De tårner over AGF på transfers

Det klikker ikke for AGF i slutspillet, men derfor skal man stadig være konkurrencedygtig, selv om forskellene mellem de allerrigeste klubber og århusianerne udefra set virker tydelige.



ÅRHUS (Tipsbladet): Da FC Midtjylland i søndags vendte 1-1 og en mand i undertal til en Superliga-sejr på 3-1, satte klubben Darío Osorio, Dani Silva, Paulinho og Joel Andersson på banen i løbet af anden halvleg.

Det er spillere, der i transfer samlet har kostet på den dyre side af 75 millioner kroner alene at hente til FC Midtjylland, hvortil der kommer årlige millionlønninger for hver spiller.

Der kan AGF specifikt ikke følge med FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF på især transferdelen.

Det er voldsomt at kunne starte med Darío Osorio, Superligaens dyrest indkøbte teenager nogensinde, på bænken. Foto: Alamy

Og det kunne virke som en af forklaringerne på, at AGF er gået i stå i et slutspil, hvor man kun møder andre tophold.

Sene nedture i kampene, effektive modstandere og perioder med usikkert forsvarsspil har heller ikke hjulpet, og uanset hvad skal det ikke tjene som bortforklaring for et skuffende slutspil, mener Superliga-topscorer og AGF-anfører Patrick Mortensen.

– Det er jo sådan, det er. Men jeg synes stadig, vi har en fantastisk trup, der er meget konkurrencedygtig. Så er det en del af gamet, at der er nogle klubber, der har flere økonomiske muskler end andre. Derfor kan man godt komme langt. Se Silkeborg, der kommer i pokalfinalen igen i år. Det er en virkelig flot præstation, så penge behøver ikke betyde alt, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Se Superliga-klubbernes spillerbudgetter her

Til sidste minut

AGF har haft dårlige kampe mod Randers FC og FC København, men adskillige andre gange har kampene været tætte i de 10 seneste runder, der skuffende kun har budt på én sejr, hvilket var hjemme mod FC Nordsjælland.

Så alt skal gå op i en højere enhed for, at AGF kan gå fra sjette- til fjerdepladsen, for ikke at tale om vejen til en Conference League-kvalifikationsplads.

Men AGF skal forfølge muligheden til sidste minut, også selv om man er skuffet over slutspillet.

– Vi er jo langt fra tilfredse med vores slutspil. Det har da ærgret os alle sammen og gør det stadig. Men det er nu engang sådan, det er. Der kan vi kun kigge indad. Det er vores egen fejl. Vores egen skyld.

– Så der er egentlig ikke andet at gøre end at tage skeen i den anden hånd og arbejde sig ud af det. Og det synes jeg egentlig, folk er virkelig gode til. Vi er hårdt ramt på skader, men jeg synes, vi alle gør vores til at skabe en god stemning til træningen, siger Patrick Mortensen.

Som i Arsenals CL-nederlag

AGF-anføreren ser ikke, at det er store ting, der behøver at blive forandret for, at AGF igen kan bide fra sig i slutfasen, hvor man efter Randers møder FCN ude og så lukker hjemme mod Brøndby IF.

– Hvis vi skal finde diagnosen, så er det i virkeligheden bare de her så marginaler i fodbold. Får man clearet bolden rigtigt? Får man den ud til indkast, eller rammer den en modspiller? Jeg så Declan Rice får et dårligt touch i kampen i går (onsdags, red.), og så er der straffespark, som PSG scorer på.

Declan Rice Arsenal
Det var en hård aften for Declan Rice i Champions League-semifinalen mod PSG. Foto: Alamy

– Det er virkelig små marginaler, og der bliver vi straffet mod topholdene uge efter uge for vores fejl. Dem begik vi måske også, da vi tidligere i sæsonen mødte holdene i nedrykningsslutspillet, der blev det bare ikke straffet på samme måde, og så snakkede vi ikke om det. Der er jo nok en grund til, at vores statistikker mod slutspilsholdene i Top 6 ikke er i vores favør.

AGF’s fire point i slutspillet er færrest af de seks hold i Top 6.

AGF døjer i disse uger med skader og skavanker hos flere spillere. Det fik torsdag cheftræner Uwe Rösler til at lukke træningen for offentligheden, en dag før ‘GF sædvanligvis lukker de to afsluttende træninger før en kamp.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Deler godt Brøndby-nyt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Real Madrid – Benfica

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Oprykker henter FCK-emne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Det er helt galt, Brøndby!

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!