Dansk trænerikon involveret i stor mystik

Danmarksserieklubben B.1909 har onsdag meldt ud, at Viggo Jensen skal være mentor i klubben. Det afviser det 76-årige trænerikon dog blankt.



Et fodboldmysterie er opstået på Fyn.

Onsdag formiddag oplyste Danmarksserieklubben B.1909 i en pressemeddelelse, at man havde hyret det danske trænerikon Viggo Jensen i en rolle som mentor for trænerteamet med Kasper Mundt i spidsen. 

76-årige Viggo Jensen afviser dog blankt, at han er blevet tilknyttet B.1909, og han er mildt sagt uforstående over for, at den fynske klub har meldt ud, som den har.  Det fastslår den mangeårige Superliga-træner over for Tipsbladet.

– Det passer ikke. Det kan du godt glemme alt om, siger Viggo Jensen.

Han understreger, at han var i dialog med B.1909 for lang tid siden, men at der for nyligt ikke har været kontakt mellem parterne. Viggo Jensen fastslår også, at han slet ikke er interesseret i en rolle som mentor i den fynske klub. 

– Det er jo synd for dig, for du har jo læst et eller andet, som så ikke er 100 procent i orden, siger Viggo Jensen og fortæller, at han nyder pensionisttilværelsen med sin hustru og "ser lidt fodbold engang imellem".

"Det lyder fuldstændig vanvittigt"
Tipsbladet har også været i kontakt med B.1909, hvor bestyrelsesformand Dennis Witek er noget forbavset, da han bliver bekendt med, at Viggo Jensen blankt har afvist, at han skal være klubbens mentor.

– Det forstår jeg ikke en skid af. Det lyder meget, meget mystisk, siger Witek til Tipsbladet og tilføjer:

– Så vidt jeg er orienteret, har han været med til et par møder med vores sportslige udvalg, og der har han sagt ja til at være mentor. Det undrer mig rigtig meget, at han pludselig har den holdning til det.

Viggo siger til os, at det er meget længe siden, at sidst har talt med B.1909.

– Hold kæft, mand…. det bliver jeg nødt til lige at undersøge med vores sportslige ledelse. De havde møde i går, og efterfølgende modtog jeg et oplæg til pressemeddelelsen. Jeg går da ud fra, at når de skriver, at Viggo er med, så er der hold i billetterne. 

– Det er fandeme utroligt. Jeg er meget overrasket, og det lyder for mig fuldstændig vanvittigt. Det hænger jo slet ikke sammen med den pressemeddelelse, der er sendt ud. Det er fuldstændig åndssvagt, fastslår B.1909-formanden. 

Viggo Jensen har som cheftræner stået i spidsen for klubber som OB, Viborg, Esbjerg, Silkeborg IF og OB, og desuden kan han skrive dansk U21-landstræner og landstræner for Estland på CV'et.

Men mentor i B.1909 afviser han altså at føje til listen. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Argentina – Schweiz

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

OB henter finsk landsholdsspiller

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’