Med en uge til Superliga-starten får den danske topdommer Mads-Kristoffer Kristoffersen mulighed for at banke lidt rust af, hvis det skulle have indfundet sig i løbet af vinteren.
Han skal nemlig på opgave i Grækenland i den kommende weekend.
Søndag tørner Aris Thessaloniki og Panathinaikos sammen i den græske liga, og det er et opgør mellem nummer seks og nummer et. Mads-Kristoffer Kristoffersen passer fløjten på Kleanthis Vikelidis Stadium, og han er ledsaget af danske linjedommere og Sandi Putros i VAR-vognen.
De store ligakampe i Grækenland ledes ofte af udenlandske dommere, og ifølge Tipsbladets oplysninger er det ikke mindst på grund af sikkerheden, da de græske dommere ikke sjældent modtager dødstrusler og har andre ubehagelige oplevelser efter kampene.
Tilbage i november dømte Jakob Kehlet et opgør mellem Olympiakos og Panathinaikos, og her kom den danske dommer for alvor i vælten på grund af et straffespark, som han efter en VAR-konsultation dømte til Panathinaikos i tillægstiden. Hjemmeholdet scorede, og så endte kampen 1-1.
Efterfølgende gik Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis helt amok på Jakob Kehlet, som han beskyldte for at være korrupt.
– Ud over alt det der er sket siden det første minut i dagens [søndagens, red.] kamp, så er det her en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den parasitiske, organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, sagde han ifølge Sport24.
Nu er det altså Mads-Kristoffer Kristoffersen, der skal en tur til Grækenland, inden han formentlig skal passe fløjten i en Superliga-kamp i forårspremieren.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW
