De tårner over AGF på transfers

Det klikker ikke for AGF i slutspillet, men derfor skal man stadig være konkurrencedygtig, selv om forskellene mellem de allerrigeste klubber og århusianerne udefra set virker tydelige.



ÅRHUS (Tipsbladet): Da FC Midtjylland i søndags vendte 1-1 og en mand i undertal til en Superliga-sejr på 3-1, satte klubben Darío Osorio, Dani Silva, Paulinho og Joel Andersson på banen i løbet af anden halvleg.

Det er spillere, der i transfer samlet har kostet på den dyre side af 75 millioner kroner alene at hente til FC Midtjylland, hvortil der kommer årlige millionlønninger for hver spiller.

Der kan AGF specifikt ikke følge med FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF på især transferdelen.

Det er voldsomt at kunne starte med Darío Osorio, Superligaens dyrest indkøbte teenager nogensinde, på bænken. Foto: Alamy

Og det kunne virke som en af forklaringerne på, at AGF er gået i stå i et slutspil, hvor man kun møder andre tophold.

Sene nedture i kampene, effektive modstandere og perioder med usikkert forsvarsspil har heller ikke hjulpet, og uanset hvad skal det ikke tjene som bortforklaring for et skuffende slutspil, mener Superliga-topscorer og AGF-anfører Patrick Mortensen.

– Det er jo sådan, det er. Men jeg synes stadig, vi har en fantastisk trup, der er meget konkurrencedygtig. Så er det en del af gamet, at der er nogle klubber, der har flere økonomiske muskler end andre. Derfor kan man godt komme langt. Se Silkeborg, der kommer i pokalfinalen igen i år. Det er en virkelig flot præstation, så penge behøver ikke betyde alt, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

Se Superliga-klubbernes spillerbudgetter her

Til sidste minut

AGF har haft dårlige kampe mod Randers FC og FC København, men adskillige andre gange har kampene været tætte i de 10 seneste runder, der skuffende kun har budt på én sejr, hvilket var hjemme mod FC Nordsjælland.

Så alt skal gå op i en højere enhed for, at AGF kan gå fra sjette- til fjerdepladsen, for ikke at tale om vejen til en Conference League-kvalifikationsplads.

Men AGF skal forfølge muligheden til sidste minut, også selv om man er skuffet over slutspillet.

– Vi er jo langt fra tilfredse med vores slutspil. Det har da ærgret os alle sammen og gør det stadig. Men det er nu engang sådan, det er. Der kan vi kun kigge indad. Det er vores egen fejl. Vores egen skyld.

– Så der er egentlig ikke andet at gøre end at tage skeen i den anden hånd og arbejde sig ud af det. Og det synes jeg egentlig, folk er virkelig gode til. Vi er hårdt ramt på skader, men jeg synes, vi alle gør vores til at skabe en god stemning til træningen, siger Patrick Mortensen.

Som i Arsenals CL-nederlag

AGF-anføreren ser ikke, at det er store ting, der behøver at blive forandret for, at AGF igen kan bide fra sig i slutfasen, hvor man efter Randers møder FCN ude og så lukker hjemme mod Brøndby IF.

– Hvis vi skal finde diagnosen, så er det i virkeligheden bare de her så marginaler i fodbold. Får man clearet bolden rigtigt? Får man den ud til indkast, eller rammer den en modspiller? Jeg så Declan Rice får et dårligt touch i kampen i går (onsdags, red.), og så er der straffespark, som PSG scorer på.

Declan Rice Arsenal
Det var en hård aften for Declan Rice i Champions League-semifinalen mod PSG. Foto: Alamy

– Det er virkelig små marginaler, og der bliver vi straffet mod topholdene uge efter uge for vores fejl. Dem begik vi måske også, da vi tidligere i sæsonen mødte holdene i nedrykningsslutspillet, der blev det bare ikke straffet på samme måde, og så snakkede vi ikke om det. Der er jo nok en grund til, at vores statistikker mod slutspilsholdene i Top 6 ikke er i vores favør.

AGF’s fire point i slutspillet er færrest af de seks hold i Top 6.

AGF døjer i disse uger med skader og skavanker hos flere spillere. Det fik torsdag cheftræner Uwe Rösler til at lukke træningen for offentligheden, en dag før ‘GF sædvanligvis lukker de to afsluttende træninger før en kamp.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Spøger i kæmpeklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

På vej til storklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub