ÅRHUS (Tipsbladet): Da FC Midtjylland i søndags vendte 1-1 og en mand i undertal til en Superliga-sejr på 3-1, satte klubben Darío Osorio, Dani Silva, Paulinho og Joel Andersson på banen i løbet af anden halvleg.
Det er spillere, der i transfer samlet har kostet på den dyre side af 75 millioner kroner alene at hente til FC Midtjylland, hvortil der kommer årlige millionlønninger for hver spiller.
Der kan AGF specifikt ikke følge med FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF på især transferdelen.

Det er voldsomt at kunne starte med Darío Osorio, Superligaens dyrest indkøbte teenager nogensinde, på bænken. Foto: Alamy
Og det kunne virke som en af forklaringerne på, at AGF er gået i stå i et slutspil, hvor man kun møder andre tophold.
Sene nedture i kampene, effektive modstandere og perioder med usikkert forsvarsspil har heller ikke hjulpet, og uanset hvad skal det ikke tjene som bortforklaring for et skuffende slutspil, mener Superliga-topscorer og AGF-anfører Patrick Mortensen.
– Det er jo sådan, det er. Men jeg synes stadig, vi har en fantastisk trup, der er meget konkurrencedygtig. Så er det en del af gamet, at der er nogle klubber, der har flere økonomiske muskler end andre. Derfor kan man godt komme langt. Se Silkeborg, der kommer i pokalfinalen igen i år. Det er en virkelig flot præstation, så penge behøver ikke betyde alt, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.
Se Superliga-klubbernes spillerbudgetter her
Til sidste minut
AGF har haft dårlige kampe mod Randers FC og FC København, men adskillige andre gange har kampene været tætte i de 10 seneste runder, der skuffende kun har budt på én sejr, hvilket var hjemme mod FC Nordsjælland.
Så alt skal gå op i en højere enhed for, at AGF kan gå fra sjette- til fjerdepladsen, for ikke at tale om vejen til en Conference League-kvalifikationsplads.

Men AGF skal forfølge muligheden til sidste minut, også selv om man er skuffet over slutspillet.
– Vi er jo langt fra tilfredse med vores slutspil. Det har da ærgret os alle sammen og gør det stadig. Men det er nu engang sådan, det er. Der kan vi kun kigge indad. Det er vores egen fejl. Vores egen skyld.
– Så der er egentlig ikke andet at gøre end at tage skeen i den anden hånd og arbejde sig ud af det. Og det synes jeg egentlig, folk er virkelig gode til. Vi er hårdt ramt på skader, men jeg synes, vi alle gør vores til at skabe en god stemning til træningen, siger Patrick Mortensen.
Som i Arsenals CL-nederlag
AGF-anføreren ser ikke, at det er store ting, der behøver at blive forandret for, at AGF igen kan bide fra sig i slutfasen, hvor man efter Randers møder FCN ude og så lukker hjemme mod Brøndby IF.
– Hvis vi skal finde diagnosen, så er det i virkeligheden bare de her så marginaler i fodbold. Får man clearet bolden rigtigt? Får man den ud til indkast, eller rammer den en modspiller? Jeg så Declan Rice får et dårligt touch i kampen i går (onsdags, red.), og så er der straffespark, som PSG scorer på.

– Det er virkelig små marginaler, og der bliver vi straffet mod topholdene uge efter uge for vores fejl. Dem begik vi måske også, da vi tidligere i sæsonen mødte holdene i nedrykningsslutspillet, der blev det bare ikke straffet på samme måde, og så snakkede vi ikke om det. Der er jo nok en grund til, at vores statistikker mod slutspilsholdene i Top 6 ikke er i vores favør.
AGF’s fire point i slutspillet er færrest af de seks hold i Top 6.
AGF døjer i disse uger med skader og skavanker hos flere spillere. Det fik torsdag cheftræner Uwe Rösler til at lukke træningen for offentligheden, en dag før ‘GF sædvanligvis lukker de to afsluttende træninger før en kamp.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
– En gigantisk nedtur!
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Tilbage efter lang pause
MEDIE