ÅRHUS (Tipsbladet): Da FC Midtjylland i søndags vendte 1-1 og en mand i undertal til en Superliga-sejr på 3-1, satte klubben Darío Osorio, Dani Silva, Paulinho og Joel Andersson på banen i løbet af anden halvleg.
Det er spillere, der i transfer samlet har kostet på den dyre side af 75 millioner kroner alene at hente til FC Midtjylland, hvortil der kommer årlige millionlønninger for hver spiller.
Der kan AGF specifikt ikke følge med FC Midtjylland, FC København og Brøndby IF på især transferdelen.

Det er voldsomt at kunne starte med Darío Osorio, Superligaens dyrest indkøbte teenager nogensinde, på bænken. Foto: Alamy
Og det kunne virke som en af forklaringerne på, at AGF er gået i stå i et slutspil, hvor man kun møder andre tophold.
Sene nedture i kampene, effektive modstandere og perioder med usikkert forsvarsspil har heller ikke hjulpet, og uanset hvad skal det ikke tjene som bortforklaring for et skuffende slutspil, mener Superliga-topscorer og AGF-anfører Patrick Mortensen.
– Det er jo sådan, det er. Men jeg synes stadig, vi har en fantastisk trup, der er meget konkurrencedygtig. Så er det en del af gamet, at der er nogle klubber, der har flere økonomiske muskler end andre. Derfor kan man godt komme langt. Se Silkeborg, der kommer i pokalfinalen igen i år. Det er en virkelig flot præstation, så penge behøver ikke betyde alt, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.
Se Superliga-klubbernes spillerbudgetter her
Til sidste minut
AGF har haft dårlige kampe mod Randers FC og FC København, men adskillige andre gange har kampene været tætte i de 10 seneste runder, der skuffende kun har budt på én sejr, hvilket var hjemme mod FC Nordsjælland.
Så alt skal gå op i en højere enhed for, at AGF kan gå fra sjette- til fjerdepladsen, for ikke at tale om vejen til en Conference League-kvalifikationsplads.

Men AGF skal forfølge muligheden til sidste minut, også selv om man er skuffet over slutspillet.
– Vi er jo langt fra tilfredse med vores slutspil. Det har da ærgret os alle sammen og gør det stadig. Men det er nu engang sådan, det er. Der kan vi kun kigge indad. Det er vores egen fejl. Vores egen skyld.
– Så der er egentlig ikke andet at gøre end at tage skeen i den anden hånd og arbejde sig ud af det. Og det synes jeg egentlig, folk er virkelig gode til. Vi er hårdt ramt på skader, men jeg synes, vi alle gør vores til at skabe en god stemning til træningen, siger Patrick Mortensen.
Som i Arsenals CL-nederlag
AGF-anføreren ser ikke, at det er store ting, der behøver at blive forandret for, at AGF igen kan bide fra sig i slutfasen, hvor man efter Randers møder FCN ude og så lukker hjemme mod Brøndby IF.
– Hvis vi skal finde diagnosen, så er det i virkeligheden bare de her så marginaler i fodbold. Får man clearet bolden rigtigt? Får man den ud til indkast, eller rammer den en modspiller? Jeg så Declan Rice får et dårligt touch i kampen i går (onsdags, red.), og så er der straffespark, som PSG scorer på.

– Det er virkelig små marginaler, og der bliver vi straffet mod topholdene uge efter uge for vores fejl. Dem begik vi måske også, da vi tidligere i sæsonen mødte holdene i nedrykningsslutspillet, der blev det bare ikke straffet på samme måde, og så snakkede vi ikke om det. Der er jo nok en grund til, at vores statistikker mod slutspilsholdene i Top 6 ikke er i vores favør.
AGF’s fire point i slutspillet er færrest af de seks hold i Top 6.
AGF døjer i disse uger med skader og skavanker hos flere spillere. Det fik torsdag cheftræner Uwe Rösler til at lukke træningen for offentligheden, en dag før ‘GF sædvanligvis lukker de to afsluttende træninger før en kamp.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER