De må have mareridt om ham i nat!

Tipsbladet retter blikket mod kampen i mesterskabsspillet mellem Sønderjyske og AGF.



Sønderjyske – AGF 1-1 (0-0)
0-1 Tobias Bech (68.)
1-1 Magnus Jensen (90+3)

Der var tidlige søndagsgaver til AGF, da FC Midtjylland tidligere på dagen tabte i de døende sekunder.

Jakob Poulsens mandskab forsøgte da også at presse på fra start, men i første halvleg formåede Sønderjyske at holde stand og afvise aarhusianernes offensiv.

Billedet fortsatte i lang tid af anden halvleg, indtil Tobias Bech sendte AGF fortjent foran efter et solidt pres.

Men Jakob Poulsens mandskab holdt akkurat ikke stand. For dybt inde i overtiden dukkede Magnus Jensen op ved et hjørnespark og udlignede.

Dermed øgede aarhusianerne forspringet i toppen af Superligaen med et enkelt point.

Kampens bedste

Sønderjyske

To mænd stod som defensive plankeværk. Først var der Marcus Bundgaard, der havde flere store redninger og vigtige indgreb i første halvleg.

Efter et lille kvarter var det Kristian Arnstad, der med en afrettet afslutning forsøgte at drille Sønderjyske-keeperen. Men uden held, for Bundgaard nappede den.

Også Magnus Jensen leverede en fremragende indsats, og de må være vanvittigt trætte af ham i AGF-lejren, for han stod i vejen for flere gode aarhusianske chancer. Han var over alt på banen.

Skød AGF på mål, blokerede Magnus Jensen, det bedste han havde lært. Og ‘selvfølgelig’ var det ham, der sendte det udlignende mål i kassen. De må have mareridt om ham i Aarhus i nat.

AGF

Han havde flere forsøg, og længe så det ud til, det ikke ville ske, for han var et af “ofrene” for Magnus Jensens uhyre stærke defensive indsats.

Men Tobias Bech kom på tavlen i anden halvleg efter en stærk kamp, hvor han konstant var farlig. Der manglede bare det sidste.

Men med små 20 minutter igen løb han igennem efter en flot aflevering, og så kunne angriberen altså sende bolden i mål og juble ud mod de medrejsende AGF-fans. Han var fuldstændig flyvende og havde nok fortjent at blive matchvinder.

Kampens værste

Mens defensiven var solid, var der ikke meget at komme efter i Sønderjyskes offensiv. Hjemmeholdet havde ikke mange chancer eller skud på mål, og det var en meget stille dag for Jesper Hansen i AGF-buret.

Der blev lukket godt ned af gæsterne, der var det bedste hold på banen søndag aften.

Kampens detalje

Det lignede, at det var svineheldigt, at Felix Beijmo ikke så gult, da der var spillet en lille halv time. For AGF-stjernen nedlagde Tobias Sommer i en omstilling, så Sønderjyske-spilleren gik i græsset. Svenskeren forsøgte at få det til at se ud som om, at det bestemt ikke var med vilje, men tv-billederne talte ikke helt til hans fordel.

Heldigvis for Beijmo slap han for yderligere tiltale, og det er han og AGF nok meget glad for, for efter 39 minutter gik den ikke længere – her blev han præsenteret for en advarsel efter at have nedlagt Cherif.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Overvejer AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion