Danmark kan falde på rangliste: Det virker absurd

FCK hentede i sidste sæson dobbelt så mange koefficientpoint i Conference League, hvilket undrer Morten Bruun.



FC København har i denne sæson kæmpet med i Europas fineste selskab i Champions League.

Det lykkedes FCK at få uafgjort mod Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, men alligevel belønnes københavnerne med markant færre koefficientpoint end i sidste sæson – faktisk under halvdelen.

I sidste sæson deltog FCK i Conference League, hvor holdet nåede ottendedelsfinalen, men mødte langt svagere modstandere.

Morten Bruun, der er ekspert hos TV2 Sport, finder det en smule besynderligt.

– Det er sikkert svært at lave et helt fair koefficientsystem, men det virker lidt absurd, at FCK ved at møde hold fra Gibraltar og Slovakiet i sidste sæson kan opnå flere koefficientpoint, siger Morten Bruun.

– Der gemmer sig noget absurditet i, at det ifølge koefficientsystemet kan være en fordel at spille i den tredjebedste række fremfor den bedste.

FCK spillede sig i denne sæson ind i Champions Leagues gruppespil ved at slå de tyrkiske mestre fra Trabzonspor over to kampe i playoffrunden.

I gruppespillet er det på hjemmebane blevet til uafgjort mod Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, men københavnerne er alligevel færdige i Europa i denne omgang.

Det lykkedes dette efterår FCK at indtjene 8,5 koefficientpoint. I sidste sæson blev det til 18,5 koefficientpoint, men modstanderne var på et markant lavere niveau i Conference League.

– Man kan ikke bare sige, at fordi FCK gik videre til knockoutfasen i sidste sæson, så er det bedre.

– Jeg er sikker på, at man i FCK synes, at den her europæiske sæson er bedre end den sidste, og det er jeg enig med dem i, siger Morten Bruun.

Generelt tilgodeser koefficientsystemet de hold, der kommer i gruppespil. De hold, der er lige-ved-og-næsten får stort set ingenting.

Det kunne derfor have gjort en mærkbar forskel for Danmarks samlede koefficient-indtjening, hvis Brøndby i playoffrunden til Conference League havde slået FC Basel.

Og det var tæt på, da den dansk-schweiziske duel blev afgjort i en straffesparkskonkurrence efter to tætte kampe.

Morten Bruun mener derfor ikke, at koefficienterne giver et retvisende billede af, hvordan de danske hold gør det i Europa.

– Hvis Brøndby var kommet videre, så havde de også fået point. Nøglen til mange koefficientpoint ligger i gruppespillene.

– Så vi kan ikke måle den danske sæson i Europa på en straffesparkskonkurrence i Basel, siger Bruun.

Danmark var i sidste sæson den 12. bedste nation i Europa med en samlet koefficient-indtjening på 7,9.

I denne sæson er den foreløbig indtjening på 4,9 koefficientpoint og en aktuel placering som nummer 18.

Koefficient-systemet styrer, hvor mange deltagere de enkelte lande har i de europæiske klubturneringer fra sæson til sæson. Det sker over en femårig periode. Her indtager dansk fodbold en aktuel 17.-plads.

FC Midtjylland og Silkeborg har fortsat mulighed for at forbedre Danmarks position, når de torsdag aften på hjemmebane møder henholdsvis Sturm Graz og Anderlecht.

FCM deltager i Europa League, mens Silkeborg er i Conference League.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson