Fredag var det præcis otte år siden, at Dario Dumic flyttede til udlandet med sin kone, efter han byttede Brøndby IF ud med NEC Nijmegen i Holland. Dumic forlod dansk fodbold med et fint navn, efter mere end 100 førsteholdskampe for de blå-gule, og siden da har karrieren da også budt på flere spændende fodboldoplevelser i Holland, Tyskland og nu Spanien.
For i sommer skiftede Dario Dumic til CD Eldense på en fri transfer, efter at hans kontrakt med SV Sandhausen blev annulleret, fordi klubben rykkede ud af 2. Bundesliga. Det har været en stor succeshistorie indtil nu, hvilket Dumic fortæller om her.
Billedet kunne dog have været helt anderledes, og faktisk kunne Dario Dumic have gjort comeback i dansk fodbold i sommer. Der var nemlig masser af interesse i ham – også fra Superligaen.
– Der var nogle ting fra Danmark, Tyskland, Holland, Kasakhstan og nogle af de lande der. Jeg sagde nej til nogle ting, og det var lidt specielt, for det er første gang, jeg har været fri på markedet.
– Nu var det lidt anderledes, så der var lidt flere beslutninger, der skulle tages. Jeg havde selv sagt nej til nogle ting og sagt ja til noget, der så ikke blev til noget. Så kom den her mulighed, og den var en no brainer, fortæller Dumic til Tipsbladet.
Det kører for Dario Dumic i CD Eldensa i Spanien. Foto: Imago
Dario Dumic havde ingen betænkningstid ved at skifte til spanske CD Eldensa, og det havde han heller ikke brug for – der blev nemlig takket ja på hans vegne, uden han anede det.
– Jeg fik et opkald fra min agent, indleder Dumic, som herefter bryder ud i grin:
– Det havde ikke været på tale, at det skulle være Spanien. Min agent ringede og sagde, at der var en mulighed, og at jeg har sagt ja. Han kender mig og mine krav til klubber, til løn og til det levemæssige, så han ringede og sagde, at han havde sagt ja, og at vi rejser i morgen tidlig. Så rejste vi, og jeg skrev under dagen efter og gennemgik lægetjek. Det kom lidt ud af det blå. Sådan går det nogle gange i den her verden, fortæller den tidligere Brøndby-spiller.
I Spanien løber kontrakten til og med næste sommer, så hvem ved, hvad der sker fremover? Kan Dario Dumic mon være interesseret i at rykke tilbage til Danmark?
– Jeg overvejede det og havde også nogle konkrete tilbud, men nu er jeg her. Jeg ved sgu ikke. Det er så lang tid siden, at jeg har spillet og boet i Danmark. Man skal aldrig sige aldrig i fodboldverdenen, men jeg kan sagtens forestille mig at være her de næste mange år, hvis jeg skal være helt ærlig.
– På nuværende tidspunkt er der ikke rigtig noget, der trækker i at komme hjem nu. Men når min kontrakt udløber, og der kommer noget fra Danmark, vil jeg da overveje det. Det må man tage til den tid.
Overrasket over Brøndby
Selv om Dumic måske/måske ikke vender retur til Danmark, så afholder det ham ikke fra at følge med i, hvad der sker i den danske Superliga. Her er hjertet stadig med Brøndby, og Dario Dumic ser da også det meste, han kan se. Her håber han naturligvis på et mesterskab ligesom i 2021.
– Det er lidt overraskende! De har fået fat i noget rigtigt resultatmæssigt og er kommet ind i et godt flow. Det bliver spændende, og man tør ikke sige det, men man ved aldrig, hvad det ender med, lyder det fra Dumic, som griner højlydt.
Dario Dumic i Brøndby-trøjen for snart ti år siden. Foto: Imago
Der er dog ellers ikke så meget tilbage i Brøndby, som han kender. Spillertruppen og det meste af staben og direktionen er skiftet ud, men han har stadig kontakt med nogle af de gamle gutter derudefra.
– Jeg taler nogle gange med Schultz (Christian Schultz, kommunikationschef), og af tidligere spillere har jeg stadig kontakt med Martin Albrechtsen og Mikkel Thygesen. Ellers er der jo ikke nogle spillere tilbage fra den tid.
Om det bliver et mesterskab endnu engang, må Dumic følge med i fra afstand. Det bliver i hvert fald ikke fra nærmeste hold, for den mulighed afslog han i sommer.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW