til at være. Men vi skal heller ikke være for kæphøje, fordi vi skal bare holde fokus på den næste kamp, afslutter Vanlerberghe over for Tipsbladet og den fremmødte presse.
Jordi Vanlerberghe nåede kun otte kampe i Club Brügge, hvoraf kun tre af dem var som starter. I Brøndby har han allerede startet inde seks gange med et mål til følge.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar