Der er altid store forventninger frem mod en Superliga-halvsæson, og gætterierne vil ingen ende tage. Hvem bliver mestre? Hvem rykker ned? Hvem flopper? Og ikke mindst hvilke spillere får det helt store gennembrud på den største fodboldscene herhjemme?
Tipsbladets to journalister, Victor Risager og Jacob Quvang, har taget et kig i spåkuglen og set på, hvilke fire spillere, som kan få deres store gennembrud i Superligaen i dette forår.
Her er den ene spiller Valdemar Byskov, som der er store forventninger til i FC Midtjylland, og som man valgte at forlænge aftalen med i januar. Han kan godt lukrere på, at FC Midtjylland har holdt profiludsalg og solgt Evander og Anders Dreyer.
– Han er et af de største talenter i dansk fodbold. Han har fået en masse spilletid i opstarten, og han fik også lidt spilletid i efteråret. Jeg tror, at der med salget af Anders Dreyer og nogle andre profiler, der har forladt FC Midtjylland i offensiven, kan være lidt plads til ham, og han kan få godt med spilletid. Så han bliver ekstremt interessant at følge, siger Victor Risager.
18-årige Byskov har spillet seks førsteholdskampe for FC Midtjylland, og de er alle faldet i denne sæson. Blandt andet fik han indhop i klubbens to gruppesejre i Europa League mod Lazio og Sturm Graz.
En anden spiller, som fremhæves, er Silkeborg-angriberen Tonni Adamsen. 28-årige Adamsen har vist sig godt frem i Silkeborg siden skiftet fra FC Helsingør i sommer, men her har han ageret andenviolin efter Nicklas Helenius. Det har ændret sig nu, efter Helenius’ skifte til AaB, og derfor er der store forventninger til Adamsen, der måske endda kan blande sig i topscorerkampen.
– Ham, jeg glæder mig mest til at se, er i Silkeborg, hvor Tonni Adamsen endelig er blevet førsteangriber, efter man har solgt Nicklas Helenius. Jeg ser ham lidt som en Dark Horse til at blive topscorer i Superligaen. Han scorede fem gange i efteråret, men han scorede et mål hvert 81. minut, og det er klart bedst af de spillere, som ligger oppe i den sjove ende. Så det bliver rigtig spændende, fortæller Jacob Quvang.
Se hvem de to sidste spillere, der kan stå foran det helt store gennembrud i denne halvsæson, er i afspilleren over artiklen.

TransferLIVE: Rasmus Højlund har besluttet sig

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

FCM-spiller solgt – her er prisen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Massiv interesse for Horsens-flop

De kan tjene kassen på Moukoko

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Lindstrøm på blokken i storklub

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCM jagter Champions League-talenter

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Wrexham klar til at knuse transferrekord